Jump to content
Българският форум за музиканти

Регулирането на тръс-род-а


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Много въпроси и съвети се изписаха из форума по тази тема, затова реших да напиша нещо по нея. Вдъхнових се от тази статия:

http://www.athensmusician.net/archive/2001...neimbody1.shtml

Написаното е заимствано от нея.

 

 

 

Във даден момент от живота си, всеки китарист започва да се пита "Как да накарам тая китара да свири по-добре?". Този въпрос започва с първото остаряване на струните, и за повечето музиканти, грижата за инструмента се превръща в страст, не по-слаба от желанието за свирене.

 

Започва се често сменяне на резервни части - вие свирите, а те се износват. Ако се грижите за тях, те траят много по-дълго време. За повечето китаристи, тръс род-а е нещо мистично и страшно, и само понякога със страхопочитание поглеждат към капачето на тръс род-а. На практика обаче, ако се регулира достатъчно често, тръс рода решава голяма част от проблемите на китарата, и предотвратява другим които биха се появили, ако не го пипаме въобще.

 

Tim Mchugh, работник в Gibson, патентовал за първи път тръс род-а през 1921г.

До тогава китарите имали много дебели грифове, способни да устоят на напъна на струните, без да се огъват. За капак, тогава е нямало тънки(light gauge) струни. Това, което представлява тръс-род-а е една стоманена пръчка, захваната здраво за грифа в долния си край, а в другия край имаща резба и гайка. Тя се противопоставя на огъването, породено от струните. Пръчката е сложена в грифа под форма на дъга(в средата на грифа е по-към задната страна на грифа, а в двата си края е по-към фингърборд-а). Като затегнете гайката, пръчката се изправя, и грифа се огъва назад, а като я разхлабите, може дори да се огъне леко напред.

 

Има, обаче няколко правила. Първо - използвайте тръс род-а само за да поддържате грифа сравнително прав, а не за да нагласяте височината на струните с него. Второ - въртете го само с подходящ инструмент. Трето - не прекалявайте - 1/8 от оборот може да направи драстична разлика.Първото, което трябва да знаете е кога има нужда да регулирате тръс-род-а.

Настройте китарата си, вземете я в себе си, и я поставете така, все едно свирите на нея. Притиснете с каподастер(може и с ръка) струните при 1-во прагче. Притиснете след това 6-та струна на 14-то прагче. Сега вижте какъв е процепа при 6-то прагче между струната и прагчето. Може и да натиснете струната на 6-та прагче(ако са ви останали ръце) за да стане по-ясно какъв е процепа. Възможните варианти са показани на фигура 1.

 

Колкото по-голям е процепа, толкова по-голямо е огъването напред.

Проверете и средните, и тънките струни. Възможно е да имате гриф, който е по-прав от едната страна, и по-крив от другата. Ако няма никакъв процеп на 6-то прагче, грифа е или дяволски прав, или е извит назад. Биене на първите прагчета е почти сигурна индикация, че грифа е огънат назад. Всъщност, грифа не е редно да е абсолютно прав, поне във повечето стилове музика. Струните вибрират, когато свирите, и е много вероятно те да звънят, ако грифа не е леко наклонен напред. Ако свирите леко, може да настроите китарата си така, че грифа да е почти прав. Ако обаче използвате повече сила, е добре той да е малко по-изгънат напред. Трябва да спомена, че не говорим за силно извиване.

Говорим за 0.05-0.3мм(максимум) разстояние между струната и 6-то прагче при натиснати 1-ва и 14-то прагче. Недейте в никой случай да огъвате грифа повече от това. Ако сменяте струните си, като махате всички струни, а не една по една, или оставяте китарите си без струни, отпускайте тръс род-а когато няма струни на китарата, така, че грифа да не се огъва драстично. Ако грифа се огъне много, тогава е възможно той трайно да добие нежелани кривини, и да е необходима намеса на лютиер.

 

Най-добре отбележете оригиналната позиция на гайката на тръс род-а с маркер(Фигура 2). Така винаги ще знаете колко сте го регулирали.

truss.JPG

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Първо мерсаж за играчката да попревеждаш :D

 

Ся моята въпроса:

 

Колкото по-голям е процепа, толкова по-голямо е огъването напред.

Проверете и средните, и тънките струни. Възможно е да имате гриф, който е по-прав от едната страна, и по-крив от другата. Ако няма никакъв процеп на 6-то прагче, грифа е или дяволски прав, или е извит назад. Биене на първите прагчета е почти сигурна индикация, че грифа е огънат назад. Всъщност, грифа не е редно да е абсолютно прав, поне във повечето стилове музика. Струните вибрират, когато свирите, и е много вероятно те да звънят, ако грифа не е леко наклонен напред. Ако свирите леко, може да настроите китарата си така, че грифа да е почти прав. Ако обаче използвате повече сила, е добре той да е малко по-изгънат напред. Трябва да спомена, че не говорим за силно извиване.

 

Ами ок ама ако нямам тръс род тва ще го коригирам от бриджа/нъта. Качвам бридж/свалям нът. А шансове да почне да фалшивее? Ко праим тогава?

 

Сори че леко се отклонявам от темата н наистина ми е интересно :D

 

Мерсаж още веднъж :ph34r:

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма да се коригира толкова ефективно от бриджа/нът-а, колкото от тръс род-а. Когато има лекичка дъга, се получава оптималният вариант. От бриджа можеш да си нагласиш височината на струните, което е друго, и няма много общо с извивката на грифа.

 

Ако фалшивее не можеш да го оправиш без намеса на добър майстор(който да ти направи подходящ нът). Но ако не прекаляваш, до разместване +-0.5% от тоновете няма да се стигне. Мисля, че компенсацията от бридж-а ще оправи проблема.

 

Бях писал в една друга тема за "adjustable nut", че почти всички китари са леко фалшиви, освен ако не им се направи специален нът. Този фалш е поне 2 пъти по-осезаем от фалш, който би се появил в резултат на РАЗУМНО използване на тръс род-а или ЛЕКО вдигане/сваляне на струните.

 

Ти за акустична китара ли говориш?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еха, супер обяснения! Браво, Евтиме! Заслужава си да се пинне темата :bravo:

 

п.п. и леко офф: един въпрос от мен - ако тръс рода е регулиран правилно, т.е. има я тази малка дъгичка между грифа и струните, обаче те продължават да си бръждят докато свиря (свиря силничко на моменти, с 9-ки струни), друго решение освен да се науча да свиря по-леко има ли ? По-дебели струни ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има няколко варианта:

 

1. Прагчетата ти са за смяна.

 

2. Грифа ти е придобил някакви локални неравности в резултат на държане без струни при стегнат тръсрод, или недобреизсъхнало дърво при производство, или пък по принцип некадърно направен гриф.(оправят се с носене на лютиер да нивелира грифа/смени прагчета).

 

3. Свириш твърде силно за текущата височина на струните(можеш да ги вдигнеш от бриджа).

 

4. Грифа не е прав, изгънат е назад.

 

Провери хубаво, на светлина дали грифа е прав(поглеждайки го отгоре, или отдолу, така, че страничната линия да стане почти точка. Така кривината става ясно забележима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Maй и ти имаш сходен проблем:

 

Ми, Евтиме, китарата е Кремона 'Иглика'. Бриджа е стандартен от тия с щифтовете, а ценовия клас не позволява и предполагане на род какъвто и да било ;) Проблема е че е на първите позиции чат пат бръжди, което ме навежда на идеята да вдигна малко струните (надали много ще се оправи 12прагче:около 6мм ако повдигането е до 0.5-1мм може и да е поносимо но предполагам ще се усложни свиренето поради височината на струните). Единственото което ме притеснява е че като сменя пластинката на бриджа може да почне да фалшивее, което не ми се ще :bravo: (колко странно)... Бе в крайна сметка май ще я оставя така, щото не ми се експериментира с шкафа пък и тя бръждеше най-вече в началото като дъних акордите с все сила... Ся на нея свиря предимно Клептън или някви спокойни баладки, къде с арпежи къде директно с акорди та не се стига до толква голяма амплитуда на вибриране да бръжди ;)

 

 

едит: Божке колко съм неграмотен :blink:

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен тя и сега е прилично фалшива:bravo:.

Значи при 1-во прагче височината на струните(от дървото) трябва да е 1.5мм, а при 12-то прагче - 4.5-5мм. Другото за глупости. Ако бръжди, трябва да се нивелира, и да се сменят прагчетата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Не знам дали има място за притеснение, но при свободно свирене струните ми звънят някъде към 4 - прагче и когато свиря на 12 та позиция много звънят. Нужна ли е корекция на тръст рода? Иначе като погледна от към главата на грива към тялото не се виждат извивки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Я сега аз да задам един въпрос - мога ли да проверя с нивелир дали ми е прав грифа, защото имам съмнения че е малко крив, но не мога да видя с просто око...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Може с нещо дълго и право (не е задължително да е нивелир) - поставяш го примерно в/у хрифа (в/у прагчетата) и гледаш дали остава място в средата или пък се опира в средата и се клати настрани :D Но за тази цел струните също вършат работа - когато са опънати са почти идеално прави.

 

^^James Hetfield - според мен трябва да си вдигнеш малко струните от бриджа. По принцип, когато струните бръмчат само на ниските прагчета (1,2,3,...) тогава има нужда от корекция на тръс-род-а, а когато бръмчат само (или както в твоя случай най-много) на високите (от 12-то нататък, т.е където грифа вече се захваща за тялото), тогава трябва да се повдигне височината от бриджа. Виж за всеки случай, да нямаш обратна дъга - поглеждаш по дължината на грифа откъм тялото (все едно държиш пушка :D )

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я сега аз да задам един въпрос...

Прочети началото на темата. Там има отговор на въпроса ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе взех си един Squier Bullet Strat , и струните звънят на свободно без да натискам прагчета ,а пък и като натискам прагчетата пак звънят дори не само на първите позиции , изглежда е огънат назад ? а може би от бриджа да коригирам ? и неразбрах как да отбележа с маркер оригиналната позиция на тръс рода като е заврян на вътре в дървото и неразбрах на коя страна като го въртим го огъваме назад (black bow) и на коя да въртим за typical setup , м/у другото орфейката ми е смотано българско дърво ама тръс рода се вижда и може да се драсне по него , а и колкото и стара и бита да е нямаше такива проблеми ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.