Към съдържанието

Снимка

Gypsy Jazz

• Please log in to reply
12 отговора на тази тема

#1 frostwolf

frostwolf

Ослушващ се

• Members
  • Pip
  • 8 Мнения:

Публикувано 21 септември 2012 - 15:01

Здравейте,
познавате ли в България китаристи, които сериозно се занимават с gypsy jazz?
Изключително плодотворен стил на свирене е, а виждам, че интересът към него граничи с нулата.

#2 BlueZone

BlueZone

0.775

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2264 Мнения:
  • Инструмент:жици, копчета и врътки

Публикувано 21 септември 2012 - 15:15

Аз имах един gypsy jazz проект, обаче просъществува доста за кратко, защото нещо нямаше публика за такива неща. Опитът ми показа, че след един сет на повечето хора просто им омръзва и започват да го приемат като фонова музика.

#3 Георги Тотев

Георги Тотев

музикален инвалид

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1706 Мнения:
  • Инструмент:каси с бира

Публикувано 21 септември 2012 - 18:34

^ Дебили. Но както и да е!

Към автора на темата бих те посъветвал да се свържеш с Човека с главно "Ч" над мене и да обсъдите идеи. Току виж станало нещо. :cheers2:

Поздрави!
Герги

Този пост е редактиран от Георги Тотев: 21 септември 2012 - 18:34

Спрете Земята, искам да слезна!
По-лесно е да се научиш да играеш билярд с кубчета, отколкото да обясниш на идиот елементарно нещо!
Китарата на рамо не те прави китарист! - брат Игнат
"From all the things i lost i miss my mind the most!" - Марк Твен

#4 Георги Тотев

Георги Тотев

музикален инвалид

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1706 Мнения:

Публикувано 21 септември 2012 - 18:39

:offtopic-001:

Не можах да не се изцепя с краля на "джипсито"

Наздраве!
Герги
По-лесно е да се научиш да играеш билярд с кубчета, отколкото да обясниш на идиот елементарно нещо!

#5 kirilsat

kirilsat

Дърт новобранец

• Members
  • PipPipPip
  • 485 Мнения:
  • Инструмент:Жици и телове...

Публикувано 21 септември 2012 - 23:33

:( Вие ми убихте мерака...

#6 Tozi

Tozi

Тежко пристрастен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPip
  • 1628 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 22 септември 2012 - 10:46

В БГ такива не познавам лично. Извинявам се за лекия ОФ топик ама като каза цински джаз та се сетих за един много голям:

Many musicians are so fixated on complex elements that they fail to spend enough time on the basics!

Глупакът има голямо предимство пред образованият човек - той винаги е доволен от себе си! - Наполеон Бонапарт

http://www.ludmilkrumov.com

#7 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2151 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 24 септември 2012 - 09:10

Джипси джаз китаристите, ученици и последователи на Джанго-школата са изумителни виртуози. Много от големите световни звезди на ел. китарата могат само да си мечтаят за техниката, която владеят джипси китаристите, особено техниката им на свирене с перо, наподобяваща "картечница". При това без никакви електронни ефекти и специални китарни усилватели, а само с микрофони или рядко с пиезо. От няколко години съм силно впечатлен и заинтригуван от техниката на този китарен стил и по-малко от съдържанието му. С голямо любопитство наблюдавам из Интернет всички детайли и инструменти по тази изумително трудна техника, разработена или по-скоро до усъвършенствана от Джанго. Предполагам, че и той е наследил от някого много от тези технически елементи на свирене.
Интересна ми е конструкцията и детайлите на джипси китарите, на струните, на перата. В България само веднъж видях(преди няколко месеца при Капъша) и посвирих на евтина джипси китара и веднага се "влюбих", но докато събера 420лв, някой ме изпреварил и я купил. Дано свири с мерак на нея!
В България не съм виждал досега такъв китарист, но предполагам, че сигурно има "зарибени". До тук наблегнах на "техниката", защото тя ме впечатли повече от самото съдържание на музиката и аранжиментите. Общо взето, ако не се изпълнява с атрактивна виртуозност, този стил и на мен ми става скучен и еднообразен след около половин час.

Ето някои "извадки" от големи джипси-майстори по мой вкус:
Joscho Stephan
Stochelo Rosenberg
невръстният Bireli Lagrene
Andreas Oberg & Frank Vignola - Jazz Guitar Picking :coolp:

Този пост е редактиран от Лими: 24 септември 2012 - 09:30

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#8 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8517 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 24 септември 2012 - 10:55

Бирели Лагрен е имал самостоятелен концерт, плюс още един в дует с друг, не по-мало виртузен джиси джаз китарист Силван Люк. Благодарение на Френското посолство. (имаме и тема за Берели - http://forum.muzikan...bireli-lagrene/) Имах удоволствието да си поговоря с Билери на чаша бира, за около половин час, преди го го извикат неговите хора да си ходят към хотела. Той сподели, че се учил, влиял, не само от Джанго, а и от Малмстийн и АлДиМеола. И да, прав си, имат невероятна техника, Люк и Лагрен свириха все едно са Малмстийн , ама на акустични китари, което ни е ясно, колко е лесно. Миналата година трио Розенберг също гостува. За мен френският джипси джаз ( защото е имено такъв) има връзка с испанското фламенко. Докато фламенкото е с поне 500 годишна традиция, джипси "джаза" е от 30-те на миналия век(вероятно има по-дълбоки корени). Общото е , че е развит от испански и съответно френски джипси артисти, които географски се явяват съседи. Да, на фламенко китарите са други, свири се с пръсти (предимно), срещу техника с перо при френското. 500 г. традиция е изкристализирала фламенкото до класически жанр, където пак има традициналисти и новатори, но те си импровизират в рамките на стила. Докато френският джипси( по-правилно мануш) джаз, все пак е поел от духа на епохата - по това време в САЩ на мода е джаза. И е доста импровизаторски. Белгийската група Вайя Кон Диос, макар и комерсиална, свири европейски джаз ( доста различен от американският) и има доста мануш сола :) ( Dont cry for Lui , например) Розенберг, Лагрен, Люк са френски цигани. Те го нося в гена си. Да се опитваш да свириш техният "джаз" е в голяма степен обречена кауза, също както и с испанското фламенко. Да, с много труд, ще има резултати. Но надали на 100 %. За Балканите/България, по мое виждане, е добре да се развива балканският фолклор в импровизациона форма. На Влатко Стефановски/М. Тадич доуто, не мисля да е по-малко интересно от това на Люк/Лагрен. Което пък не значи, че ако някой има мерак да не се пробва. Музикалният Олимп е пред Вас.

Този пост е редактиран от TONY: 24 септември 2012 - 10:58

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#9 Георги Тотев

Георги Тотев

музикален инвалид

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1706 Мнения:

Публикувано 24 септември 2012 - 15:14

^ ^^ Пак отплеснахте темата! Тамън ми стана интересно дали в Българистан ще се намерят музиканти за такъв проект .... :crying:

#10 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2151 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 24 септември 2012 - 20:59

Та нали затова водим тази информативна дискусия - за да разпалим интерес и популяризация на този стил, да открием български китаристи, които вече са по-навътре с материята, но се съмнявам. Аз лично не мога, а и не искам да свиря това, но с голямо желание и старание се опитвам да взаимствам някои технически похвати от тези изумителни виртуози.

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#11 Jareth

Jareth

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 62 Мнения:
  • Инструмент:китара, пиано

Публикувано 25 октомври 2012 - 16:44

Аз се занимавам с Gypsy Jazz сериозно от около 5 години. Вече Овладях техниката на свирене и сега наблягам на скорост. Все още не мога много да импровизирам и затова свиря готови неща. Скоро ще си купя и Gitanе Selmer Style китара. В момента ползвам най-обикновена акустична китара и Dunlop Prime Tone 5mm пера. Перата ги продават в MCI

Много бавно напредвам, защото стилът е невероятно сложен, но аз не се отказвам, прекалено много съм зарибен :) 3 Години въртя 5 парчета някъде и още не мога да кажа, че съм ги Усъвършенствал.

Винаги съм навит да свиря и с други хора, в момента свиря на ирландска флейта в Неофолк групата Eriney, но винаги мога да отделя време и за Джанглолгия :)

За мен най-големите в жанра в момента са Jimmy Rosenberg и Angelo Debarre.

I will never die, 'cause I will fly, to the other side

#12 music_koychev

music_koychev

Ослушващ се

• Members
  • Pip
  • 36 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 28 октомври 2015 - 09:32

Аз съм почитател на този стил. Интересното е Gypsy Jazz-a, привлича и хора, които не са джаз фенове и  напоследък оставам с убеждението, че в България има интерес към него.

Джанго Райнхард е първият значителен европейски джаз китарист с постижения в джазa, иноватор за своето време. Вече близо сто години по-късно от създаването на стила джипси джаз (наричан още мануш джаз, цигански суинг или хот клуб джаз), той има стотици хиляди почитатели и последователи по целия свят.

Пускам линк към изпълнение в което свиря аз: https://www.youtube....h?v=L_SPlO-Go-0

Ще се радвам да чуя и някой друг от вас, български музикант, който свири в този стил.

#13 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 873 Мнения:
  • Инструмент:kitara

Публикувано 06 ноември 2017 - 19:40

Най после турихме нови струни на циганчето....

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни