Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с нивото на кондензаторен микрофон


Mairomaster

Recommended Posts

...

1. Фантомното захранване от карта, както казах го измерих - около 47 волта стои (+/- 0.3), което не е толкова зле мисля. Сега като каза, пробвах и да го измеря под товар, с включен микрофон. И какво се оказа - 26 волта (не се променя при различни положения на гейн потенциометъра) :unsure: Знам че повечето кондензаторни микрофони могат да работят в широки граници на фантомното захранване, но този спад ми изглежда доста голям. Дали не може да е от това проблема?

...

Такааа...

Направи една сметка, за да разбереш какво става.

47 волта от едната страна (празен ход, туй онуй), два резистора по 6800 ома ( внимавай как са свързани!) и на другия край 26 волта.

Хайде сега виж колко е консумацията на микрофона и сподели. Фирмата не дава данни , но логическото мислене може да помогне в преценката дали има проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успроредно са свързани, до колкото знам. Така на бързи сметки го изкарвам, че около 6.2 mA дърпа микрофона, което не е много далеч от спецификациите (7 mA). Демек не е там проблема? Някакви други идеи? Или с подръчни материали не може да се направи по-добра диагностика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам до колко сложни задачи мога да възлагам ;):) .

Може да се опиташ да премериш поляризационното напрежение на капсулата, но за целта трябва да намериш източника. На капсулата не се мери, там то пристига през много високоомен резистор/ри и няма как да премериш .

Не знам колко трябва да бъде, но колкото е по-високо, толкова по-чувствителен е микрофона. Стига да не пробие капсулата :D. Ако обаче напрежението на източника ( може да е всякакъв вид, от високочестотен генератор с трансформатор до умножител с диоди и кондензатори) е ниско, да речем 20 волта, може да е причина за ниска чувствителност.

Изобщо темата стана като телевизионно предаване с гадателки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разглобил съм го отново, огледах схемата и в момента правя проучване в интернет за кондензаторни микрофони, че не се бях интересувал конкретно до сега. Ще пиша какво съм можал да измъдря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво разбираш под схема? чертеж или платката с елементите.

Ако имаш схемата, прати я да огледам за още варианти.

 

ПП. Пропуснах нещо много важно - преди този микрофон работил ли е по-добре изобщо?

Да не се опитваме да надскочим инженерната мисъл на Бееееерингер?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Платката исках да кажа. То ако имаше схема, щяха да са 5 пъти по-лесни нещата... Но не можах да открия в нета никаква. А не са никак малко компонентите по платката и да вадя схема от платката много зор ще стане.

Иначе тези дни много работа за университета има и пооставих малко микрофона, но ще гледам да пиша скоро, до къде съм стигнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" Да не се опитваме да надскочим инженерната мисъл на Бееееерингер? " - май на там отиват нещата.

 

Ето мнение за микрофона от http://www.gearslutz.com/

 

The Behringer C3 is a nasty little mic. They are a multipattern version of the C1. I got one cheap on ebay thinking it would be handy to have a mic to experiment with different polar patterns. I really don't like the sound of it. It uses two small diaphragm capsules with weird plastic baffles / resonators stuck to it. It just sounds small, nasal, bleh. C1 is a similar design.

 

They have cut every possible corner to save costs. It uses two ICs, one of which is a quad opamp (mc33179dg) which is not the best way to get a good sound out of a microphone capsule. Its a surface mount pcb with a bunch of cheapo 'xunda' brand capacitors on it. It has a bunch of wires going to and from the switches. I think (but am not sure) that the other IC is an analogue switching chip... HEC4066B for the pattern / bass cut / pad switches. Lord knows what that does to the sound.

 

I opened mine up to see what was inside to see if there were any upgradable parts and I just ended up mutilating it out of disgust! I'm looking at its dismembered pcb now.

 

I'm really not a behringer hater, I have a few rack units of theirs that I use regularly when gigging. But with this C3, the price really is too good to be true. You get what you pay for!

 

I have a MXL v67g, a Rode NT1 and a NT1a, a couple of SM57s, Beta58s and an Apex 205 ribbon. Now those are all good bang for your buck mics! All different flavours for different occasions.

 

Don't throw your cash away on a C3 (or C1)!

 

172836d1273886824-behringer-c3-condenser-mic-0mc-302.jpg

 

На мен това не ми изглежда като капсула на истински кондензаторен микрофон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Don't throw your cash away on a C3 (or C1)!

:metalist: :metalist: :metalist:

Бъдява и пет лева не са малко.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам същия проблем .Записа ми става супер тих и с много шум :surprise: , когато микрофона го прекарам през миксера Yamaha MG10C по-голям шум , от колкото при вградената карта без миксера :surprise: . Защо ми го прави този проблем .. :greenball: Микрофона ми е обикновен AKG динамичен .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

От многото учене скоро време, нямаше кога да се занимавам с микрофона, но се хванах вчера и направих някои измервания.

 

До колкото успях да разбера, поляризационното напрежение за капсулата идва през 2 резистора по 1Gohm, по един за всяка мембрана. Измерих напрежението преди резисторите спрямо маса: 7.56 V (стойност, която се среща на доста места по схемата).

Двете мембрани на капсулата са директно свързани за двата неинвентиращи (не знам дали има по-правилна дума на български) входa на двойния операционен усилвател TL072C (най-вдясно на снимката по-горе). Ето и няколко измервания по него:

 

V1in+ = 1.0V (мисля, че е безмислено измерването, понеже входа е директно свързан за капсулата и 1Gohm резистора)

V1in- = 7.56V

V1out = 7.56V

V2in+ = 1.0V (същата работа)

V2in- = 7.56V

V2out = 7.56V

 

Vcc+ = 15.22V

Vcc- = 0.0V

 

Най-вляво на снимката се вижда MC33179DG, който представлява 4 операционни усилвателя. Не можах да разбера точно каква роля играе в схемата. На всичките му входове и изходи се наблюдаваха напрежения от 7.55V до 7.61V, също:

Vcc+ = 15.22V

Vcc- = 0.0V

 

В средата на снимката е HEF4066B - аналогов превключвател, който отговаря за сменянето на различните режими на микрофона. При измераването, напреженията бяха в границите посочени в спецификациите, а и всички режими на микрофона си работят добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако не си сбъркал при меренето, напрежението , което се подава на капсулата е отвратително ниско.

Дали е така оригинално, не мога да кажа.

Дали, ако се повдигне някак, капсулата няма да гръмне също е неизвестно.

Не е изключено капсулата да е съставена от ЕЛЕКТРЕТНИ елементи, което е направо подигравка, ако е така. За тях 7 волта са нормални, но честно казано не мисля , че са такива.

Има още вероятности.

За да е евтино, да липсва изобщо генератор на поляризационно напрежение, а то да се взима от наличното захранване.

Това може да е съобразено с тъпото решение да се използва обиновен JFET ОА. Което пък да попречи на модификация за по-високо поляризационно напрежение.

Към този извод води и използването на аналоговите ключове 4066, които както се разбра, комутират режимите на работа (точно какви режими, така и не разбрах). Те са за 15 волта максимум размах на комутираните сигнали.

Ако се използват за избор на насоченост, може да са свързани с капсулата и там нещата са ограничени за модифициране.

Ако са за филтриране (Rolloff, Low Frequency, etc.) не биха попречили.

 

Изобщо технически е голям боклук, правен от недоучили самодейци.

 

Да добавя, че всяка интервенция вдига цената и може да предизвика нежелани последици . Изобщо сложен казус...

Ако се заемем с разработката на решение, цената на модификацията ще премести микрофона в друга ценова категория и 100% няма да е рентабилно решение. Особено с калпава капсула на бееерингер и наличие на силна конкуренция в ценовите категории.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Загубена история е, то си се очакваше... Поне ако имаше схема, можеше да се мисли къде евентуално може да се е появил проблем и да се мислят решения. Благодаря за помощта все пак.

Мисля да го пусна микрофона за продажба, за без пари, естествено с описание на проблеми. Поне за вокали може да се използва, при търсене на силно бюджетно и при липса на по-добро решение.

А вече се ориентирам към купуването на по-приличен микрофон. Малко кофти е може би, че липсата на средства ме блъска пак към същата марка - Behringer B-2 Pro. Чувам добри отзиви за модела като качество на звука. Четох, че ползвали схеми, копирани от признатите марки и поне мисля, че няма да има изцепка с измислени капсули, криви схемни решения и т.н. А и ако го взема от Thomann ще има 3 годишна гаранция, така че няма да ме притеснява дали няма да реши да се счупи и той.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За едни грешно, за други единствено... Нямам пари за нещо скъпо и качествено, въпреки че ми се иска. И не минава номера със "Спести още 300 лева, ше вземеш нещо много по-добро", понеже трябва да спестявам пари за по-важни неща, като образованието например, а ми е гузно, че и толкова пари пръскам за хоби.

Може и боклуци да правят Behringer, ама поне правят боклуци които звучат доста добре за цената си и когато човек просто не може да си позволи нещо по-скъпо, продуктите на Behringer са кажи речи единствения избор.

Бях преди няколко години дете малко, ама с голямо желание да се занимава със звукообработка. И хем разправяха хората - "Със слушалки не се миксира, не става просто, не мисли за идеята", хем "Монитори под 1000лв. не стават просто, не мисли за идеята". И все едно ми казваха "Като нямаш пари откажи се, загубена кауза е". Да ама не слушам аз, мерака голям, и си взех втора ръка монитори Behringer. И до ден днешен не съжалявам за решението си. Въпреки че бяха втора ръка, вече няколко години си работят безпроблемно. И по-важното е, че са ми помогнали страшно много да развия слуха си и да науча много неща в занаята. Може да не са най-добрите монитори, но за слуха на един аматьор, който не знае какво да слуша, бяха супер добър и възможен избор.

И така... Сега съм по-голямо дете, но пак ситуацията е такава, че бюджета не достига.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.