Jump to content
Българският форум за музиканти

Връзката между твърдостта на дървесината и звуковите й качества


Hillbilly

Recommended Posts

Това като го гледам не е класическия стандарт. Тоя P90 при грифа..., а и класическите стандарти не са дълбани изобщо (затова и тежат като слон).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

не е weight relieved, а е chambered. Weight relieved е с друга конструкция. Студиата за такива, BFG (каквато е снимката) и Стандард 2008. Също така и някои къстъм шоп ЛП.

 

ПП: мисля, че тези въпроси са обсъждани по други теми, тази не беше за дървесина и конструкция.

Редактирано от gueorgues
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата отдавна мръдна..

Едва ли Диката си е играл с фреза за да изкара това -

159578992421024173381336731219E7VCjaHjbwfxsE2j8DGr.JPG

ренгенова снимка на ЛП стандард (може и да не е точно този модел ,но така ги правят вече) от по- новите,нормално е да има брилянтен звук,но състейна да се губи от масата.

едит- понякога и експериментите с височината на струнника влияят върху състейна и "гаснещите" тонове.

 

 

IMG_1299.JPG

 

Игра си и :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е ти ме застрелЯ,знам,че е голям майстор,ама и с камерите като е почнал :godbless: ..високо ниво!

Моето ЛП студио е от 97-ма,когато са ги правили само с 9 дупки в тялото за олекотяване ,е пак е 4,5 кг талпа,но звучи..Колкото и да гледахме (и с един приятел от форума) снадки по тялото няма - едно парче махагон.

Гаси сравнително бързо "си" на първа,но се примиряваме- пълен кеф няма,като се понауча да свиря и спечеля от тото-то ще си взема VOS :hysterical:

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"а и класическите стандарти не са дълбани изобщо (затова и тежат като слон)." - Калмар

 

Коментирайте, моля! ( новият срещу класическият)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Скоро имаше голяма дискусия по темата и общо взето тия дето плюят по камерите не можаха да кажат нищо смислено против тях, освен че лес пола трябвало да бил тежал много и тия леките не са истински :D stivy_k имаше много смислени постове там и поне за мен изчерпа темата :)

 

Гледаме, че хората даже къстъм китари си поръчват с камери...явно не са толкова гламави, а?

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има дървесни видове с доста голяма плътност , който се числят към група "Железни дървета". http://en.wikipedia.org/wiki/Ironwood

 

В миналото са изработвали от такива дървета детайли и елементи за кораби.

 

Виждал съм трупче от тази група ... масата му е учудващо голяма спрямо обема.

Ако качествата на китарите в действителност се подобряват при по голяма твърдост , то от такъв материал би трябвало да излезе страхотна китара :) Само дето ще тежи колкото 4-5 .

 

 

А дали издълбаването е с цел олекотяване или търсене на друг вид звук ... ?

 

tele_thinline_top3.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^Я я пусни тая тема на линк да видим кой е плюл по камерите?

Баш па ти,дето не си пипал Гибсън даваш акъли,335 е лекичка и кухичка ,пък звучи..

Не виждам въобще за какво си чешеме клавиатурите - за някои представата за хубав звук е гейн на мазало със струни 9-ки в строй пет тона надолу,за други не е така.

Общото при гибитата е,че и на изродски акорд всеки тон се чува и не е размазан - камерите дават повече високи и звука е по близък до полуакустична китара,по тежките дават по пробивен овърдрайв саунд, с какъвто си свиря принципно -

е лично виждане ,ново студио с камери и старо без такива с един амп и корекции - резултата е,че очуканата пръчка е по-пробивна и с характер за хард рок изпълнения..

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже имам и Стандард и Студио (точно като твоето между другото, много готини китарки са това), ще гледам скоро да пусна едно сравнение. Такива теми винаги са интересни (поне за мен)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има само три вида истински махагон(Swietenia macrophylla, S. humilis, S. mahagoni), от Тихоокеанското крайбрежие, Карибския басейн, Централна и Южна Америка.

И трите вида отдавна са изчерпани, и са обявени като застрашен вид. Количества от заготовки, вероятно има все още, но малко вероятно да се ползват в масовото производство на инструменти. Днес се експлоатират плантации в Индонезия и Фиджи, създадени преди сто години от холандците, за да покрият търсенето на този вид дървесина. Много често обаче, името "махагон" се лепва на сходна по цвят и структура дървесина.

Питали ли сте се някога защо тази дървесина е толкова предпочитана и ценена при музикалните инструменти ?

Някой от вас ще кажат състейн и акустика, и няма да сбъркат, но освен това дървесината се цени и заради структурата на материала. Равен фладер, липса на чворове и кухини, еднаква плътност, както и факта, че това са големи дървета и позволява от тях да се добиват талпи, от които да се правят изделия без снадки. Много лесно се моделира и крайният резултат обикновенно е красив.

Защо пиша горните редове ли ?

Ами защото си дадох сметка, че колкото и махагон да имат Gibson на склад, то едва ли е останало истински такъв за масовият пазар.

Преди 60 години вероятно е нямало кухини, сега ги правят, и мисля, че причината за това не е заради килограмите, а стремежът да се запази, наподоби характерният звук, запазена марка на фирмата, при използването на различни дървесини(махагон).

При Fender(Telecaster Thin Line) пък нещата стоят точно обратното.

През 1968 г. , немският лютиер Roger Rossmeisl , проектира този тип Telecaster с камери, не за да търси акустика, а да олекоти тялото.

И пак е свързано с доставка и налични количества заготовки от характерната пък за Fender дървесина.

Като извод накрая ще спомена, че за мен няма значение от какъв вид дървесина е направена китара, стига тя да е качествена, както и инструментът изработен от нея. Просто, взимаш, свириш, слушаш, избираш.

Сръвнявенето м/у различни инструменти винаги е интересно, и е само полза в трупането на опит и знание

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.