Jump to content
Българският форум за музиканти

iPhone/iPad като помощник на музиканта


musicman

Recommended Posts

Ей това е най-доброто но не струва 100 лв

p6_main_img.png

Rode iXY

Ако искаш да включиш СМ57 ще ти трябва звукова карта с микрофонен преамп. И вече ако искаш и качествено да запишеш пак няма да минеш с нищо за 100 лв :)

 

Другото нещо, което бих препоръчал но пак не е за 100 лв. е това:

 

one-guitar-ipad-400.jpg

Apogee One. То става и за звукова карта но САМО за Mac. Има китарен вход и микрофон, като могат да се ползват двете едновременно. Може да видиш в тубата Томи Емануел как го ползва.

 

Но за 100 лв. така или иначе не можеш да си вземеш нищо качествено дори и за PC/Mac. Иначе има доста микрофончета но качеството е компромисно. За лекции стават :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз да похваля леко ейпъл. Попринцип съм един от най-противници на фирмата и особено на айфон, айпад, айсиктир от подобни простотии струващи хиляди и не ставащи за нищо. Никой не може да ме разубеди, имал съм много спречквания с фирмата ... както и да е. Скоро на работа ни взеха едно айпадче ... незнам коя серия е, не ме и интересува, и сложиха ремоут кънтроу за единия пулт чрез уайърлес (баси гадните думи да ги пиша на кирилица :)

Пулта е Allen Heath iLive R72 дигитален, лично ми допада като идея, но има адски бавен и нестабилен софтуеър. Та тая ай-джиджавка си седеше кротко няколко месеца в чекмеджето, докато един ден от скука не ми скимна да направя саундчека през нея. Та включих го, побазарах го и .............. о чудеса, май заобичах ейпъл, възроди се нова любов. Беше ми поне 10 пъти по лесно да боравя на този тъчскрийн, от колкото на тъчскрийна на пулта, всичко беше опростено, намерих си го веднага и не липсваше абсолютно нищо. На всеки канал можех да си "играя" с четирибандовия пълен еквалайзер (доста пинизчийско си променяш Q-фактора с два пръста все едно си зуумвам фейсбука), правих си цомпресорчета, лимитерчета ... че и тай се захласнах, че се натиках из менютата и разбърках малко входовете .... оправих се де.

Както и да е, най-,много се изумих от латенцията на "дистанционното", а тя беше именно ............ НИКАКВА, или поне не я усетих. Забелязах, че освен по-леко, саундчека ми мина и поне 2 пъти по-бързо. Най-големия ефект е, че можеш да се скиташ из цялата зала, по сцената и да прецениш как да настроиш саундчека. Въобще .... препоръчвам. После открих, че има и доста надежден аналайзер (честотен и динамичен), нооооо трябва ново микрофонче за целта, че вградения не става, чух че можело, ще го мислим в бъдеще.

 

Със сигурност много от вас ги знаят тия неща отдавна, аз обаче съм леко старомоден и не съм се интересувал до сега. Ето и едно видео как работи, наистина е ъмейзинг :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха, току що се замислих следното. Ако някой в публиката има този БЕЗПЛАТЕН софт от Allen Heath на айпростотията си (става и за айфон) и се свърже към пулта ми ..... не ми се мисли какво ще ме направи ... на луд. Не, сериозно се замислих също, че няма защитна парола или каквото и да е било и няма начин да му спра връзката. Ако изключа модема се прецаква и запаметената сцена и се прекратява и връзката с рака, та това не е опция. Демек ще изгоря кат байрамска свещ по празници. Тоя номер трябва да го тествам. Сега остава да намеря концерт с подобен пулт и да препотя тонинжинера :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не вярвам, някой от публиката да идва специално на представление, с едничката цел - да се бъзика с тонинженера. А и винаги можеш да си заключиш рутера към МАС-адресите на  ай-сиктира и на пулта, така, че никой друг да не може да се върже към рутера. Аз съм с Behringer X32, който има същите функции и опции, та съм заделил отделен рутер, несвързан с интернет, само за контрола на пулта. Досега проблеми - нулеви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другият вариант е да сложиш парола на мрежата. Аз в къщи съм си пуснал хем парола, хем рестрикцията по мак адрес, макар само второто да е достатъчно ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че никой няма да отиде на представление, само за да се гъбарка с тонинжинера, Говорех хипотетично. При нас рутера стои в кейса под пулта, изплзва се единствено за айпада и за нищо друго. Не съм се ровил достатъчно из настройките на Ай Пи адресите  на пулта, но по спомени нямаше опция за заключване, освен ако не стане това или през айпода или през лап топ. Както и да е, дори и някой да влезе в системата по време на представление не мога да базикам настройките, защото при този глупавия пулт каквото и да бутнеш после трябва да рестартираш. Просто снощи в късните часове ми скимна идеята, за саботаж и споделих :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз си купих iPad Mini (мега яка джаджа, въпреки че за телефон ползвам Android). Установих че има някаква по-семпла версия на Cubase, която се казва Cubasis. Нямам лични наблюдения дали е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не съм достатъчно впечатлен за да си я купя и съответно да я разгледам. Ползвам си Garage Band за 3 евра и съм си ОК. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Garage Band вече поддържа Audiobuss!!!!!

 

По случая Audiobuss е намален с 50% . Не знам до кога ще е промоцията.

 

За тези които не знаят Audiobus е система позволяваща програмите да обменят директно акудио сигнал по между си. Представете си нещо като платформа за VST плъгини, само че плъгините са програмите, които поддържат Audiobus. Програмите поддържащи буса са 3 вида: инструменти, ефекти и записващи. Като има такива които влизат и в трите категории. Според мен тази програмка е задължителна за всички, които музицират на i устройствата си. Лошата новина е че поддържа от iPad2 нагоре и iPhone4S нагоре. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

След тестване на GarageBand, Cubasis, Auria, се спрях на последната.Най-наподобява работата с нормалена DAW, а и за разлика от Cubasis, подържа 24bits.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

+ още е дин глас за Auria пред Cubasis - доста удобна i/o матрица, а и миксера е супер. Тествах ги с RME Babyface и айпад 1,  който въпреки, че е старичък - за запис се справя чудесно и с двата софта...иначе за десет трака ако почна да слагам по ефект на трак  и се задъхва машинката....може би с по-новите айпади не е така. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че е дошъл момента в който тези устройства могат да се ползват като нормално DAW ама колкото да щрихираш някаква идейка за бързо са безценни. То идеята е да хванеш вдъхновението когато и да те сполети ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да определено си е точно така.   :thumbs_up: Обаче самите мобилни машинки, операционните им системи и апликациите за многоканален запис към тях вече работят доста стабилно и си се развиват. Като се вземе впредвид, че с една батерия 5-6000 mAh може спокойно да се осигури 5-6 часа и повече запис, захранвайки и звуковата карта - това си е вече супер за мобилни системки за записи. Чест прави на РМЕ и всички като тях, че започнаха да пишат драйвъри за работа с такива устройства - браво на такива компании.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.