Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се плащат авторски права в България?


Recommended Posts

Имам следния въпрос:

Как мога да си платя правата на някои от моите песни,за да мога да съм спокойна като качвам в интернет или ако пращам демо?Знам за Музикаутор , но честно казано ми изглежда много ....хм.... несигурно.Трябва ми начин , по който правата ми ще важат и в чужбина, защото песните ще се пращат там.Вече се опарих с мое парче, което беше откраднато и не желая да минавам по този път отново или поне ако ще минавам искам да мога наистина на осъдя някого.Та ако платя тук (и по-точно къде тук?) предполагам ще има тежест на световната сцена?

Мерси предварително за отговорите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет! За нещастие няма сигурни неща в Авторското право. Тази сфера все още не е добре уредена. В България (както и в Европа) не е необходимо някакво допълнително регистриране ("плащане на права"), такова животно няма. Веднъж създала произведението ти си му държиш правата (в САЩ нещата са малко по-различни, но там тия пичове винаги го правят по друг начин). В момента, в който възникне правен спор разполагаш с всички доказателствени средства, за да докажеш, че ти си автор - оригинални записи, ноти и т.н. Правата ти условно в теорията ги разделят на неимуществени и имуществени. Теб те интересуват повече вторите, които обхващат използването на произведенията, а именно възпроизвеждането, разпространяването на екземпляри (до колкото разбирам за тази част питаш, но в случая се преплита и със сравнително новата уредба за предоставянето по интернет), публично изпълнение и т.н. Там е работата, че авторът трудно би сключвал индивидуални договори с всеки ползвател, особено като произведението ти тръгне по цял свят. Ей тук идва врътката и идеята за Организациите за колективното управление на правата и по-точно Музикаутора. Именно тези имуществени права дето споменах ти предоставяш на организацията. Ако си пропуснала да прочетеш договорчето с Музикаутор ето тук можеш да се запознаеш със съдържанието му и какво точно му предотстъпваш http://musicautor.or...ava_avtori.html Когато станеш член на организацията, с "регистрирането" на творбите ти им предоставяш въпросните имуществени права върху тях, т.е. те могат да слючват договори с продуценти за възпроизвеждане, разпространение и т.н. Драмата идва от това дали веднъж сключил договор с Аутора, човек може да склюва индивидуални договори с други продуценти и ползватели. Ако съдим по тълкуването от страна на по-големите в тая област, то това не би било пречка (но няма да обяснявам, защото ще стане още по-дълга и широка). Относно това дали правата ти важат в чужбина - да. Като вече член на организацията тя следва да защитава правата ти, тъй като има сключени договори с бая страни. Ето тук има информация за тарифите при използването в Интернет: http://musicautor.or...NET/tarifa.html Като цяло системата изглежда доста бастунска, но има идея в цялата работа :bravo: Лошото е, че у нас нещата винаги вървят по погрешен начин и не се знае кога ще проработи както си трябва.

Дано съм бил полезен. Ако изникне още нещо ще правя допълнение ;)

Редактирано от Ge0Rg3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не разбирам въпроса - как така ти трябва да плащаш, за да запазиш правата си? Ти си техен носител и освен членски внос в колективна организация за упрвл.на авт.права, не се сещам по какъв друг начин трябва да плащаш за защита на правото си. Правото възниква с обективиране на обекта му (публично изпълнение на парче, например). Правото се защитава с доказателствен материал - например извадка от нотариален архив ( ако си бил умен да запазиш копие при нотариус), а дори и свидетелски показания. Самиздатите са лесни мишени. Лейбълите са опитни и документират надлежно всяко авторско или сродно право, което бетонира доказателствената част, улеснява, но и обеднява авторите. Възмездната реализация и особено защитата на авторското право е тема с изключително сложен характер и затова аз бих се обърнал към адвокати, специалисти в сферата. Щом търсиш комерсиален ефект, бих ти препоръчал същото. В България ( София ) има кантори, специализириани в ЗАПСП. 150 EUR / час. Ето всъщност още една причина да платиш, защото си станал автор :) Натам трябва да се ориентираш как да ти плащат затова :metalist:

Поздрави и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми като съм носител на права като съм написала песента как да осъдя лейди гаРга....забрави, нямаш ли нищо черно на бяло , няма как да стане!Във Франция има агенции, които ти издават нотариално заверение, което служи после като се стигне до съд(14 евро на песен), интересно ми беше дали и в България има такова нещо.Явно ще запазвам права там.Искам документ, иначе няма доказателство, сега не мога да осъдя гаргата нали?Колкото и доказателства да изкарам.......Ако беше така лесно никой от известните изпълнители нямаше да плаща права.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ау ау ау... къде си тръгнала да съдиш "гаРга"-та. Ти дори и да подкараш дело срещу нея, такива адвокати ще ти изкарат насрещата, че накрая даже ти ще се окажеш в нарушение и тогава ходи плащай разноски по дело, обезщетения и пр. Изобщо не се мъчи, тия големите са такива, защото зад тях има цяла камара люде, дето не са хванати от пътя. На всичкото отгоре Авторското право в САЩ е по-различно - там задължително искат И матричен носител. Ще те извъртят здраво, а за такова дело ти трябва много добър адвокат (който разбира се не работи на доброволни начала).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми като съм носител на права като съм написала песента как да осъдя лейди гаРга....забрави, нямаш ли нищо черно на бяло , няма как да стане!Във Франция има агенции, които ти издават нотариално заверение, което служи после като се стигне до съд(14 евро на песен), интересно ми беше дали и в България има такова нещо.Явно ще запазвам права там.Искам документ, иначе няма доказателство, сега не мога да осъдя гаргата нали?Колкото и доказателства да изкарам.......Ако беше така лесно никой от известните изпълнители нямаше да плаща права.....

 

За да осъдиш Лейди Гага трябва да може да докажеш,че ти преди нея си написала песента.Можеш да ползваш каквито си искаш доказателства в съда( свидетели,демо дискове,работни проекти от програмите,излъчвания в радиа,тв и интернет и т.н ) Никакви регистрации няма да ти помогнат...осте по-малко в бг..

Това, което можеш да направиш е да оставиш твоите песни на диск или касета при нотариус(срещу дребна сума), който в случай на съдебен спор може да докаже,че ти преди Гага вече си имала идеята. Това е най-сигурният начин поне за Германия(мисля,че и за цяла Европа).В Щатите,както някой по-горе беше писал,е различно ако искаш да си опазиш интелектуалната собственост.Знам,че и в БГ има някаква регистрация в Министерство на Културата ..но дали и как това може да ти помогне не знам.

Вече има и електронни (легални) нотариуси и не е скъпо. www Priormart примерно.

А за откраднатото ти парче ти направи ли нещо? Единствено е решаващо, дали можеш да докажеш, че си го имала преди да попадне в крадеца. Неизвестен немец успя да докаже,че 16 години преди да бъде издадена песента е изсвирил солото на Gary Moore - Still got the blues.Най-вероятно се е пенсионирал вече и обикаля островите.Много пари е получил за авторски права със задна дата...а и ще продължава да получава за всяко следващо излъчване на песента.

Така че,нещата не са за подценяване.Една спонтанна гениална идея може да ти осигури старините ..че и на поколенията след теб.Но трябва да си потърсиш правата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ау ау ау... къде си тръгнала да съдиш "гаРга"-та. Ти дори и да подкараш дело срещу нея, такива адвокати ще ти изкарат насрещата, че накрая даже ти ще се окажеш в нарушение и тогава ходи плащай разноски по дело, обезщетения и пр. Изобщо не се мъчи, тия големите са такива, защото зад тях има цяла камара люде, дето не са хванати от пътя. На всичкото отгоре Авторското право в САЩ е по-различно - там задължително искат И матричен носител. Ще те извъртят здраво, а за такова дело ти трябва много добър адвокат (който разбира се не работи на доброволни начала).

 

За такъв случай много адвокати ще се избият да те защитават и то без пари ... естествено ако са убедени,че си прав и ще разчитат на големите проценти след това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си твърдо решена и убедена в претенцията си, според мен форумът вече не е мястото за консултации. Нормалната процедура е да отидеш и да си готова да цакнеш някой лев за правна консултация в кантора, която се занимава точно с авторско право. Като за безплатни съвети тук, пак мисля, че достатъчно ти разяснихме темата. Мога да те насоча за кантори, но ако имаш желание пиши на ЛС, за да не правим излишни реклами.

 

ПС: triontrion, последно за "без пари" или за "големите проценти след това"...??? :D Никой адвокат няма да те подхване за без пари, колкото и да си му симпатичен. Ще те вземат, защото ако ти е сигурно делото и хонорарът е сигурен ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си твърдо решена и убедена в претенцията си, според мен форумът вече не е мястото за консултации. Нормалната процедура е да отидеш и да си готова да цакнеш някой лев за правна консултация в кантора, която се занимава точно с авторско право. Като за безплатни съвети тук, пак мисля, че достатъчно ти разяснихме темата. Мога да те насоча за кантори, но ако имаш желание пиши на ЛС, за да не правим излишни реклами.

 

ПС: triontrion, последно за "без пари" или за "големите проценти след това"...??? :D Никой адвокат няма да те подхване за без пари, колкото и да си му симпатичен. Ще те вземат, защото ако ти е сигурно делото и хонорарът е сигурен ;)

 

Е ..това е ясно

...за без пари в началото,когато не можеш да си го позволиш а адвокатите видят в твоя случай добра инвестиция.Големите проценти са след това .Всяка инвестиция е желателно да има и възвръщаемост :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.