Jump to content
Българският форум за музиканти

iPhone/iPad като помощник на музиканта


musicman

Recommended Posts

И така колеги, нека това е темата в която споделяме опит за продукти (софтуер и хардуер) използващи операционната система на Apple - iOS (Андроидите да си направят нова тема)

 

Та да споделим кой какво и за какво ползва :) И нека програмите да са свързани с музиката.

 

Аз обещах да направя видео ревюта на някои неща но като начало ето какво имам аз на телефона си:

 

SoundHound - Ако чуете някое парче по радиото и не знаете кой го изпълнява - пускате тази програма и до 15 секунди ще разберете :) Трябва ви и интернет.

 

Taptalk - Програма с която се разглеждат форуми ;)

 

PolyTune - Софтуерната версия на TC Electronic PolyTune. Върши същата работа.

 

GuitarToolkit - Акорди, скали, метроном, тунер. Има и разни други екстри, които се купуват отделно но не съм ги гледал.

 

MySongbook - Песнопойка. Може да чете chord pro файлове.

 

AmpliTube - Приличен софтуерен амп и ефект симулатор.

 

iKaossilator - Софтуерната версия на KORG. Страшно зарибяващо.

 

GuitarPro - Това е iOS версията на всеизвестния софтуер за четене и писане на табулатури.

 

Lemur - Най-добрия миди контролер.

 

Имам и доста други но за тях по-късно ;)

По-късно ще напиша и какво имам на iPad-a

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в допълнение на SoundHound ползвам и Shazam, обикновено двете програми се допълват перфектно, защото редовно едната не може да познае някакво парче, но другата го познава :)

 

Иначе като тунер ползвам Cleartune, платен е, но е доста презицен тунер, както и метроном.

 

Също така за всички джазмени да не пропуснем и iReal b - това са всички риълбуци (джаз-стандарти) с акордите, но за съжаление без мелодия (щеше да е много скъпо, защото за мелодии се дължат авторските права). В последните версии вече включиха и възможност за автоматичен акомпанимент в различни стилове, почти като band in a box :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извън някои от вече споменатите ползвам и:

 

Мetron - метроном с много големи възможности

 

Heterobeats - подобна на метроном програма, но насочена към полиритмиката (два различни независими метрономи с размер и темпа)

 

Guitartone, Ampkit, Jamup / подобни на Амлитюб китарни симулатори

 

SlowDown Music player - приятна малка програмка за смяна на пич или скорост на запис

 

Garageband / добре позната на всички Мак юзъри

 

 

@ CyberGene

В проекта, в който свиря, вече от две години използваме MainStage с чудесни резултати (за сега е забивал само 2 пъти, за над 250 гига)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като за прохождащ в свиренето на китара ето и списъка с приложенията които ползвам:

  1. Guitar World Lick of the Day - Мисля че доста ми помогна с нови идеи и упражнения. Самото приложение е безплатно, но трябва да се купи абонамент, пакет или и двете :-) . Има вграден таб "възпроизводител" който според мен е най-доброто което има за iOS устройства. можеш да си задаваш произволен интервал за повторение, другото го има в TabToolkit и Guitar Pro
  2. Guitar Pro - споменато по-горе и в предишни публикации
  3. TabToolkit - споменато по-горе (за протокола: алтернатива на Guitar Pro)
  4. AmpKit+ - Софтуерни ефекти и симулации (алтернатива на AmpliTube for iPad - спомената в предишни публикации) Горе долу стават за свирене, ако няма друго наоколо.
  5. една поредица от уроци от http://www.mahalo.com водена от Jen Trani (не съм запознат с историята и)

    1. Learn Guitar
    2. Master Guitar Solos
    3. Learn Fingerpicking
    4. Master Rhythm Guitar

[*]Pro Metronome - Beats with Sounds and Lights - съвсем непретенционен метроном, но и той върши работа

 

Това е от мен с приложения свързани с темата.

Ако до сега не сте влизали в страницата на http://appshopper.com, горещо препоръчвам да си направите регистрация. Може да се абонирате за програмите които ви интересуват и да "слухтите" за намаление на цената (доста често има интерестни заглавия на промоция безплатно, за известен период)

 

Не съм пробвал GarageBand на i-устройството, но правих опити с различни приложения в комбинация с джаджи като iRig и AmpKit Link и в крайна сметка се отказах.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз използвам доста неща, но най много са ми полезни тези : Decibel, Decibel Meter - SPL метри за звуково налягане. Audio Tools - благинки за акустична проверка на помещения и различни по темата калкулатори. Drums - 3 комплекта барабанки да си посвирвам чат пат с пръсти:) Finger Piano - доста качествено пиано с хубав звук да си проверявам мелодийки които ми идват наум. Izotope Drum - профилирани дръм програмки за различни стилове, Amplitube ( с iRig), Riot FX - симулатори за свирене с китара през айфона или айпада. На айпада съм си сложил и Studio Mini - програма за мултитракинг с която може да се пишат 8 канала + добавяне на готови бийтове от програмата. Необходим е обаче външен интерфейс за да се позва пълноценно. Има и други, но тези са ми основни. Също ще спомена и Guitar toolkit - за която мюзикмен също каза - невероятно полезна програмка с която съм неразделен вече 3-4 години...дори и само заради тунера си заслужава. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще напиша само неспоменатите, дано не повторя някое проги:

  • iProRecorder - сингъл трак рекордер с готини функции и готин интерфейс, Върши работа за запис на идейки или частично за лайвове с не_огромно_SPL ;)
  • Bebot - софтуерен синтезатор използван от Jordan Rudess И на лайв! :)
  • Circle Theory - гами, ключове, знаци в арматурата - теорийка.
  • iLift - аудио плейър с вграден питч шифтър, полезен за репетиране на песни в "криви" строеве (примерно полутон под този на китарата ви)
  • Beats - тап-ваш и ти показва темпото на свирещата песен
  • PocketRTA - измерване на сигнал - Linear, Log, Octave, Spectrogram, SPL, Oscilloscope...
  • AK-7MidiKeyboard - Midi клавиатура за ремоут връзка/управление на плъгини в някой DAW

Ползвам и няколко вече отбелязани от колегите преди мен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, няма лошо да повтаряте гореизброени програми, даже е много желателно. Така може да си направи мнение човек коя е най-използваната програма.

Освен това не всеки може да е доволен еднакво ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Db volume, не лош дб метър.

Amplytube, въпреки съветите на Рафо.

Отделно доста за четене - Distro, Pro guitar shop, Premir guitar, Drums and percusion и още доста други.

 

Браво Рафф, сплотяваш ябълкоюзърите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е, тези dB метри, някой сравнявал ли ги е с качествен, калибриран такъв? До колко са точни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Специално за интересуващите се от горния въпрос по темата, направих тестове днес. Пуснах розов шум (stereo 16/44.1), генериран от Wavelab през звукова карта MOTU и с монитори Yamaha HS 50. Звука беше измерен с моя SPL метър Radioshack ( дигиталната версия) на 85 Db SPL. Най добри резултати с вградения микрофон ( Iphone 2G) показа програмката Decibel - 86 Db.

 

Програмата Spl Meter от пакета Audio Tools (която като дизайн копира аналоговата версия на SPL метрите на Radioshack), както и Decibel Meter показаха много високи стойности -90 Db, което идва оттам, че сигнала от вградения микрофон на Iphone 2G вътрешно се семплира с много ниска честота на дискретизазия - 8000 Hz. Явно хората създали Decibel са се съобразили с това. Умно. :)

 

Естествено с външният микрофон от хедсета на телефона ( който се семплира с по-висока честота), калибриран с професионалния измерител чрез менюто вътре в програмката, резултатите веднага дойдоха в полза на Spl Meter от Audio Tools - 85 Db. Разбира се, Decibel се провали показвайки 80 Db, поради споменатото условие по-горе. Decibel Meter и в този случай се провали, което отвежда резултатите в два случая - тези които ползват вградения микрофон за бързи и не толкова прецизни проверки - да предпочетат програмката Decibel. За по-добри и точни замервания най-добре е SPL Meter с микрофона от хедсета. :cheers2:

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Здравейте, да попитам в garage band for iOS могат ли да се импортват песни и да им се променя pitch-a +1 -1 ... И да не съм съвсем офф

 

PolyTune

 

AmpKit - с iRig звучи задоволително, предполагам с неговият си преходник ще звучи по добре.  

 

Tapatalk

 

Това е което има отношение към форума. В момента се чудя за garage band-a и songsterr, но за последната ще чакам някакво намаление ... 20 долара са много  от където и да го погледнем. Може би на iPad по не бих се замислил, но на телефон...

Преди ползвах Tab Pro и Guitar Pro, нещо не ми допадна усещането.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я аз да ъпгрейдна малко инфото :)

на последък ползвам:

JamUpPro XT - това е най-доброто до момента, което съм ползвал за симулации и ефекти за китара.

 

Figure - Нещо като kaossilator-a само, че създадено от Propellerheads, феновете на Reason ще го оценят :)

 

NodeBeat - Създава ритми и мелодии по много збавен начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.