Jump to content
Българският форум за музиканти

Дървета за китари


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Има хора, които си правят солидбоди тела от смърч и бор(не поради липса на пари, предполагам) и изключително много им се кефят - гледал съм доста видеота с любители на такава дървесина.

Мисля, че и Фендер имаха нещо общо със смърча/бора в самото начало на производството си(не помня точно, дали бяха най-първите Fender Esquire, или само прототипът, можете да прочетете, ако ви е интересно). Преполагам, че различни фирми имат и модели от подобни дървесини, макар и очевидно да не е нещо популярно.

Ето малко семпли:

 

http://www.youtube.c...h?v=2hB17cd-KWs

 

Преди време бях поставял прагчета на една самоделка от смърч, и не звучеше идеално зле, даже беше приятна, но не бих я определил като шедьовър в звуково отношение - не знам дали може да се постигне нещо при солидбоди китарите, което си заслужава, чрез подбор на такава дървесина.

 

ПС: Мисля, китарите Parker Fly са направени от иглолистна дървесина, облечена в "черупка" някакъв здрав композит, така че да притежават лекота и здравина - доста интересни китари са, а и до колкото имах допир с един FLY - много са различни от средностатистическата представа за електическа китара(и на пипане, и на звук).

 

ПС2: Всъщност, май само някои от моделите им са от смърч, има и такива от махагон и други дървесини:

http://www.parkerguitars.com/Fly-Select-Guitar-Models/

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^

Точно мисля, че прототипа на Telecaster/Esquier/Broadcaster е бил от някакво иглолистно дърво. Бях писал една тема за историята на електрическата китара, там може и да го има.

 

А също така и първите прототипи правени от Лес Пол (и съответно отхвърлени от Гибсън) са били от бор (почти съм сигурен за това).

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Esquire1949 г., както и Broadcaster 1950г. са с тяло от pine (бор)

Първият прототип даже е от боров ламинат(шперплат), тогава ползван като стенд за проба на отремонтирани адаптери.

0sww01.jpg

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иглолистна>

http://www.guitarandampshop.co.uk/acatalog/Stagg_EW3000CN_Electro_Acoustic_Guitar_Natural.html

както и много чисто акустични имат - spruce top.

cortx1 - http://en.wikipedia.org/wiki/Agathis - някакъв архаичен братовчед на съвременните иглолистин дървета

---

@Kalmar

Относно качеството на топ качествените китари: очаквам че превъзхождат по качество законите на физиката.

Примерно имаш същия състейн на 24 позиция, както и на 5/та. Дължината на звучащата струна е три пъти по-голяма на пета позиция, но нищо :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно сте забелязяли различните насоки на този човек.

Показва специални мелодични линии във вокалите на Битълс и др.

Показва техники на свирене на някои парчета (Мишел - с каподастър).

Лютиер....

Производител на лампови у-ли. Един хвърля от II-ри етаж, разопакова го и - свири.

Той самият се забавлява с приятели и има група.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Сайта е страхотен!

Видях, че моята нищо не струва :P, там теста с B string sustain и др. (тази от аватара)

Също китарата вади доста груб неприятен clean тон в средите, няма плътност - ами един омазан бас, няма звънтене. но подозирам и адаптерите.

Защото като си дрънкам на сухо, тона си ми харесва. Има широк диапазон в средите,като акустична, но тихо. И пак звънти много по добре, от някаква зле акустична с метални.

С оригиналните, най ставащ за нещо тон вади нек адаптера, и то разделен като сингъл.

Много high output, забавно с гейн, но ужасен чист тон.

---

Та се замислям, ако имам бюджет, да дам да и изтънят тялото и да залепят отгоре или и от двете страни tone plate от явор, и после майстора да възстанови скосяването на ръбовете отпред което мн. ме кефи.

Но не знам дали си струва чак толкова. По лесно е да пробвам някакви по балансирани low output адаптери на нека.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много от дърветата за електрически китари се изпползват според следния критерий - колко добре се обработват.

Примерно клена е с много затворени пори и се лакира лесно. Бука е с много отворени пори и иска много грунд и повече ръце лак.

 

Тона "звука" на китарата е адски субективно нещо и в никакъв случай не може да се определя с технически параметри.

Примерно от лютиерска гледна точка Stratocastera би трябвало да е най-калпавата китара, а не е така.

По същия начин Marshall технически е много скапан усилвател. На практика схемата му е принципна схема на лампов амп, а пък звучи с китара.

Ако трябва да посоча моя избор, то бих избрал клен за нек-тру дизайн, абанос за фингърборд защото се износва трудно и може би птичи явор за фасон.

Пследното не е задължително, освен това явора е много близък с клена.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.