Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно MIDI интерфейс


CompleteR

Recommended Posts

Здравейте! Мисля да си взема един синтезатор за начинаещи Yamaha psr175 или Casio CTK-496, в ръководството му пише, че има MIDI in и out, което до колкото четох, ще рече че мога да направя комуникация между него и компютъра или други устройства. В този ред на мисли, ще мога да го използвам за да просвирвам в реално време различни стилове от тези които са вградени в паметта му(затова мисля да го използвам най-вече, за ефекти), използвайки компютъра и някаква програма. Но за мен е по важно дали има възможността да се записват стилове върху паметта му и после като ходя някъде на репетиция и да си ги ползвам там. Никъде не можах да прочета дали има такава свободна памет за използване за тези нужди. Това, че има midi in и midi out предполагам не говори само по себе си, че има такава памет?

Редактирано от CompleteR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MIDI е интерфейс, протокол за обмен на данни. Дали устройството снабдено с MIDI ще има определени възможности, например за запаметяване на нещо, не зависи от MIIDI-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бях неприятно изненадан от Yamaha DJX 2, за който пишеше, че има MIDI IN и OUT.

Оказа се че въпросната машина няма пълна MIDI имплементация и

MIDI-то може да се ползва само за дъмп и рестор на къстъм патерни,

но не и за ползването на клавира като MIDI клавиатура, нито като модул ( за разлика от първия модел DJX , с който това е възможно).

 

Друга неприятна изненада от евтина Yamaha беше с ел.барабани DTXplorer.

Там се оказа, че мапинга на падовете не е по General Midi стандарта,

а модула не позволява да се ремапват отделните тригери...

т.е. при връзка с PC - EzDrummer при удар на соло барабана от VST-то звучи сплеш чинел и т.н.

Наложи се да ползвам друг модул - Alesis dm5 .

 

Вече знам, че ако нещо не е написано изрично е много вероятно да го няма като възможности.

 

Така че провери за отзиви за конкретните модели, и дали имат възможностите, които те интересуват.

Редактирано от programista
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие преди да си купите нещо не хвърляте ли едно око на спецификациите? :) Все още поне там е описано ясно какво може да прави джаджата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе аз чета, но от маркетинга стават все по-ловки!!

 

Поне от опита ми с дръм модули на Алесис

не ме е навеждал на мисълта, че дръм модул може

да бъде с нестандартен миди мапинг и заключен за модификации.

 

Това не го пише в спецификацията и го откриваш,

чак когато си включил USB MIDI кабела към лаптопа

и се чудиш защо касата ти звучи като дайре ,

а томовете като различни видове райд чинели.

Редактирано от programista
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ти си прав. Учудвам се обаче, защото една тъпа ПСР-ка на ямаха може да си се ползва като клавиатура, мислех, че всичките им евтини серии могат...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите! Преди да пусна темата четох спецификациите и на двата клавира, но не успях да намеря това което ми трябва и реших, че може да пропускам нещо за което не съм наясно, затова исках да попитам по-компетентни от мен. С две думи какво трябва да търся за следната нужда - искам да си тегли някакви звучи от интернет и да си ги слагам на клавира за да мога да ги просвирвам направо от него. Тези с усб са много скъпички, затова гледах нещо което да има нещо като вградена свободна памет за запис на звуци (или стилове не знам как ги наричате, може и да са две различни неща :D)

Редактирано от CompleteR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да си качваш звуци ти трябва семплер. Можеш да използваш компютър с професионална саундкарта и да използваш виртуални модули, семплери и т.н. MIDI е протокол за контрол на синтезаторите - не съдържа никаква аудио информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.