Jump to content
Българският форум за музиканти

Joe Satriani Style Backing Track (Modal)


Recommended Posts

Някой няма ли да запише нещо и да разкаже как го мисли . Ще Стане по интересно . Аз бих записал , но в момента нямам нужните условия.

Пък и нали беше джем първоначално :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вчера пробвах малко, днес пак, но честно казано много зле, не е за пред хора :)

//затова май го махнаха от джем, щото никой не поства аудио

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

http://soundcloud.co...i-style-backing

 

Бърз тест върху трака. Реших да следвам дадените скали в клипа. В началото свиря/наблягам на акордите. След това първите (и май вторите, не помня вече) 4 такта свиря До Мажор вместо лидийския лад. След това си продължавам вече с лидийския.

Аз лично не бих използвал миксолидийския лад и само натуралния минор и мажор, но ако ми остане време може да си поиграя още.

 

П.П. - Джема не е пълен, защото явно съм натиснал лаптопа докато съм свирил и е спрял да записва :blush:

Редактирано от Lathron
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, първият акорд е Cm9b5. След това е без b5, т.е. Cm9. Тук свирите каквото ви падне от Eb Мелодичен минор. Нататък е подобна работата, но в Ebm9, след това Abm9. Времето ми стигна да го прослушам до 1 мин. Вероятно нататък е същото.

В дескрипшъна са писани грешни неща нарочно.

Лидийски се свири, когато е мажорна тоника или субдоминанта, а тук акордовата прогресия е съставена от минорни акорди понякога с понижена 5-та степен.

Полуумален минорен септакорд - скалата за него е на малка терца нагоре Мелодичен минор.

Cm7b5 (в случая с D, 9-та степен за украса, но не променя характера на акорда).

На този акорд съответства Еb Мелодичен минор. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В дескрипшъна са писани грешни неща нарочно.

 

Ехе, аз си го приех за чиста монета :) Нямам си китарка тези дни да пробвам нещо отгоре , че се зарибих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако трябва да сме точни, акордите са

 

Dadd11/C (C,G,A,D,F#), Cm add9 (C,G,d,Eb,G), Ebm add9 (същият като предния) , Gb/Ab (Ab, Gb,Bb,Db,Gb).

Първият и последният акорд не са минорни, защото нямат терцови тонове.

 

Съдейки от тоновете в състава на акордите (и ако разглеждаме хармонията като модална модална, тоест всеки акорд сам за себе)

 

На първият може да се свири C Mixolydian ♯4 ( мелодичен минор от четвърта степен или иначе казано G мелодичен минор) или C лидийски лад (както и всички стари ладове, построени върху Сол натурален мажор по принцип, доколкото ще е вярно като тонов материал/ успеха зависи от уменията на свирещия да си отчита на кои метрични моменти кои степени свири)

 

На втория акорд

 

C дорийски или C Eoлийски

 

На третият същото, но от Еb

 

На четвъртият

 

Аb миксолидийски, или Ab дорийски

 

Вторите два акорда също биха могли да бъдат разгледани като 2ра, 5та и на двете да се свири съответно Eb дорийски и Ab миксолидйски

 

Разбира се, могат да се свирят още и най различни пентатоники, тризвучия и четиризвучия и тн., както и тонове извън състава на акордите (били те в ролята на апроучи или с цел свирене отвън)

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
доколкото ще е вярно като тонов материал/ успеха зависи от уменията на свирещия да си отчита на кои метрични моменти кои степени свири)

 

Хехе това обяснява , защо не ми се получават нещата :)

Иначе предположенията ми бяха близки ..

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Струва ми се че и с C миксолидийски, без #4 става, даже ми звучи по стабилно и не отнесено с чиста кварта.

Даже и до мажор да пердашиш върху първия акорд ше стане, ама кво да фразираш и да изградиш....

Но.. еднакво трудно да построиш нещо интересно върху този прав ритъм.

(или направо да го наречем безритмие, ако 'туп-тап' мое да мине за ритъм, нема ника'в груув)

Освен, разбира се да дойде сам Сатриани, или някои друг изрод, и да развие една проста лийд мелодийка до луди 16, квинтоли, триоли и сяк'ви шредове :P

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А умалената скала има ли място в прогресия като тази(примерно върху m add9)?

 

По пътя на логиката една целотонна скала би се вързала върху Gb/Ab.

 

Не съм експериментирал само се опитвам да анализирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готин трак - реших да запища едно бързо соло / това май е трети тейк /!

За тази хармония използвам основно следните ладове :

 

C лидийски / C дорийски / Eb дорийски / Ab миксолидийски!

 

Дори задачата, използвайки последните два, става по-лесна, понеже тоновете на Eb дорийски и Ab миксолидийски съвпадат :)))

 

Eb дорийски - Еb, F, Gb, Ab, Bb, C, Db

Ab миксолидийски - Ab, Bb, C, Db, Еb, F, Gb,

 

Надявам се да ви хареса :)))

 

http://soundcloud.com/atanasshishkov/atanas-shishkov-joe-satriani

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.