Jump to content
Българският форум за музиканти

Времетраене на нотите


Recommended Posts

Преди не съм свирила само с ноти на китара, а направо започнах с акорди. Но така се натрупаха доста недомлъвки и неща, които не разбирам, затова реших да започна отначало. Въпросът ми е: Когато свиря нотите, колко трябва да са дълги. Ако е четвъртина нота, трябва ли да я спирам, когато вече съответното време е милало, или да продължавам нататък с другите ноти, докато миналата звучи?

Много благодаря предварително! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Началото на всяка нота (тон) е синхронизирано с темпото. Краят на тона не винаги е синхронизиран, но общата продължителност не бива да е по-дълга от предписаната. В зависимост от пасажа, който свириш, може да заглушиш тона с отпускане на пръста на лявата ръка, заглушаване с дясната ръка, заглушаване с по-горен пръст. а може и да започнеш следващия тон на същата струна. Трудно ми е да обясня с думи начините, които ползвам, а и може би не ги владея всичките. Един учител може да ти ги покаже, да ти даде подходящи упражнения и да проконтролира процеса на усвояване.

Най-важното е да се свири бавно и ритмично, т.е да се тактува равномерно, поне за равноделните тактове, които се ползват масово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темпата обикновено се измерват в удари в минута (bpm) .

Например : 120 bpm означава , че една минута е разделена на 120 равни части или по 2 удара в секунда.

4 удара е продължителността на една цяла нота (2 секунди в случая на 120bpm, когато става дума за равноделен такт 4/4 , който е по масово използван)

След като си изясниш това , трябва да си наясно и с нотните трайности : цяла нота = 2 половини = 4 четвъртини = 8 осмини = 16 шестнадесетини и т.н.

Паузите се подчиняват на същите закономерности.

 

Това съвсем накратко и надявам се да е поне малко ясно . :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да свириш по ноти, трябва да се научиш да ги четеш. На партитурата всичко си е разписано кое, кога, колко, как и така нататък. Трудничко ще се обясни това накратко :) Потърси си някой учебник, някоя статия из интернет, или нещо от сорта.

 

Примерно:

http://www.wikihow.com/Read-Music

http://www.howtodothings.com/hobbies/a2683-how-to-read-sheet-music.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тактуване трябва - да прочетеш нотния текст ритмически. (не съм сигурен как е правилно да се нарече)

Гледаш размера - той ти определя как да броиш.

---

4/4 - означава 4 четвъртини. тоест една четвъртина ти е едно време и броиш 4 такива.

6/8 - означава 6 осмини. една осмина ти е едно време и броиш 8 такива.

Съответно да знаеш трябва как се пише цяла, половина, осмина, четвъртина.

Също и паузите със съответната дължина да разпознаваш.

---

След това тактуваш с крак, едно тупване ти е едно време.

---

Докато тактуваш с крак - "сричкуваш". Нека размера да е 4/4

Четвъртините така: първа, втора, трета, четвърта - 4 четвъртини

Осмини - пър/ва, вто/ра, тре/та, четвър/та - 8 осмини изброихме

Триоли - пъ/ър/ва, вто/о/ра,тре/е/та, четвъ/ъ/рта - една триола ти е едно време

Kвинтоли и др не помня как се сричкуваха дее* :)

Шестнадесетини - пъ/ър/ва/а, вто/о/ра/а, тре/е/та/а, четвъ/ъ/рта/а - 16 шестнадесетини

---

Като имаш различни трайности ноти в един такт вече става интересно, въпроса е на едно тупкане да си изсричкуваш едно време правилно.

Може да имаш нота с точка - удължена трайност или пауза между силните времената и става вече по-грууви - синкопирано.

---

Най-добре си намери някакъв солфеж или отиди на някой урок - така ще видиш/прочетеш как да тактуваш за да може да разчиташ упражненията.

Не знам колко ти стана ясно, но си е занимавка, не съм го правил скоро :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, въпросът ми се струва поставен прекалено неопределено, за да получи задоволителен отговор.

Единственото, което мога да препоръчам така, е нотният текст да бъде преписан в някаква програма от рода на "Guitar Pro" и преслушан от там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Честно казано, въпросът ми се струва поставен прекалено неопределено, за да получи задоволителен отговор.

Единственото, което мога да препоръчам така, е нотният текст да бъде преписан в някаква програма от рода на "Guitar Pro" и преслушан от там.

така никога не може да ползваш някакъв учебник за да разбереш с примери неща от теория на музиката - четеш и изсвирваш на инструмента си да ти мине през очите, ръцете и ушите, иначе минава и заминава..

има в ютюб много уроци, но все пак.. доста е разхвърляно така.

допълнителна занимавка е да го вкарваш в програмата и дефакто няма нищо общо с целта - да разбереш някакъв концепт с кратък пример.

не че не е добре да чуеш за какво става въпрос, обикновенно целта е да разучиш парче - става и по слух.

дори е мн. препоръчително и често може да е не по-лесно, но това са различни неща.

иначе и мен ме мързи :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса,както е поставен е за "бисерите"

Почваме -

Преди не съм свирила само с ноти на китара, а направо започнах с акорди

Бе и я не съм свирил с ноти,с перце основно и с пръсти..

Като изключим майтапа - слушай много музика и ще ти светне,а и в ю-тубата има доста уроци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е за коша ..., но отговорите си ги бива :hooray:

Очакваме и следващия въпрос -черните клавиши на пианото за какво служат? /питащия свири и на пиано.../ :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса , колкото и зле поставен е един от по смислените , защото касае музиката , за разлика от другите преобладаващи тук.

Без яснота по този въпрос , са много "музиканти " и резултатите са тъжни :(

Като изключим безмензурните муз. произведения , всички други са зависими от ритъм метрум и т.н.

 

Ето една по смислена тема открита по този въпрос:

http://forum.muzikan...__fromsearch__1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, резултатите са тъжни, когато се отнасяме дилетантски към каквото и да е. Още повече, ако се отнася за музика! Никога не започвай от средата, защото ще се наложи да се връщаш пак отначало! Но напразно ще си прахосал вече много време и усилия. Въпросът на rockfire по-горе за "черните клавиши" е много точен, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.