Jump to content
Българският форум за музиканти

Китаристи под прикритие или уникални китаристи, които са извън светлината на прожектора


Recommended Posts

Здравейте!

 

Значи, от бая време чета форума, даже се регистрирах преди... Знам ли и аз? Няколко месеца, може би...

 

Както и да е, видях тази тема и рекох да споделя няколко имена, които всъщност са доста известни и - вероятно - добре познати за съфорумците, но все пак е добре да бъдат споменати.

 

Във форума има много по-образовани и по-кадърни китаристи от мен, затова за техника няма да говоря. Все някой ще го направи по-добре.

 

Тъй...

 

Игор Пресняков:

http://www.youtube.com/user/Iggypres

Това е един твърде уникален акустичен китарист, кавъриращ буквално всичко - от Лейди Гага до Metallica. Подозирам, че той е най-кадърният китарист, качващ сам нещата си в youtube.com.

 

Мейсън Уилямс:

Отново, твърде известно име. Човекът е автор на "Classical Gas" - парче, което, имам чувството, всеки класически китарист рано или късно се опитва да свири. Дори аз... Интересното е, че въпреки това повечето хора сякаш мислят, че автор му е Томи Еманюел или Ерик Клептън. Последният пък няма нищо общо с него... Изпълненията на Еманюел, обаче, са страхотни.

 

Родриго и Габриела:

В последните две-три години точно те набират огромна популярност, между другото. Даже участваха в саундтраците на "Карибски пирати 4" и "Котаракът в чизми". И все пак оставам с впечатление, че никой в България не е чувал за тях, допреди да му кажа за тях. Нито по форуми, нито наживо ги знаят. А трябва. За техника не знам, обаче забиват с такова настроение, че могат да накарат дори труп да затанцува. Намерих ги случайно, докато търсих уроци по ритъм китара в нета.

Ама това, което Габриела прави, не е по силите на нормален човек...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това не е за тук. Само Пресняков можем да кажем, че е извън светлината на прожекторите.

Всички останали са много популярни (може би не в България чак толкова)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и темата бавно се превърна в "Любими клипчета с китаристи". :(

 

Ще добавя още един страхотен музикант преди да се изнеса от темата.

 

 

Johnny Smith - един от най-универсалните китаристи на 50-те години. Основно джаз китарист, но е един от най-търсените студийни музиканти. Той е свирил редовно с New York Philharmonic Orchestra, основен китарист в предаванията по NBC, както и постоянна фигура, водеща джем сешъните в Birdland jazz club. Уморен от интензивноста на живота в Ню Йорк и разочарован от състоянието на музикалния бизнес, Johnny Smith се премества в Колорадо (през 1964г.), където отваря музикален магазин и преподава.

 

За съжаление, повечето клипчета на Johnny Smith в YouTube са с лошо качество, но стават за добиване на идея.

 

- Moonlight in Vermont; от едноименният му албум със Stan Getz.

Това е #1 Jazz Album за 1952г. Herbie Hancock казва, че това е

парчето, което го е "зарибило" по джаз музиката!

 

http://www.youtube.com/watch?v=B2tWhVhSoPs - Jaguar; авторска пиеса на Johnny от същия албум.

 

- уникален аранжимент на Tenderly.

 

- What are you doing the rest of your live. Johnny на живо през 1984г.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Johnny_Smith - биография.

 

 

 

Стилът на Johnny Smith e изключително интересен и е дал сериозен принос за обогатяването на хармоничния речник на китаристите. Използването на акорди за китара в тясно разположение (акорди съставени единствено от секунди и терци като всички тонове на акорда са в рамките на една октава) е направо революционно!

 

Johnny е виртуозен музикант, известен с бързите си джаз линии и арпежи, но всичко, което той изсвирва е с перфектна чистота на тона! За арпежът в парчето Moonlight in Vermont (1:50), New York Times казва: "He went from the lowest to the highest reaches of the guitar, all in one fluid movement."

 

"As far as I'm concerned, no one in the world plays the guitar better than he. They might play it differently, but nobody plays better than Johnny Smith!" - Barney Kessel

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Link Wray - един китарист, който е известен в тесни среди. Придобива известна популярност покрай филмите на Тарантино и Родригес.

 

Един от първите китаристи, популяризирал т.нaр. "power chords".

 

Най-големия му хит "Rumble" от 1958. Забранен в редица радиостанции заради "вулгарносто" си звучене. При записа усилвателя е на 11 от 10 и говорителя е бил пробит с отвертка, за да се постигне суров звук.

 

 

Jack the ripper от Desperado:

 

http://www.youtube.com/watch?v=aceLnSl6VYQ

 

Ace of spades:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jimmy Bryant 1925 – 1980г Дали е бил известен или "прикрит" приживе няма значение, защото вече е позабравен. Наричали са го най-бързата китара в страната. Бил е повлиян от Джанго Райнхардт. Направил е много записи с pedal steel guitarist Speedy West. Jimmy was quite an innovative electric guitarist and has influenced many guitarists such as Albert Lee, Danny Gatton and numerous others.

- 1953г Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lionel Loueke го видяхме в зала 1, даже съм снимал 5-6 клипа от там. Може да не съм уцелил точното видео, но не ми хареса като китарист. Не случайно за този проект "Imagine" е поканен и свири Jeff Beck.http://www.youtube.com/watch?v=C2K96dHXtdw&feature=plcp&context=C40822d2VDvjVQa1PpcFPgDT-HYCgVEwvSG8NAoD0tmOsdVUtvcW0%3D

 

Всъщност, кой съм аз, господин никой, че да давам оценка на китариста на Хърби Хенкок? Хърби го е търсил, намерил, изчакал го е да се дипломира и го е взел в бандата. Това ми го каза Тома Спространов преди концерта. Търсил е да няма блус, рок звучене, пред което не знам защо ние се прехласваме.

Но ето китариста, който е изпълнил солото на Hello на Лайънъл Ричи - Луи Шелтън.

http://www.youtube.com/watch?v=Ip-LzbWs6FQ&feature=bf_next&list=ULHQUdl11Ojrc&lf=channel

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би и аз по същите причини, като Хърби Хенкок съм си го харесал Lionel Loueke. Точно защото ми е писнало от блус, особено български, а напоследък и от рок музика и затова търся повече етно стилове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Frank Marino

http://www.youtube.com/watch?v=HPUjWIKAYvU&feature=BFa&list=FLZvngSanFIHchCF9leL1cnA&lf=mh_lolz

 

Някой е написал коментар под един от клиповете му:"And this guy is not in the Rock -n- Roll Hall of Fame, and Madonna is...?...."

И аз си задавам същият въпрос.Има доста клипчета където може да се разбере колко, наистина,е велик!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:coolp: Няколко седмици се колебах, но вече съм твърдо убеден, че това е уникално наистина. Наш сънародник и съфорумник Георги Станчев е иновативен китарист! Техниката му е уникална, всичките му фрази са в хармония, няма нито един фалшив тон. Вярно, че няма никаква мелодия и ползва еднообразна ритмика, но въздействието е страхотно. Човека свири като машина и не съвсем! Свири на стара китара Орфей(или нещо подобно) от време "оно", която вади неземен звук в неговите ръце! Ето този звук ме зашемети

:coolp: Засега нямам повече думи, коментирайте и вие!

Вижте, чуйте и другите му изпълнения.

П.П. Винаги съм мечтал да срещна жив мономаниак, защото знам, че те са виртуозно оригинални, макар и в последствие банални!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джон Гом -

http://www.youtube.com/watch?v=nY7GnAq6Znw&feature=related

Не е точно under the radar май, може и да е пускан из форума, но за мен е много голям....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм голям фен на няколко такива не_чак_дотам_известни китаристи.

 

Един от най-готините е Charlie Hunter. Ученик на Joe Satriani, свирил с кой ли не и в какви ли не формации. Сред най-известните е Нора Джоунс. Беше идвал в София някъде 1997-ма (ако не бъркам) на един джаз фест и направо ме втрещи с изродския си 8-струнен инструмент. Същия включва 3 бас струни и 5 китарни, а позициите са "криви". Съответно има отделни пикапи и двойно повече гиър. Това мисля е актуалния модел:

 

Novax+8-string+guitarz.jpg

 

Има един по-хахав, който е частично фретлес (само за баса) и по тоя начин прагчетата са само по част от грифа:

NovaxPartiallyFretless.jpg

 

Много по-интересното обаче е, че фенът има албуми изцяло като: самостоятелен изпълнител, дует, трио, квартет, квинтет. :)

 

В едно интервю за сайта Guitar.com бяха го питали какво е нужно, за да свириш на такъв инструмент. И той скромно каза (цитирам по памет): "Едно от нещата е естествено да свириш добре на китара. Басът също е много важен, тъй като е силно застъпен и той. Година-две минимум е добре да се свири на барабани заради ритъма и чак тогава вече можеш да почнеш да си експериментираш на такъв 8-струнен инструмент". Може да звучи малко пресилено, но фенът свири бас, ритъм подложка и солца 3-в-1 и хич не ми се вижда лесно на мен поне... :)

 

Нещата, които свири, са доста интересни и разнообразни, някои силно в джаза, други по-"нормални", ще пусна линк към един много як кавър на

. :jazzband:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.