Jump to content
Българският форум за музиканти

Регулирането на тръс-род-а


Recommended Posts

Абе пичове я кажете каква е ситуацията когато мястото кадето трябва да се натяга болта е от вътрешната страна(смисал не от към машинките)...и за да го натегна (сигурен съм че се криви назад ;) ) трябва да го сваля, а четох че дайе махането на струните за кратко време веднага би го укривило още повече..та ко да прая.Трябва ли задълйително да се ходи про някои разбиращ(аз определено не съм) или мога да се справя сам.Това ми е проблем защото дори ме е страх да си detune-вам защото дрънченето би било ужасно а аз пера силно и на тежка музика .... Help .. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш предвид, че врътката е откъм тялото, от долнада страна на грифа, и пак работата става с лостче, то можеш да свършиш работа и без да махаш струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всъщност болта въобще не се вижда отвън но порбвах да отвия пикгард-а и така се вижа и мисля че ше стане :) .

Мерси все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фендър (опододобна) китара ли използваш?

Защото на старите и някои от новите реишута достъпа до тръс рода е възможен единствено като се свали грифа. Просто така е направено. Ако не разбираш от тази работа, най-добре отиди при лютиер и ако му е възможно просто го помоли да гледаш докато го прави, което ако е нормален човек ще ти позволи.

п.с. Не виждам що някой трябва да се прави на интересен за относително проста работа като тази - но всякакви хора има и понеже се е случвало, та затова споделям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами китарата ми е правена преди няколко месеца я купих от SPAF и бие на Jackson с фендерско тип тяло( :) ).И болта е скрит ама се оправих току що по малко ламерски начин..отвих пикгарда и го надигнах колкото да пъха ключа...ама стана :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук се заражда в мен въпроса...

Скуаяра ми е с 9ки принципно,

дефакто 3 месеца свирих с 10ки без да пипам тръс рода въобще.

 

Възможно ли е грифа да се е изметнал, т.е. да е поддал на опъна на струните ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нема страшно,натегни го да е леека дъга,както е описано.Като го натягаш отпусни струните,или просто си го сложи на крака и натисни главата на китарата надолу,докато завърташ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си я Лее-ее-ката дъга.

Значи всичко е наред.

 

Слагам 9ки и живея спокойно.

Благодаря за успокоението.

 

Поздрави :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Тази тема не е пипана от 2 години но все пак ще попитам

тръсрода ми е горе на headstock-а и трябва да сложа ключето да се върти. Когато сложа ключето вътре е просто невъзможно да се мръдне на която и да е страна а не искам да опитвам с цялата ми сила защото не искам да стане нещо с китарата

Въпроса ми е : при всички китари ли е така трудно да се завърти тръсрода?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е клеясало няма да е лесно.

Капни в средата 2 капки нафта, ама не повече. Остави китарата изправена. След 3-4 часа можеш да напъваш докато изкривиш ключа. Внимавай да не счупиш главата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Имам cort m200.Китарата е без тремоло.Само първите 3 струни са по ниско и се чува един звънлив звук освен тона от някои прагче.Другите са добре.Това се чува от 1во почти до последните прагчета.Понеже не ми е ясно как ще стане това ще ми обяните ли и ако има някои видео урок още по добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А аз да питам.Когато си сваля струните на баса грифа ми е идеално прав а когато ги сложа се криви.Тръс рода имам съмнения че не работи както трябва.Като беше отпуснат резултата беше същия както и сега когато е стегнат.Явно няма вероятност без намера на лютиер да се изправи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи колко се криви. Принципно за най-нисък екшън трябва да има лека дъга. А това, че се криви като сложиш струните защо ти се вижда ненормално? Все пак прилагаш доста напрежение към него. Как преценяваш кога е отпуснат и кога е стегнат?

 

Проведи следния тест:

* Настрой!

* Сложи един каподастер на 1 позиция. Може и молив с ластик или каквото се сетиш, стига да натиска струните. Може и помощ от приятел :)

* Натисни най-дебелата струна след последното прагче на грифа.

* Виж колко разстояние има при това положение между струната и 7,8,9 прагче. По някакъв начин си отбележи, запомни. Хубаво е ако имаш хлабиномер да действаш с него. Ако нямаш - кредитна карта или каквото намериш.

* Повтори за най-тънката струна.

* Отпусни малко струните, няма нужда да ги махаш. Натегни тръс рода МАЛКО! - 1/8 до 1/4 оборот

* Остави да отлежи 24 часа. (След като минат час-два от манипулацията можеш и да настроиш и да си свириш)

* След като минат 24-те часа Настрой!

* Повтори горните стъпки и установи има ли промяна в отстоянието от 7,8,9 прагче. Ако това отстояние намалява - значи че тръс рода ти работи. Ако се увеличава си въртял в неправилна посока. :)

 

Имай предвид, че промяната може да е много малка - 0,1 mm например. Затова ти препоръчах да ползваш хлабиномер. Но ако намериш нещо, което преди манипулациите влиза под струната без да я изпъва нагоре, а след това малко я повдига - значи имаш преместване.

 

Успех,

Марински

 

P.S.: Още ли не си прочел книгата на Йержи Дрозд, а се опитваш да си сетъпваш баса? Марш в раздел бас да я намериш! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както ти е написал Марински, нормално е грифът да се закриви, когато е натоварен от опъна на струните, въпреки че без струни е трудно да му се определи кривината.

 

От това, което съм виждал навремето, на много от кремонските басове тръс-родовете не им работят. Грифът е много дебел и това помага да не с изкриви ужасно. Направи процедурите описани от Марински и ако няма резултат, най-доброто ти решение е да минеш на по-тънки струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.