Jump to content
Българският форум за музиканти

Обзавеждане на студио


Victor94

Recommended Posts

Здравейте! Може ли някой да ми препоръча музикален магазин, от който да мога да закупя техника за обзавеждане на звукозаписно студио. Под звукозаписно студио нямам предвид нещо професионално, ами нещо малко, в което да могат да се правят разни записчета, миксове и такива работи. Бюджета, с който разполагам е 1500 лв. На мен явно търсенето не ми се получава много, защото все попадам на един и същи сайт еshop.bg, който в момента не функционира. Ако може да ми кажете някое друго място, от което да мога да закупя техниката, необходима за обзавеждането на едно скромно студио, ще съм ви благодарен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно ще се вместя в тези 1500 лв, с които разполагам, пазарувайки от някой от тези магазини. Търся нещо по-евтино и не толкова професионално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

в тези магазини има всичко - от любителско до (полу)професионално .

кажи какво си намислил да си взимаш, може колегите да ти дадат съвети за алтернативни варианти...

 

като гледам хич не си наясно, какво ти трябва, така че задръж малко харченето на парите и попрочети из форума за хардуер за домашни записи..

 

1500 лева са много пари за домашни записи.

а от друга страна 1500 може да не ти стигнат само за микрофони..

ако искаш workstation синтезатор (нов) за домашното ти студио, само за него ще трябва да извадиш поне 2000.

 

а може да минеш само с 300-500 лева за аудио интерфейс и един микрофон.

 

кажи сега какви са ти очакванията за това студио..

 

пп. по-евтини от тези магазини няма, единствен по-евтин вариант е да пазаруваш нещо втора ръка, примено от тук: http://bazar.muzikant.org/

Редактирано от programista
  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз бих те посъветвал първо да разгледаш раздел Софтуер,

Свали си и пробвай различни програми за запис ..т.нар DAW(Digital AudioWorktation) -Ableton, Sonar, Cubase ,FLStudio и т.н

Мисля, че като за начало компютъра и звуковата карта, които имаш ще са ти достатъчни за запис и миксиране на по-леки проекти.

 

После разгледай различни VST ефекти и инструменти. Тук вече може да ти се наложи да

инвестираш във външен аудио интерфейс- МАудио Fast track , tascam fire one и др...

 

След като ти се изясни работата със софтуера и като ти утеснее наличния хардуер, и след като си наясно какво ти трябва , чак тогава вади парите и ходи на пазар.

 

За най-просотата конфигурация на система за запис ти трябва :

 

Компютър / Лаптоп от последните 5 години (двуядрен с 2GB RAM)- предполагам, че имаш .

Клавиатура и мишка - предполагам, че имаш .

Слушалки - предполагам, че имаш .

 

Аудио интерефейс( с микрофонен вход, ако ще ползваш микрофон)

 

Микрофон - не задължителен (ако ще записваш саксофон ще ти трябва ;) )

MIDI клавиатура 49/61 клавиша.- може и без нея..

 

-----

След като вече имаш базовата система, започваш да я надграждаш.

 

Всичкия друг хардуер: Миди контролери, DJ Контролери , APC... и.тн. са устройства за улесняване на работата със софтуера,

като ако ги нямаш не е проблем защото всичко може да се прави и само с клавиатурата и мишката.

 

-----

 

Забрави за студио с голям миксер и шкаф с процесори и синтезаторни модули.

Тези неща не са за домашни записи и домашно миксиране.

Редактирано от programista
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта ни е да направим студио, в което да се получават добри записи както за пеене, така и за свирене на духови или каквито и да е било там инструменти. Никой не искам голям миксер и шкаф с процесори. Събрали сме се една група дейци, като измежду нас има певци, музиканти, рапъри, някои искат да правят авторска музика, други записи...искаме нещо универсално. Предвидили сме следните пособия за купуване:

микрофон + поп филтър + стойка

миксер/предусилвател

аудио монитори

звукова карта

акустичен панел (или някаква друга изолация)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснали сте най-главното.

Да имате концепция и някой, който да я проектира.

Това което ще направите по начина по който тръгвате, е да съберете на едно място купчина устройства, а не място за звукозапис. Изрично не употребявам думата Студио, тъй като то е друго нещо.

Истината е, че така няма да постигнете "студио, в което да се получават добри записи както за пеене, така и за свирене на духови или каквито и да е било там инструменти".

Някой от вас знае ли нещо по въпроса за студията, за методите на запис, за стандартите на носителите, за принципите на взаимодействие на отделните елементи на студиото? Нещо за законите на акустиката?

Не се притеснявайте, нито ще сте първите, нито последните...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно поради тази причина пиша във форума с надеждата да получа някой друг съвет, а не постоянни упреци. Няма как да се научим иначе, нали? Вече сме решили, че ще го правим това нещо - имаме парите, имаме и мястото. Със FLStudio сме работили, правили сме си разни записи и по-леки проекти, имаме на представа как работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре, хайде да видим как ще се развие темата и какъв ще е резултатът на края.

Когато съм болен, не очаквам докторът да ме излекува по телефона. Но вие си знаете.

И след като "имате на представа", представете концепцията си, за да се ориентират тези, които ще ви дават съвети.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина без концепция и проект оборудването ще си остане просто обзавеждане.;)

Хубавите записи се правят от добър инженер, а не от достатъчно скъпа техника.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко искаш помощ дай повече информация, какво ще записваш, вокали ли, инструменти ли, какви инструменти, колко хора наведнъж, каква музика и т.н., то има безброй варианти, в зависимост от това какво ще се прави в това студио (или аре да го наречем по-скоро записвалня), на един бийтмейкър са му нужни едни неща, на един вокалист други, на една група трети и т.н. и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

209023.jpg

това е доста по-добро от панел, или поне на първо време дава неочаквани резултати. Струва около 90- 100 евро в Томан.

 

От там нататък - звукова карта с вграден предусилвател, ной удобно на USB.....

 

268310.jpg

хубавото в случая е, че даже ще си имате и легален софтуер, пакетна цена около 130 евро, но е само с два входа.....Предполагам, че повече не са необходими за непретенциозно помещение.

Монитори - от 500 лв. до 1000 лв. има доста предложения.

134027.jpg

Alesis M1 Active MK2 , около 600 лв.

МИкрофон - ....бих пробвал и с динамичен, но при всички положения ви трябва нещо от рода на

208310.jpg AKG Perception 220 , цена около 300 лв.

 

Задължително слушалки, кабели, ....и огромно желание, четене и потапяне в материята........

Успех!

п.п. ...абе все си мисля, че точно такъв отговор на точно такъв въпрос вече бях давал.....

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да не те подхващам и аз, че ще излезе като заяждане, но от поста ти остава впечатлението че наистина не знаете с какво се заемате.

В допълнение на всичко казано по-горе:

 

1) Къде ще е това студио? За звукоизолация и обработка на помещението дали сте мислили? Ако ще свирите на духови инструменти,

няма да стане в спалнята на някой от компанията. И няма да ви помогнат един или няколко "акустични панела".

2) Микрофон, миксер, монитори и карта с цитираната сума според мен няма да успееш да купиш. Или ако купиш, ще ги продаваш

след много кратко време.

 

Бих те посъветвал:

1А) Разрови форума, раздел "Изработка и ремонт". Има няколко теми за акустична обработка на помещения и звукоизолация;

1Б) Същото, като по-горе, но търси пиннати и важни теми. Например за видовете микрофони и марките монитори;

2) Разгледай сайтовете на добрите български фирми за оборудване (Алмар, Динакорд и т.н.). Ако там не можеш да намериш каквото ти трябва, търси в базара на форума оборудване "втора ръка";

3) Спри се на няколко модела (карти, монитори, микрофони). Отвори Гугъл. Виж сравнения.

4) Създай си някаква концепция, макар и базова и вероятно погрешна.

5) Тогава влез пак в темата и задай конкретни въпроси.

 

Не оставяй всички ни с впечатлението че искаш наготово да ти се смели, поднесе и сдъвче информация която можеш

сам да намериш. Според мен, докато сам търсиш основата, ще си изградиш много по-солидни познания по темата.

Тогава ще зададеш правилни и точни въпроси и тогава хората от форума които наистина разбират (а такива има

не един и двама) ще ти помогнат с охота.

 

Туйто. Ако искаш, скарай ми се, че съм поредния "хейтър" Да ама не съм :)

Редактирано от jabs
  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сред мераклиИте за записване има рапъри, които искат да правят авторска музика (и които и в момента правят същите тези опити с FL Studio и микрофон за 10 лв.), певици и китарист, които са мераклиИ да записват кавъри и евентуално да готвят парчета за изяви, имаме няколко духача (саксофон, кларинет и тромпет), като всеки иска да записва различна музика (джаз, народно, фънк...), и пианист. Абсолютно различни инструменти и стилове. Сега на който му дойде музата да запише нещо го прави с подръчни средства, и не се постигат кой-знае какви резултати.

И при положение, че нямаме "добър инженер" да се отказваме ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.