Jump to content
Българският форум за музиканти

Защо немога "вече" да хващам високи тонове


Skeij

Recommended Posts

Знам че това е поредната банална тема.. Но много ме притеснява..

Така, преди 2 месеца можех да хващам наистина високи тонове, луди високи скриймове

в стил (Стивън Тайлър) и не само скриймове а ми и чисти тонове.

Става все по-зле и по-зле.. На 16 съм, гласа ми вече се е променил

веднъж и се чудя дали още ще се променя..

 

Още имам това чувство за високите тонове, но когато се опитам гласа ми става

супер дрезгав и звука е нисък(нещо не ми позволява),

а точно преди 2-3 дена можех да вадя по-шумни(някой тонове даже въобще не ги стигам,

просто като посегна и се размазва става на нищо звучи като Дет Метъл,

а преди седмици можех да казвам цели изречения..

Само да ви кажа че пия много кола, пуша, пия кафе(Ужасно ми е да ви го казвам,

но трябва да знаете за да ми помогнете) Дали това пречи на високите тонове?

Или е от скриймовете/крещенията чуйте за какво става въпрос -

http://soundcloud.com/mmetalcheto/nothingelsemattersvocalexample

Така тези скриймове вредят ли?

А за промяната на гласа се съмнявам, сигорно става по-тъмен, но

това означава ли че губя височини?

:crying:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Историята ти ми е до болка позната (без пушенето). И на мен ми се случи същото, но свикнах.. Не е голяма загуба за мен. Просто си пея както мога. Смъквам си високите песни в удобна тоналност.

Виж ако си счупя ръката тогава вече ще е друго. :D

Та да се върнем към темата. :D

 

Под скриимове/крещения предполагам имаш предвид нещо от сорта на.. Аsking Alexandria? (за съжаление съм навън и пиша от телефона и не ми отваря линка ти :D )

 

Добре ще е да спреш да пушиш, да пиеш кафе, и газирано. И трите съсипват гласа. Пък и не е добре за здравето ти както предполагам знаеш.

Не се насилвай. Ако не стане днес - почини си, опитай утре. Пии много вода! Отиди при някой учител по пеене. Може би бъркаш някъде. Техниката може би. Всичко си има чалъм. Не става само да крещиш като ненормален и след 30 секунди да умираш от болки в гърлото. Недай си боже да скъсаш гласна струна..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Skeij, този запис преди да се появят тези проблеми ли си го правил, или след като вече са се появили?

 

Защото ако е преди да се появят - това значи, че начинът ти на пеене е определено неправилен. Това, което чувам - на записа - това е един уморен глас, който не може да задържи тона по-дълго от няколко секунди... Определено накрая завършваш тона измъчено. Много е погрешно при уморен глас да го уморяваш още повече.

 

По принцип има два начина ларингса ти да "изкара" висок тон. Единията е чрез съкращаване на дължината му - тогава височините се взимат с лекота. Другият начин - да прекараш повече въздух през гласните струни, за да затрептят по-високо. Което е опасен начин - защото колкото повече го използваш, толкова по-отпуснати стават гласните струни, и толкова повече въздух и напрягане ще ти трябват.. и става нещо като затворен кръг, от който падаш все по-надолу и по-надолу.

 

Има специални упражнения за да свикнеш да ползваш подходящите мускули на ларингса по първият начин, и дори да ползваш вторият от време на време - защото в рок-музиката понякога просто се ползва и той, трябва определено да е под много внимателен самоконтрол и да не допускаш умора на гласа под някакви съвсем възстановими граници.

 

Ако пееш правилно, след една репетиция или концерт от час и половина трябва на другият ден съвсем спокойно да можеш да говориш и да пееш. Ако обаче на следващият ден си пресипнал, или още по-лошо - част от гласът ти просто го няма, значи определено трябва да направиш нещо по въпроса преди да си контузиш гласа трайно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Записът явно е от сега. Честно казано и на мен ми звучи неправилно - мисля, че има много напрежение в това пеене.

Човек трябва да се старае да пее свободно иначе още повече се умаря и скапва, а и трябва да знае кога да не пее.

 

Те в предните две мнения добре са го казали, но и аз бих повторил нещо от казаното :) Най-добре си дай почивка и после иди на вокален педагог да ти даде съвети на място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мхм записа е след като се появиха проблемите..

Аха значи трябва да пазя гласа си, ще се пробвам да пея по-свободно..

Ще си почина няма да пея 1 седмица..

Бих отишъл на уроци ама ме е срам така че :(..

 

"Единията е чрез съкращаване на дължината му - тогава височините се взимат с лекота."

Как ?

"Другият начин - да прекараш повече въздух през гласните струни, за да затрептят по-високо"

Най-често го ползвам, понеже много обичам да правя разни експерименти с гласа,

зема ли да импровизирам крещене та след крещене, после ме боли глава :D..

 

Благодаря, горе долу се успокоих..

 

Абе още едно нещо ме притеснява, дали ще имам промяна на гласа като

промени в тембъра? или ддз..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих отишъл на уроци ама ме е срам така че :(..

 

Да ама ако те е срам да идеш на едни уроци, то какво ще правиш като дойде време да излезеш на сцена пред публика? Там сигурно ще се гътнеш от притеснение...

Редактирано от Маждрамуняк
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами излизал съм, но само един път с пеене.. Не точно сцена, а дискотека - вероятно си прав на сцена е друго, а и

знаете какви са младите слушатели на "истинската" музика, диското е шумно, но без адреналин(не искам повече да свиря или

да пея в дискотека, сцената си е Да Бест).. .А едва ли да излезна без да съм се подготвил психически..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом си на 16, може би още гласът ти не е съвсем оформен...............

Оооооо, чух и записа, човече, спри да се дереш така (дори и Кърт Кобейн, който използваше подобна вокална техника, си бе изградил техника и си бе съхранил гласът докато беше жив - въпреки, че се е драл в продължение на поне 6 години и е ползвал какви ли не наркотици). Трябва да се разпяваш задължително!!!

 

Има уроци и в нета ако толкова те е срам от някой преподавател на живо.

 

Ако продължаваш така, рискуваш да си увредиш сериозно гласа .................. Намери си леки песнички, които не ти тормозят толкова гласа (примерно Fields of Gold на Стинг). Започни от такива песни, за да си стабилизираш постановката и после пробвай с дрането. Това бих ти препорачал. Пробвай нещо на Coldplay, някоя от по-леките на Лени Кравитс. Развивай си гласа постепенно............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това натискане насила на гласа не е полезно.Цигарите също не са полезни.Като ги спреш ще имаш един два тона нагоре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите, вдъхнових се от тях!

А наистина незнам за разпяването, смисъл когато реша

хващам китарата и почвам До-ре-ми-фа-сол и обратно и т.н.

правя също и др експерименти с нотите при разпяване примерно До-Сол

след това До диес и тн.. Колко време трябва да е разпяването?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм вокал. Това го казвам на първо място, за да не останеш с грешното впечатление, че разбирам нещо. Тук просто ще изкажа личното си мнение на човек, който има малко по-басов глас от баса си. :) Не съм и вокален педагог, което още повече неглижира мнението ми, но все пак ще го споделя. Гласът е един прекрасен инструмент, който както може да ни радва(когато е чист, използван с лекота и играещ си с тоновете), така и може да ни влуди при положение, че е използван грешно. Това, което чух в записа ти звучеше все едно някой те е стиснал за гушата и те мъчи. Според чутото и личното ми мнение не можеш да използваш гласа си пълноценно и го изтезаваш. Явно искаш да изстискаш от него всичко, което би желал, но без уроци няма да стане тази работа. Вокалният педагог е човекът, който учи, за да те научи. Той ще ти покаже методики на дишане, вокални постановки, ще ти изгради стил и дикция. Срамът е срам, но трябва да го преглътнеш ако искаш да пееш, а не да се продираш пред хората. Вокалният педагог ще ти даде сигурност, която можеш да използваш в своя полза пред публика, а не да трепериш с мисълта дали ей сега гласчето ти ще предаде фронта в неправилния момент. Възползвай се докато е време, защото гласът ти ще се променя до поне 20 годишна възраст. Не е уточнен периодът на мутация на гласа и това може да доведе до демотивация, защото ще усетиш една камара промени, които ще са ти в плюс и минус. Учителят ще ти изгради гласа през тези години или ще ти покаже как да контролираш това и да го превърнеш в нещо полезно за теб. Ти сам избираш дали да крещиш или да пееш. За момента ти крещиш, пак според мен. Това ми мнение не трябва да те демотивира. Целта ми е не е това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да продължиш да пееш непременно иди на вокален педагог, без учене не става, грешно използване на гласа те е довело до проблемите които сам усещаш. Много банално звучи - Но никой не се е родил научен,затова съществува професията учител,банално, но е самата истина ! Иначе ще си останеш лаик за цял живот, за гласа ти не искам да прогнозирам. Учител въпреки срама,те не карат да се събличаш.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има различни школи и начини за упражняване и развитие на гласа. Една от най-добрите, които аз много харесвам и ми е помогнала да овладея гласа си, се нарича Speech Level Singing. Идеята е точно тази - да се научиш да пееш в голям диапазон не чрез използване на много въздух, ами чрез съкращение на дължината на ларингса. Това става, чрез упражнения, в които пееш с възможно най-малко напрягане, естествено подобно на говоренето. Това е възможно най-здравословното ползване на гласа и мога само да ти препоръчам този подход.

 

Ето ти официалния сайт - http://www.speechlevelsinging.com/

 

Ето и малко упражнения от youtube от същата "школа" - http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=7kGyDndEJ_g

Погледни и другите видеа от същата школа вдясно на видеото.

 

Можеш да си потърсиш из нета торенти на тази школа - SLS.

 

Повечето упражнения може да ти се сторят не съвсем свързани с пеенето - като например, издаване на разни меко казано странни звуци, но - ако си постоянен с тях и внимателно следваш инструкциите, ще видиш много скоро резултати.

 

Успех...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Отговорено (Редактирано)

 Една от най-добрите...се нарича Speech Level Singing. Идеята е точно тази - да се научиш да пееш в голям диапазон не чрез използване на много въздух, ами чрез съкращение на дължината на ларингса. Това става, чрез упражнения, в които пееш с възможно най-малко напрягане, естествено подобно на говоренето. Това е възможно най-здравословното ползване на гласа и мога само да ти препоръчам този подход.

За кой диапазон става въпрос - динамичен или тонален? Как е динамичният диапазон при този метод на пеене? Не се ли "свива" динамиката и може ли така да се пее "достатъчно"(?) силно/гръмко и без микрофон, например в камерна зала?

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.