Jump to content
Българският форум за музиканти

Буквар на Бъркли сБъркан


Recommended Posts

На 0:50 и аз го разпознах този мотив от Стелата, но аз имах предвид разпознаване на стандарта, ако не знаеш какво се свири.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да де именно. Ако някой свири части от мелодията в интрото има голяма вероятност 99% по нататък да се свири именно въпросното парче. Това са от неписаните правила на джаза - неща които не ги пишат във въпросните учебници, а в практиката всички ги спазват. Например ако барабанист удари чинел на първо време в суинг парче има голяма вероятност да удари и следващото четвърто време - стандартни акценти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Като каза ALL the THINGS YOU ARE, че е скучновата, съгласих се при условие, че я свири някой. Но тук не е кой да е.

http://www.youtube.com/watch?v=Du2HpO-a0Q8

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето ви ги "гайд тон лайнс", а и не само.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ngoE1hreStc

 

Ако не ги чувате ги разпишете и анализирайте. Всъщност ето го разписано остава само анализа:

 

http://www.youtube.com/watch?v=xSq4Lk7R4Mo&feature=related

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, Tozi, че качи това соло. Подкрепя моята теза, че терцовият тон е по-добрият гайд тон.

Вижда се с просто око. Във 2-рия такт в/у Джими Хендрикс акорда Eb7(#9) (мажор/минор) високият тон на контура е #Фа. Аз не търся грешки, но бих го написал bСол, за да е ясно, че е терцов тон на Eb. Каквито и знаци да му слагаш Фа е нонов тон. Това са подробности. Същото е за 5-ти такт - акорд D7(#9) свири трилер Фа, #Фа - терцовите тонове. И понеже Chris Potter е майстор веднага навлиза в дълбоките води. В 7-ми такт трилерът е в/у b5 Ла, 10-тия - също b5. После включва 7, b9 и др.

Но. В същинската част А.

28такт в/у Gm7 започва със bСи - терцов тон.

29такт Cm7 - bМи - терцов тон.

30такт F7(b9) - Ла - терцов тон.

31такт Bb чрез C.E.S.H. (известно бибоп клише) 2 Ре-та във високата част на контура терцов тон

32такт - акорд Eb - тонът е Сол - терцов тон.

И т.н. до 51 такт все подчертава терцовите тонове.

В Неделя (и не само) съм много мързелив. Останалите 18 страници на солото ще ги анализираме, "Но друг път"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дефинирал го е Jerry Coker като акроним на Chromatic Elaboration of Static Harmony. Най-често срещаният пример е низходящото движение от основния тон на ii акорд до терцовия на V7. В тоналност До (Dm - G7) движението е Ре-До#-До-Си.

Аз бих допълнил още един приятен пример. При акорд G7/9 движение надолу от 13(Ми)-b13(bМи) до 5(Ре) и 3(Си)-#9(#Ла) до 9(Ла).

Тези движения в съчетание със статичните тонове на хармонията понякога създават "compound" мелодии.

Накратко: умело използване на хроматизми. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нали съм на периоди, та нещо бях зарязал джаза за доста дълго време, не само като теория и практика, ами дори и като слушане, направо ми беше писнало и последните година-две се бях концентрирал само в класиката (основно Шопен) и друго не свирех/слушах, ама сега пак започнах да си връщам стария интерес към теорията на джаза и импровизацията и по-специално реших да обърна внимание на нещо, което винаги много ми е куцало - бибоп импровизация и шаблони, та преди седмица си поръчах от Амазон следните три книжки:

 

 

51BVAEnFtfL._SY115_.jpg

Post-Bop Jazz Piano - The Complete Guide with CD!: Hal Leonard Keyboard Style Series

 

 

 

51KKCDZSDGL._SY115_.jpg

Connecting Chords with Linear Harmony (Jazz Book)

 

 

518EqeQilfL._SY115_.jpg

 

Bebop Licks for Piano: A Dictionary of Melodic Ideas for Improvisation (REH Prolicks)

 

 

 

Като пристигнат, ще споделям от тях, ако има нещо интересно. Да видим още колко време ще ме държи, преди да се върна на гения на Шопен :D Мисля си, че понякога джаз-музикантите подценяват класическите музиканти доста. Вярно е, че се свири нещо по ноти, но пък се изисква наистина сливане с музиката, за да я почувстваш добре и да я интерпретираш и според мен е еднакво трудно както да импровизираш джаз, така и да интерпретираш класическа музика качествено. Но да не отклоняваме темата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най-сетне да срещнеш човек, с когото да си поговориш!

Миналата година открих тези книги на Bert Ligon и си ги купих. Едната от тях е "Connecting Chords With Linear Harmony", която споменаваш. Другите са: Comprehensive Technique for Jazz Musicians и Jazz Theory Resources (два тома).Интересното е, че когато е писал "Ресурсите" глава X дотолкова се е разрастнала, че е решил да напише самостоятелна книга на тази тема. Така се появява "Connecting Chords With Linear Harmony". Страшно ерудиран музикант, ректор е на тази консерватория.

http://www.music.sc.edu/index.html

С много богат език и сред стотиците примери на джаз легенди на много места дава примери на муз. откъси на класици, доказвайки, че ползват едни и същи принципи.

Горните снимки са от неговите книги. Във форумите се коментират неговите книги като най-добрите, издавани досега. Но това е друга тема.

Поздрави!

ПС Друг акроним научих от него C.M.A.R. Това е цитат от известната песен Cry Me A River. Началната мелодия Ре-До-Ла-Фа-Ми-Ре (в Ре минор).

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брей, значи съвсем по късмет съм случил на това да поръчам добра книга! :) Аз просто търсих за бибоп ликове и "Connecting Chords With Linear Harmony" не беше сред резултатите, но я имаше като книга, която са си купували хората, които търсят за бибоп ликове ;) Много ме обнадежди с твоя коментар. Дали си струва да си купя останалите му книги? За мен досега библия на джаза винаги е била The Jazz Theory Book на Марк Ливайн, която си купих още 2002-ра и почти не съм гледал други книги за джаз оттогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И аз си търся учебен материал по въпроса - много съм зле с акордите. На няколко пъти съм сядал да ги уча и хванах някои основни пръстовки, намиране на интервалите като геометрия по китарния гриф, да си ги градиш сам, т.н. но пак ги забравих..

Имам нелегален пдф на марк ливайн, но намирането на нотите по грифа... доста фрустриращо и бавно..

Не е лесно като на пиано :)

Все пак, учудващо лесно може да е да си пуснеш сладникава смуут джаз прогресия с 3,4 акорда и да се разхождаш по скалите, градейки бибоп скали като добавяш хроматичен тон по слух (без да знаеш каква скала става), обикновено във възходящ и низходящ ред сменяш хроматичния тон, пробване на пасажи от умалена или целотонна скала, сполучливо влизане в други тоналности (най-вероятно обусловени от цялата хармонична структура). Ползване на части от пентатоника, които не са в точното обръщение, ами някое друго (но кое точно - по слух пробваш да ти харесва на местото... :) )

Дори се чудя, дали да цикля мелодичния минор, тъй като много от тези сладникави прогресии не го изискват oбикновено

а ако звучи добре върху някоя хармония, то може да го достигнеш като алтероваш натуралните скали с 'хроматизми' да го кажем

Все пак, стига се до изчерпване и нужда от по дълбоко познаване на хармонията

Но за бибоп фразирането - то си е чисто практическо умение и усет за акцентиране и синкопиране, не мисля че книга може да помогне

Дори признати имена като Джо Пас и Пат Мартино, ритмически фразират много натрапчиво и досадно еднообразно.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си в София мога да ти ги покажа. Струва си, защото аргументирано, научно и със стотици примери представя огромния обем на джаз ресурсите. Хармонични, мелодични и ритмически. Пианист е, автор на съвременна музика, показва множество композиционни техники, приложими в импровизацията. Дори свири китара. Просто свири с китара на Боб Бенедето.(от$6000 нагоре са неговите).Разгледай сайта на консерваторията. Ще видиш транскрибции на големи имена в джаза. Той поощрява студентите си да транскрибират, анализират и т.н. Има транскрибция и на ATTYA All The Things... на Keith Larret за което говорихме вчера.

На Ливайн я имам, но е доста ограничена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля за извинение. Книгата на Марк Ливайн не е ограничена. Просто не си е направил труда да развие например темата за ритъма. Отново хармоничен и мелодичен ритъм.

Неговият труд е признат по света. Методически не ме грабва, както се случи с 4-те книги на Bert Ligon. Въпрос на лично мнение. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепя моята теза, че терцовият тон е по-добрият гайд тон.

 

Сега последно каква е тезата:

 

1. Че в книгата има грешка

2. Че терцовия тон е стабилен/нестабилен

3. Че терцовия тон и септимовия не трябва да се поставят заедно

4. Че терцовия тон е по-добрия гайд тон

....

 

Всички книги са ограничени ако не научим и приложим написаното в тях. Иначе става като четене на вестнк - четеш, хвърляш и вземаш следващия. Сутрин с кафето или вечер преди лягане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според Hal Crook терцовият тон е нестабилен(unstable). Подчертано с молив в неговата книга.

Според чичо ви Митко терцовият тон е стабилен. Доказах го многократно.Това, че се чете диагонално не е моя грижа.

Оттук следва:

1. Да

2. Стабилен

3. Да

4. Да

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.