Jump to content
Българският форум за музиканти

Разсвирването на говорителите, физика vs психология


blr

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Чудех се къде да публикувам тази тема и реших, че тук май ще е на място.

 

Става въпрос за прословутото разсвирване/разработване (break in) на нови говорители. До каква степен става въпрос за промяна на физичните свойства на материалите, изграждащи конуса и водещи до измерими промени в характеристиките на говорителя и доколко това си е чиста психология.

 

Попаднах и на едно, според мен, интересно четиво:

 

http://www.audioholi...fact-or-fiction

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако замениш "разсвирване" с амортизация нещата сами ще си дойдат на мястото.

А че има свикване и приемане на новия звук спор няма. Дори да смениш цвета на колоните мозъкът отчита субективна промяна на възприятията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе може би има доза истина - все пак има някаква промяна на материалите когато за пръв път се подложат на опън, натиск, вибрация и т.н., но той човека си казва - това се случва за първите 10 секунди и толкова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аудиофилията е болест.

Предава се между индивиди с първично ментално състояние.

Религия.

Вяра.

Психоза.

Себеутвърждаване в нещо, което ги издига в собствените им очи.

 

За да може някой да прецени нещо, трябва да е компетентен.

Когато е аудиофелационист, той не е компетентен. Аксиома!

Инженерната дейност е процес на компромиси. Дейност на Разума. Затова идеални неща няма - трябва да се избира. А за да избереш правилно, трябва да знаеш, да си компетентен.

Авторът е достатъчно добронамерен и изводите от експериментите му доказват именно казаното от мен по-горе.

Веднага искам да дам едно обяснение, което е много важно, с оглед на ширещата се епидемия в мисленето - Бугера, Беееерингер и всичко подобно.

Да, разсвирването и отсвирването са в пряка зависимост от ценовата /качествената категория на стоката. Ако прави на някого впечатление, изводите на автора са на база на истински неща, не на бутафория.

Такъв е живота, не всеки може/заслужава да има висока класа (кола, жена, усилвател :crying: ...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе няма лошо, обикновено тва са мамини синчета с налични много финанси, които да подхранват аудио индустрията :) Имам познати дето на децата си за играчки пари нямат, ама взема кабел с не знам си кви сплави и слоеве за 20-30лв метъра :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за доказателството, че съм прав в констатацията. Значи за човек/баща не става, ама е А.фелационист.... Какво повече да коментираме?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оооо, 7thString, за какви 20-30 лева на метър говорим.

Чифта кабели от усилвателя до колоните на мой познат (да не казвам приятел, че не съм му от категорията) е на

скромната цена от 12,000 лева (дванадесет хиляди, да не стане грешка) Това е (както много сполучливо го

охарактеризира Парният Валяк) истинско аудиоФелацио :)

 

Истинското аудиоФелацио е потресаващ разход. Сети се колоните вързани към

тези кабели на каква цена са :) Ще подскажа: сумата е с 6 (шест) цифри :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и хора дето си мислят, че посоката на кабела оказва някаква разлика в звука, че и съпротивлението на кабела било различно в двете посоки (хмм). Аз не съм гуру (само лауреат от национална олимпиада по физика + съм учил малко електротехника в ТУ), но според мен това са пълни глупости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Disclaimer: Авторът на този коментар е любител, а не професионалист. Четейки, този коментар вие се съгласявате, че автора не носи никаква отговорност ако ви бъдат нанесени морални, имуществени или телесни щети поради това, че сте повярвали на написаното от него или сте се опитали да следвате инструкциите му частично или цялостно.

Това ще го използвам за оценка на постове с неадекватно мнение :godbless: . (Поради липса на отрицателни оценки в системата за рейтинг)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не случайно избрах именно разсвирване на говорители, а не някоя от многото други аудиофилски дивотии. Защо? Защото би могло да се предполага, че явлението има някакво смислено научно обяснение. Повтарям, би могло да се предполага. Да не забравяме, че промяната на якостните характеристики на някои материали подложени на вибрации (включително и в диапазона 20 Хц-20 кХц) е описано явление. Както се вижда от статията, която прикачих това не е така и измерванията го доказват.

Това беше и целта на темата, да се отсее физиката от психологията.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз такива феномени в случая, както казах, единствено мога да си ги обясня с първоначално "наместване" на материалите - както например една излязла от цеха дреха, като я изпереш за първи път, се свива и толкова, вече не мърда. Колкото до аудиофилите, айде да не се ядем - в смисъл - те си знаят - кеф цена няма, няма смисъл да ги обиждаме и т.н. Оня, къв беше, Ерик Джонсън, и той вика че можел да разпознае марката жакове и кабела по слух, което не го прави тъпанар, просто невеж/заблуден в конкретното нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук из форума се носи легенда - някой го беше цитирал, че можел да разпознае марката на жака и на кабела по слух :) Разбира се, може да са измислици на някой наш човек, но съм чувал подобни изцепки на звезди в интервюта. Може и да е рекламен трик и ендорсмънт ;) Иначе нищо против пича - малко негови неща съм слушал и има мн приятни парчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Остави ти тез' легенди, ами посочи, къде го пише (барем го прочета и аз)!

... Защото аргументирането на основание, на разни партенки е със същата (партенкова) стойност!

 

... и като сме почнали ...:

 

- да, кабелите (в много от случаите) имат посока !! .. само че не в смисъл на "произведена/изтеглена жица с вход и изход", а в субективно-конструктивен смисъл, на кабел с определени накрайници. Голяма част от тях се ползват безпроблемно, защото включването им неизбежно изисква правилно насочване (не можеш да включиш напр. male XLR into male XLR). Но има и такива, които, ако не се насочат правилно, или ще се обезмислят функционално (напр при наличието на накрайник с автоматичен прекъсвач), или пък просто няма да проведат сигнал (напр. при т.н. "псевдобалансиран", инстр. кабел)!

 

- да, Eric Johnson има твърдения, които могат да озадачат някого, но ...само този, който не е наясно с материята! Напр. заявяването, че може да разпознае батерията в ефект-педалче (толкова коментирано из разните повсенетски места за надприказване). Като се има предвид, обаче, че човекът визира 'вид батерия' (алкална, или "обикновена" .. и то при определени условия) и че посочваните педалчета са boosters и fuzz с германиеви диоди, изведнъж се оказва, че посочената "супер-хай левъл-слухарско-магическа" процедура не е никакъв проблем за ефектоползвател с определен опит.

 

- за китайските боклуци ... няма да говоря!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.