Jump to content
Българският форум за музиканти

колко е нисък екшън на китара?


emosms

Recommended Posts

Една китаристична тема.

Безплодни цикления на скали, секвенции, циклообразни кръгови фигури, нам си кво - и като резултат дори по-лошо свирене от преди 3 месеца..

eee не става шрьодер от мене!

Както и да е, замислих се, не ми ли е висок екшъна на китарата

(тези дето почват някакви гами и секвенции нагоре надолу по грифа и нямат фрази под 10 секунди, чисто, без да се запъват, сигурно имат супер нисък екшън и китарата сама свири :secret: )

---

Измерено на 19 прагче - 2,5 mm от най-горната част на прагчето до долната страна на струната

(малко на око)

Koлко е при вас и какво смятате за нисък екшън?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм ти разбрал метода на измерване - при мен е около 1-1,3 мм. :P

 

Нисък екшън - максимално ниско разположени струни без да има бъз, да може да се бендват и да е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъвто и е да екшъна - китарата не свири сама ,ако е прекалено "висок" ще го усетиш почти е сигурно.

По скоро смени дебелината на струните или перцето ,но може и да и направиш един сетъп де :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо на 19-то? Може и аз нещо да бъркам, де да знам :) При мен там е мааалко под 2 мм (малко съм кьорав и не бих се обзаложил), беше по-нисък, но според мен изключително ниския екшън започва също да създава трудности при свиренето...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на 19/та беше най-високото къдео беше удобно да измеря

от 3 месеца няма подобрение. иначе преди нова година 2 месеца се занимавах с економи пикинг и даде някакви резултати но дотук

по скоро проблема е свободно движение надлъжно по грифа и различни 'стъпки' как да се движиш

за кънтрито - не си слушал по-китарджийско кънтри, да видиш за какъв шрединг с перо и пръсти става въпрос и за колко акорда

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда това за кънтрито и двата акорда беше силно неподготвено изказване.

 

 

....и хиляди други.

 

2.5 мм не е високо по принцип. В момента на всички китари май ми е различна височината и не съм се задълбочавал по въпроса колко е. Свирене му е майката. Стига да не е половин сантиметър, не би трябвало да пречи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да! Абсолютно съм на ясно, но как да е, важното беше идеята. Оке?

 

Инак по темата - като ще се свири бързо, условията са две:

 

1. Да си готов да седиш м/у четири стени без скайп, ГСМ... слънчева светлина... и да циклиш като робот;

2. Да не се специализираш, а да умееш да се адаптираш към различните ситуации - т.е. не да хванеш да свириш всичко с economy picking, или само с alternate, само legato, само не знам си к'во. Никой от "големите" не го прави това, и има защо.

 

Еди Ван Хален, Ренди Роудс - пусни някой live клип в Тубата и изключи звука, просто ги гледай в ръцете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@DN, нещо не си разбрал мотивацията и интересите на хората. Просто им е било интересно. Затварянето е следствие на това. Свириш дълго, защото ти се свири, а не защото си тръгнал да ставаш шредър. Иначе със сигурност хилядите азиатци в тубата, които пилят като ненормални досега да са станали мега звезди. Ама не са.

 

Към оригиналният питащ, човек на теб интересно ли ти е да свириш гами и упражнения?

Защото ако не ти е интересно, трудно ще ти се получи вероятно. Аз ги свиря, когато искам да науча например как би звучал До минор по целия гриф, с по три тона на струна, с по четири и така. С учебна цел. Иначе има хиляди приятни за слушане и свирене парчета, които да ти помогнат да напреднеш с техниката, без да затъпяваш прогресивно.

Например, започни да разучаваш Tumeni notes на Steve Morse.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На сила хубост не става. И да става, не трябва. Тъй ли?

Абе, трябва понякога. Виж го като инвестиция, братле. На училище като си ходил някой да те е питал дали ти е интересно? Мен не. Същото е.

Аз поне не ща да правя компромиси с музиката ми, че в главата си чувам нещо, което физически ми е непосилно. Примерно това. И то само задето не ми е било гот да ги въртя тях гами и упражнения като му е било времето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мери се на 12-ти праг. Ако нямаш нужния инструмент за мерене, китарата не бражди и ти е удобна, не виждам никакъв смисъл от тая дейност! Ма не е лошо човек, като си няма работа да се занимава с нещо!

В нета има толкова много инфо, кое е стандарт как се мери и от коя страна на бутилката се пие!

Аз лично не харесвам да са ми много ниско струните (екшъна) така съм свикнал. Цялата работа упира до това кой как му е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам колко е стандарта(ако има такъв)за ниски струни,но е важно да ти е удобно когато свириш.Сетъпа на екшъна е доста сложна работа между другото.За да ги смъкнеш до минимум бе фрет бъз то е въртене на тръс род,дебелина на струните с тремоло,флойд или ТОМ голяма играчка.Понякога с часове съм си играл и пак не съм доволен от резултата.Може би си трябва лютиер за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пръв път чувам някой да си мери екшъна на 19 прагче.

Все пак за експеримента и аз го измерих там - на 1-ва струна е 0,8 мм, а на 6-та струна е 1,1 мм. Китарата ми е сетната с 9-ки в нормален строй. При този екстремно нисък (поне според мен) екшън обаче някои тонове гаснат при по-дълбоки бендове, а също така състейнът е по-кратък. За моя стил на свирене това не е проблем, защото не бендвам много често и освен това имам доста лека дясна ръка.

 

На 7 струнната ми китара е с около 0,1-0,2 мм по-висок и също ми е доста удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.