Jump to content
Българският форум за музиканти

Счупен нът


Recommended Posts

Здравейте,

 

случи ми се нещо много неприятно, докато свирех се отчупи парче от нъта на първа струна и струната буквално излетя от грифа. В първият момент помислих, че съм скъсал, но се оказа, че пробелмът е далеч по-сериозен. Отчупи се такова парче от нъта, че струната изобщо не иска да се зъдържи на грифа. Китарата е Gibson Flying V, имам я от месец насам и не очаквах да се случи подобно нещо с такъв инструмент.

Според вас може ли някой в България да реши този проблем, какъв майстор, някакви координати имате ли? В паника съм, какъвто и съвет да дадете ще е добре дошъл.

 

Благодаря ви предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валери ще ти свърши работата добре. Бих ти препоръчал графитен нът или от естествена кост. Говори с него, китарата е прекалено хубава за да слагаш евтина пластмаса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съмнявам се да му признаят гаранцията, но нищо не пречи да опита (ако има такава, разбира се). Принципно самата смяна на нъта не е сложна, аз моят си го смених сам, след като малкия мина покарай китарата развявайки ръце :oops: , но моята китара е три пъти по евтина от Gibson Flying V.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При Капъша. Наскоро от там си взех кост за леспол китарка, предполагам има и други. Иначе пластмаси по кинта има навсякъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не е толкоз просто да се смени нът, има си разни пинизи - да не вземе да избяга интонацията или да се появи някой гаден бъз на 1-во/2-ро прагче. Иначе, ако му се експериментира на човека, да се пробва. Аз лично не бих, еле пък на такъв инструмент

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Съгласен съм с n1K0. На теория изглежда изключително проста задачка, но на практика не е баш тъй. Разбира се, ако си кадърен в ръцете, и си имаш идея какво правиш докато ги сменяш, и след това докато го сетъпваш, няма проблеми. Но за Гибсън, смятам, си струва разкарването до лютиер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много, пичове, за бързата реакция и информация. Не очаквах в тези празнични дни да отреагирате толкова бързо.

Най-вероятно ще търся услугите на Градинаров, сам не бих се пробвал по никакъв начин, не искам да се занимавам с неща от които не разбирам.

Keep On Rockin`

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се смени нът е изключително просто. Сигурен съм че ще си намериш стандартен лесполски и няма да се наложи да се пили дори. А пък и да се наложи да се пили не е чак толкоз сложно. Виждаш по каталог каква е дъгата на нъта и си я правиш дори да го няма. А в случая ти го имаш наличен и просто сравняваш. Но щом не ти се занимава отиди на майстор. :thumbup:

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смяната на нът не е просто нещо. От нъта зависи интонацията на първите позиции, както вече казаха колегите. Нътовете, които аз съм купувал, винаги са били ненарязани, а се оказа че пиленето на каналчета за струните не е лесна работа( имат си наклон и трябва да са прави, иначе струната бръжди в самия нът) и не става с к'ва да е пила. Също е важно как ще се подготви мястото за слагане на нов нът, може да има неравности, останало лепило от стария и други подобни мизерии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Еми аз съм правил няколко нъта за една моя китара (акустична) и за китара на приятел (тип страт). Когато имаш правилния инструмент и дъгите под ръка не виждам какво пък чак толкоз е сложното. Имах една китара на която и слагах флойд роус а тя беше с тремоло та за тая работа разбирам да се ползва лютиер но за сетване и дреболийки по ключове, нътове, магарета и т. н. лично аз няма да отида на лютиер. Пък и то си е голям кеф като си го направиш сам. А вече из нета има толкова много инфо че просто трябва малко сръчност.

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми аз съм правил няколко нъта за една моя китара (акустична) и за китара на приятел (тип страт). Когато имаш правилния инструмент и дъгите под ръка не виждам какво пък чак толкоз е сложното. Имах една китара на която и слагах флойд роус а тя беше с тремоло та за тая работа разбирам да се ползва лютиер но за сетване и дреболийки по ключове, нътове, магарета и т. н. лично аз няма да отида на лютиер. Пък и то си е голям кеф като си го направиш сам. А вече из нета има толкова много инфо че просто трябва малко сръчност.

 

Съгласен съм с теб, но за човек без опит е по-добре да отиде на майстор. Не си струва да се упражнява върху скъпа китара. Пък и честно казано нарязването на нъта си е досадна и пипкава работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.