Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да конвертирам музиката от Casio CDP-220R в WAV?


Recommended Posts

Здравейте!

 

От скоро съм горд собственик на Casio CDP-220R и имам един малък технически въпрос относно експортирането на музиката.

 

 

Какъв е проблемът

 

Музиката, която композирам на пианото се запазва във файлов формат, който е стандартен за Casio, но може да се чете единствено и само от други Casio инструменти (разбирай други електронни пиана). Другата опция, която се поддържа от пианото е експортиране на музиката в стандартен General MIDI формат, само че просвирването на файла на произволен компютър води до драстично различни резултати, тъй като MIDI файловете носят информация за инструментите и нотите, които са били използвани, а реалният синтез на звук зависи от конкретният MIDI sound font, който е инсталиран на компютъра. Освен това при просвирването на MIDI файлове се губи част от по-фината информация за звуковите ефекти, която информация иначе присъства в стандартния Casio формат на музикалния файл.

 

Казано накратко - проблемът е, че не мога да експортирам музиката от пианото на компютър така, че да се запази оригиналното звучене, а за нас музикантите звукът е всичко!

 

 

Какво пробвах да направя

 

Първото нещо, което пробвах е да се опитам да намеря безплатен и за предпочитане свободен за ползване MIDI sound font, който да поддържа инструментите, който ползвах за композиране на моята музика. Намерих няколко, но звученето е все едно баба ми свири на хармоника...

 

Второто нещо, което пробвах е да пусна на playback композираната музика от самото пиано и да я запиша с външен микрофон. Оказа се, че има няколко проблема: живея на нисък етаж и микрофонът лови почти всякакви външни звуци (минаващите коли покрай блока, както и лаенето на уличните кучета) и освен това крайното звучене е доста по-заглушено, отколкото в оригиналния вариант, тъй като говорим за микрофон и компютър в домашни условия, а не за професионална звукозаписна аудио техника.

 

 

Какво все още не съм пробвал да направя

 

Пианото поддържа стандартен stereo plug (да не се бърка с mini stereo plug, който се ползва при audio out при компютрите). Мисля си да направя следното:

  • Взимам един стандартен кабел, който и от двете страни е mini stereo plug.
  • Взимам преходник от mini stereo plug към нормален stereo plug.
  • Закачам стандартния stereo plug на пианото, а mini stereo-то го закачам на mic-in (!!!) на компютъра ми.

Тъй като никога не съм правил подобни хакерски номера преди, не мога да съм сигурен дали при хардуерната постановка, която описах горе, компютърът ще се усети, че искам да симулирам микрофон, който на практика не е микрофон. Ако стане, оттам нататък е лесно. Пускам пианото да си свири на playback, оставям компютъра да си мисли, че има закачен микрофон и аз междувременно записвам в най-обикновен WAV формат с програмата Audacity.

 

 

Съвети, препоръки и мнения?

 

Има вероятност вариантът с кабела и преходника да не се получи, а и честно казано не ми се иска да си играя на хардуерен хакер, така че ако някой от вас има идея как сравнително бързо, лесно и безболезнено да накарам пианото да експортира музиката ми в най-обикновен WAV формат, ще се радвам да прочета по въпроса!

 

Лек ден на всички! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последния вариант,който си описал е най-лесния.Това не е хакерски вариант,това е най-логичното свързване за запис на аудио сигнал. Връзваш изхода на Касиото с входа на картата и и записваш,това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Важно е обаче да направим едно уточнение: при по-старите аудио карти за компютър имаш два входа - Line In (син) и Mic (червен). Line In представлява линейния вход който е предвиден за източници със собствено предусилване (в твоя случай Casio-то, от където ще отрегулираш входното ниво на сигнала) и точно там трябва да вкараш сигнала от клавира. Ако го вкараш обаче в Mic , ще получиш доста лесно изкривявания, поради простата причина, че този вход е предвиден за микрофони за Скайп с доста ниски нива на сигнала и на практика по него тече ток, който да захранва микрофона, както е при фантомните захранвания. При по-новите аудио карти и най-вече при лаптопите, двата входа са комбинирани и драйвера на самата карта автоматично разпознава и какъв сигнал вкарваш във входа още при свързването на кабелите.

Редактирано от MysticalPianoPlayer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за разясненията, номерът с кабела се получи почти без проблеми!

 

Ползвам нетбук за домашен компютър и на машината ми audio out и mic in са на един и същи вход. Иначе казано мога да ползвам или микрофон, или външни тон колонки, но не и двете едновременно. Отделно от това драйверът наистина е умен и поддържа опции за различни записващи устройства, но за съжаление не е чак толкова умен, че да ги разпознава автоматично. Трябваше ръчно да си сложа настройки, че записващото ми устройство по подразбиране не е микрофон а stereo input device (поне така излиза при мен на Windows 7), което от техническа гледна точка предполагам е просто съвременен синоним за Line In. Втората врътка беше, че Audacity (програмата, която използвам за запис) отказа да хваща звук през stereo input device, но проработи без проблем, когато ръчно зададох настройки на програмата, че устройството ми е от тип микрофон.

 

В крайна сметка нещата проработиха така, както очаквах, с малката уговорка, че от гледна точка на Windows съм закачил stereo input device, а от гледна точка на Audacity съм закачил най-обикновен микрофон.

 

Сега остава само да разбера от къде идва излишният шум (може да е преходника, връзката към Casio-то или връзката към нетбука) и да се науча да свиря малко по-грамотно за в бъдеще!

 

Засега се спрях на SoundCloud, където да си хоствам музиката, но ще ми е интересно да прочета и други мнения на потребителите на форума за добри места за хостване на музика, тъй като SoundCloud има ограничение във времетраене на качените парчета от общо два часа, след което услугата става платена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важно е да дефинираме какво точно разбираш под понятието "шум". При наличието на нискочестотен шум или "брум" ( на английски hum, до около 200 Hz, като изключим обертоновете му, които вървят и нагоре) се проявява най-често при некачествена спойка на накрайниците или самите букси на устройствата към платката или при индуциране на самите тончестотни кабели, когато се намират в близост до захранвания и контакти, за това гледай самия кабел, с който взимаш сингала от клавира да е далеч от всякакви пуснати адаптори, разклонители и прочие. Другия тип шум е високочестотен или "съскане" (hiss) и се генерира от елементи с активна електроника - в твоя случай предуслването ти на самия клавир. Гледай на индикацията на Audacity, ако има такава, да подаваш достатъчно силен сигнал от Master Volume-a нa клавира, но без самия сигнал да изкривява (това обикновено се случва, когато минеш прага на дигиталния звук, равен на 0dB.)

Редактирано от MysticalPianoPlayer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за подробното разяснение за типовете шум! Вече ще знам за в бъдеще на какво да обръщам внимание! :)

 

Честно казано не съм сигурен кой от двата типа шум чувам. В линка към произведението ми от предишния ми пост първата 1/3 секунда е чист шум, след което започва музиката, но аз забелязвам този шум само когато увелича почти до дупка, след което по време на самото парче няма проблеми, тъй като самата музика напълно покрива шума. Когато правих записа бях увеличил volume-то на Casio-то до дупка и най вероятно това е проблемът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото чувам, шума от композицията е високочестотен и дори в по-динамичните части от записа осезаемо се забелязва. Как точно може да се отстрани по време на самия запис не знам, но като компромисно решение на проблема можеш да опиташ да го премахнеш с функцията Noise Reduction, ако присъства такава в Audacity. В зависимост от настройките, които приложиш ще имаш известно помътняване във високите честоти, но пък за сметка на това ще намалиш нивото на самия шум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда-а-а-а, като гледам Audacity поддържа доста опции за премахване на излишния шум:

 

http://wiki.audacityteam.org/wiki/Noise_Removal

 

Аз като за себе си съм доволен и от сегашния резултат, тъй като все пак не съм професионален музикант и свиря за собствено удоволствие (и неудоволствие на съседите), но това не пречи да се опитам да махна шума. Довечера ще пробвам какво ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Audacity 2.0.1 е върхът! :)

 

Без проблем махнах шума без това да доведе до видима (т.е. слухова) разлика с оригиналното звучене, нормализирах силата на звука (така поне мисля) и редактирах малко началото и края така, че да няма излишни паузи. Накрая качих новата версия на парчето в SoundCloud с абсолютно същия перманентен линк както преди и с това сагата засега завърши.

 

Много благодаря на MysticalPianoPlayer и Teiton за оказаната помощ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.