Jump to content
Българският форум за музиканти

• 0
musicman

iPhone/iPad като помощник на музиканта

Въпрос

И така колеги, нека това е темата в която споделяме опит за продукти (софтуер и хардуер) използващи операционната система на Apple - iOS (Андроидите да си направят нова тема)

Та да споделим кой какво и за какво ползва :) И нека програмите да са свързани с музиката.

Аз обещах да направя видео ревюта на някои неща но като начало ето какво имам аз на телефона си:

[b]SoundHound [/b]- Ако чуете някое парче по радиото и не знаете кой го изпълнява - пускате тази програма и до 15 секунди ще разберете :) Трябва ви и интернет.

[b]Taptalk [/b] - Програма с която се разглеждат форуми ;)

[b]PolyTune[/b] - Софтуерната версия на TC Electronic PolyTune. Върши същата работа.

[b]GuitarToolkit[/b] - Акорди, скали, метроном, тунер. Има и разни други екстри, които се купуват отделно но не съм ги гледал.

[b]MySongbook[/b] - Песнопойка. Може да чете chord pro файлове.

[b]AmpliTube[/b] - Приличен софтуерен амп и ефект симулатор.

[b]iKaossilator[/b] - Софтуерната версия на KORG. Страшно зарибяващо.

[b]GuitarPro[/b] - Това е iOS версията на всеизвестния софтуер за четене и писане на табулатури.

[b]Lemur [/b]- Най-добрия миди контролер.

Имам и доста други но за тях по-късно ;)
По-късно ще напиша и какво имам на iPad-a

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

• 0

Да изтупаме праха малко...

Решил съм да строя една (както обикновено) излишно сложна и излишно скъпа система, обаче нещо не мога да намеря необходимата комбинация от софтуер и хардуер. Имам най-простия Alesis SamplePad от старите, който има МИДИ изход (стандартен 5-пинов) и възможност за конфигуриране всеки пад от всеки пресет/кит коя МИДИ нота да изпраща по жицата. Пробвах да сложа семпли на СД картата и работи, но има доста ограничения и работи много бавно и мудно, особено ако решиш да разместваш нещо. Затова мислех да впрегна iPad/MacBookAir. Изискванията са:

• Софтуер: приложение, което да има импорт на външни файлове; да поддържа тригериране на последните от МИДИ събития.
  • Хардуер: нещо със стандартен МИДИ вход (не ЮСБ такъв).

За софта пробвах няколко безплатни и прегледах още много други. Повечето или нямат импорт на външни семпли или не поддържат външни МИДИ устройства. Или поддържат няколко модела външни контролери, които не са за дръмери. Не ме бърка да платя, имам немалко платен софт, но въпроса е да става за нещо. Примерно ДМ1 изглежда як и трябва да свърши работа, но интерфейса му предполагам е с фиксирани 9 пада, което никак не се връзва с мойте 4 - предпочитам да са 16 като на iMPC, тъй като ще може 4 "мои хардуерни" да се наложат на онези вътре. Доколкото видях обаче iMPC няма табелки на падовете кой за какво е. Изобщо само греди...

За хардуер ще пробвам с един Фокусрайт аудио интерфейс и предполагам ще тръгне (работят заедно, записвал съм 8 канала в Auria), но е голям и тежък. Има разни по-малки джвъчки на IK/Line6/Jamstick+ Puc, ама са сравнително скъпи и не е ясно колко бачкат. Примерно Puc е с МИДИ вход 5-ца и транслира към иПад-а през УайФай. Но аз никъде в сайта им не видях да пише тя ли прави мрежата (както са някои миксери, с вграден аксес пойнт) или трябва да мъкна и някакво уай-фай рутерче (аман от устройства и жици). Нямат и менюал. На сайта пише "Мейд ин ЮСА, много е яко, купувайте"... :D

Ta... Приемам оферти за някакви варианти, които ще свършат работа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

За софтуера, то нищо няма табелки почти. Сега гледах от моите програми, iMaschine, Bilbao (от Korg Gadget) също нямат табелки. Ама са си доста яки семплери. Иначе DM1 ми е малко дървен на мен. Единственото на което му пише името на сампъла е Beatmaker. И на старата и на новата версии. Ама това си е направо DAW.

За хардуера, не разбрах за какво ти е? За аудио, миди или и двете. PUC, вече е на Bluetooth. WiFi-то е отживелица.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Хардуера ми трябва, за да "пускам" семплите, чрез дръм пада на Алесис. Тоест удрям по дръм пада, той праща МИДИ сигнал до айПада, който свири семплите. Между тях трябва да има някакъв МИДИ "конвертор" - аудио интерфейс или тоя PUC. Докато свиря на барабани държа палки, няма как да пускам нито с тях, нито с ръце. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Ако не ти трябва да закачвал аудио интерфейс можеш с обикновено M-Audio One от най-евтините през CKK. Това ми се струва най-евтино.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Има и две други още по-евтини джаджи в Томан, от които едната даже работи с iPad. Може такова да си взема по-натам...

По-сложната задача беше избора на подходящ софт. Понеже няма ни един конкретно като за моите цели. Повечето са правени или да свириш с техните им семпли и/или от самия айПад. Имаше 4-5-6 заглавия, поддържащи импорт на собствени звуци и тригериране от външен МИДИ контролер, на цени между $5 и $15:

• DM1
  • Beatmaker
  • iMPC
  • BeatHawk
  • NanoStudio
  • Launchpad

Първите 4 са предимно за правене на някакви бийтове и използването им после някъде другаде. За ЕДМ/денс/транс и други непонятни за мен бозяни стилове. :P Даже DM1 май за друго не става. Кофти, че нямат демо версии, за да се пробва. В крайна сметка се спрях на NanoStudio, който е доста интересен софт. Нещо като цял DAW е, макар че още не поддържа аудио тракове. Вероятно ще има в идващата до края на годината следваща версия. Има як съпорт форум, в който прочетох, че разни хора го използват за моите цели, за свирене с барабани на живо. Единият беше някакъв явно гений, понеже свири с Гуен Стефани. Тони Остин, не ми е известен. Още не съм изпробвал всичко, но тия дни ще стане ясно. Засега изглежда, че ще стане.

Launchpad супер много ме изкефи като концепция и реализация, но е за друг тип неща и не ми върши работа. Може да се пробва безплатно, хитро са направили най-най-основните неща фрий, за да видиш какво е. Поддържа МИДИ контролери, но само няколко конкретни, моят интерфейс го "изплюва" с месидж, че бил несъвместим. Иначе който се занимава с такъв тип музициране - софтеца много е зъл! :hooray:

П.П. Не съм оглеждал скъпи DAWs като Cubasis/Korg нещо си и т.н. Възможно е и някой от тях да става, но 60-80-100 лева не ми се дават за нещо, дето не е ясно колко ще използвам. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Beatmaker-a също си е DAW. Нано студиото мен нещо не можа да ме впечатли, ама в крайна сметка важното е теб да те кефи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Прав си за Beatmaker-а!

Лошото е, че нещо ми се прецака връзката между айПад-а и аудио интерфейса. Излиза месидж "This accessory is not supported by this iPad". Не знам CCK преходника ли нещо се е строшил или някой пореден ОС ъпдейт го е направил неизползваем (щото май е менте, не помня откъде го имам). Или тоя Lounchpad като е инсталиран и нещо писка, че не е включена официално поддържана джаджа... Ще търся да видим какво става.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Това съобщение няма общо с програмата. На мен. И го дава като ползвам неоригинални неща, ама те си работят :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

При мен спира аудио интерфейса (изгасва му ЮСБ лампичката и изчезва от мюзик програмите в iPad-a). А преди съм записвал едно 20-тина пъти мултитрак аудио с него и Auria-та, някои пъти по 2 часа.

Подобен надпис ми вади и с един 3-доларов турбо-китайски кабел за зареждане от Али Експрес, на който iPhone 4S пък не му се сърди изобщо. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От patofil
      Здравейте,

Свиря на пиано и пея (ресторанти, лобита, тн), но трябва да приготвя по-парти парчета (за кораби, пианобарове...). Впросът е дали да си купя дръм машина или да използвам някакъв дигитален еквивалент, тъй като вече имам ipad. Backing tracks не ме устройват, защото според мен не дават достатъчно свобода. Предлагат ми Alesis Sr 18 за около 500 лева с педалите, но ми се вижда малко солено, а и ми се ще всичко да се управлява от ipada. Някакви съвети?
    • От CyberGene
      http://www.korg.com/us/products/software/korg_module_for_ipad/

Още по-якото е, че освен вградените звуци на акустично пиано, Rhodes и т.н., ще се предлага и допълнителна библиотека Synthogy Ivory Mobile Grand, което е олекотен вариант на German Concert Grand (семпли от Hamburg Steinway D)!

Отдавна чаках това да се случи, айде да ни е честито Казват, че ще може да се купи в края на ноември.
    • От musicman
      Тези дни си свалих ей това нещо AKAI iMPC и докато го разцъквах се получи ей това:

https://soundcloud.com/ar-aiz/sounds-from-wednesday-night

Програмката е голама зарибявка но не може да се мери по функционалност с нормалните MPC-та, а и аз не съм много запознат с този вид музика и хадруер. Това, което ми харесва е че се генерират лесно някакви идеи, които получават що годе завършен вид без да е нужно кой знае какво. Имам някои забележки от към функционалност, а именно би било добре да се имплементира в следващата версия възможност за запис на действията в миксера и ефектите, audiobus, както и миди редактор. Първото и последното са налични но трябва да пуснете iMPC през Tabletop. Иначе има интересни звуци и се работи лесно. В програмката вървеше някакъв анонс, че който ъплоудне нещо направено с тази програмка ще участва в томбола за истинско MPC. Изобщо нямах представа колко лесно е да се вземе участие :)
    • От peerless
      Здравейте, представям ви последното си приложение разработено специално за хора които обичат да посвирват на китара :smile:

[b]Guitar Loops[/b]
      AppStore: [url="http://itunes.apple.com/us/app/guitar-loops/id500998049?ls=1&mt=8"]http://itunes.apple....98049?ls=1&mt=8[/url]

[url="http://url.bg/show-image.php?id=3a4de400a2262222b6473a13d7f56bb8"][img]http://url.bg/pictures/9f4d34b9d2979a2fcfe3fd94452cba3d.png[/img][/url]

[url="http://url.bg/show-image.php?id=a9832bff0e602bb8c628ad9b79eb06db"][img]http://url.bg/pictures/a59226f602f4bef02ece393460900912.png[/img][/url]

[url="http://url.bg/show-image.php?id=c287e788824d1eb30d4dfff07228790c"][img]http://url.bg/pictures/5ac572b852c45f49b90e456e065273db.png[/img][/url]

Няколко промо кода, моля не ги хабете ако не свирите на китара, приложението няма да ви бъде особено полезно:

N6PJYXHH4PRM
      NMXNT4F97NAY
      WL6PXT4MHT37
      FXMJMKP9F9E4
      4RF9A7N3RMRL

П.П.
      Ще съм благодарен на всякакви коментари, предложения... както и да драснете няколко думи в AppStore :smile:

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.