Jump to content
Българският форум за музиканти

Запояване за начинаещи


Recommended Posts

В магазините на Конрад и в подобните им продават отделно човки за тези поялници (обикновено тези, с които продават евтините са железни и не стават за нормална работа, веднъж даже купих с хромирана човка). Смяната е елементарна, развива се едно винтче. Продават се доста пасти за почистване на повърхностите, но повечето не са подходящи за работа с кабели и други нежни елементи - част от пастата остава и продължава да корозира метала. Има едно много просто решение - купуваш от някой музикален магазин колофон за лъкови инструменти, внимателно натрошаваш част от него и го разтваряш в малко спирт от аптеката. С получената гъста течност намазваш повърхностите за запояване и спойката става чиста и гладка.И още една малка хитрина за избягване на "студени" спойки, особено вредни при правенето на кабели. По павилионите за дребни принадлежности продават стойки с лупа и два "щъркела", с които фиксираш кабелите един към друг. Струва 6-7 лв. и премахва риска от неволно трепване на ръката при фиксиране на елементите, които запояваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И с хаспирина не се получи. Наистина доста одимя стаята и препоръчвам, процедурата да се прави на открито ако е възможно. Хубаво навъргалях човката в аспирина, от което хапът започна да се топи и дими. Човката стана по-матова някак си, но нямаше промяна при взаимодействието и с тинола - пада на капки. Друго, което ми направи впечатление е, че, като цяло доста трудно разтапям дори падналите капки тинол(на моменти става по-лесно), сякаш поялникът не загрява достатъчно, но като си поиграх по-скоро изглежда, че променя температурата си(ако това е възможно). Минимум 5мин. но изчаквам да загрее, като цялото занимание трае поне 20мин. и предполагам, че е дастатъчно. Само с гледане и опити да топя стигнах до такъв извод, не съм го замервал или пипал за да проверя :)

 

^^^Макарицата тинол от клипчето струва 4,50лв. Незнам какво качество е, но по-скоро в поялника се съмнявам. Ще помоля някой познат за поялник да видим, дали не е изцяло в мен проблемът :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако тинолът не е качествен нищо няма да стане. Наскоро купих един китайски от Елимекс, тъй като другите марки бяха в много големи разфасовки и не можах да направя и една свестна спойка с него (изглежда, че съдържа предимно олово и трудно се разтапя, а спойките стават мътни и зърнисти). Когато им го занесох обратно в магазина веднага ми върнаха парите.

 

Аз ползвам Cynel и съм много доволен от него. И с китайски поялник прави много добри спойки. Ако искаш човката да изкара по-дълго не я мокри с вода, а я почиствай по начина, показан от Никифена.

 

Ето един линк за изискванията на НАСА към качеството на спойките:

http://workmanship.nasa.gov/lib/insp/2%20books/links/sections/601%20General%20Requirements.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахахахах не съм се смял толкова поне от 1 седмица. Първо с поялник за 1 лв. ясно че няма да стане. Когато реших да си купя поялника, отидох в магазина и казах "трябва ми поялник за работа вкъщи, не съм професионалист". Продавача извади един и каза "е те с такъв аз си запоявам у нас" струваше 11 лв. Нищо особено, но върши работа. Освен приличен поялник ти трябва флюс и за да не сбъркаш си купуваш универсален обикновено е червен на цвят. И тинол какъвто имаш ако е много дебел по-бавно ще го стопиш. До тук нищо безбожно скъпо и нищо мега трудно.

Процеса на запояване: първо оголваш кабелите, после капваш малка капчица флюс на метална пластина и потапяш кабелчето в нея. После доближаваш тинола до кабелчето и с човката разтапяш и разтъркваш по кабела и ооо чудо лби трябвало да имаш калайдисано кабелче. Същото правиш и с конектора. После мисля, че е ясно какво следва.

Човка на поялник се чисти само с гъбичка, парцалче, салфетка, памук, все тая каквото имаш под ръка. Намокряш го и докато е горещ поялника, го отъркваш в мократа гъба. Всичката гняс, пада а тинола полепва по човката.

 

ПС: ще ме извините, но наистина нямам нерви да обяснявам. Мен ме учиха да запоявам в Механото и колко фигурки от кабели направих докато се получи хубава лъскава спойка само аз си знам.

Хубавата спойка е лъскавата спойка, ако е матова означава, че е пресечена.

Редактирано от Belgarad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колофон, аспирин, силицил, ръждопреобразувател ... с тях подготвяме частите за запояване. Частите се подгряват, жичките се калайдисват .. прави се спойка и всичко дава "нула" "ом"-а съпротивление ... баси научката е туй запояване, или мокро лепене по инженерно му,

 

^ П.П: Това е за спояване на елементи към платки. Май основния въпрос беше за кабел ... или се лъжа

 

П.П.П. : Май има такава тема, ама нека автора сам си я намери!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 40 години ползвам поялник считайте какви са били,даже в момента ползвам един поялник от "Левчето" но тинола е важен,за полеви ремонти.

Ползвам един тинол направен от баща ми(разбираше човека от тези неща,па 20 и няколко лева е множко за тинол) та с този тинол нямам "студена спойка" независимо от поялника,и работя само с колофон за почистване на запояваните неща и върши работа става въпрос по време на свирка,а иначе в къщи запояването става както го пишат по книгите,ама на полеви условия се разчита на хубавия тинол и колофона. Но според мен колегата е имал проблем с човката(калайдисването и) на поялника отколкото със самото запояване колегите много ясно и точно обясниха как става, на евтините поялници още като нов трябва да се "наръби" човката за да хване калай,и да се скапе той е евтин.Хубавите поялници нямат този проблем. А и автора, без проби няма да се научиш да запояваш,не е като яденето.

Редактирано от iliev.p
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С едно ножче почиствам всички крачета и пинове и прочие на елементите, които ще се запояват. Самата платка я почиствам старателно и после калайдисвам пистите. Чистенето на пистите го правя със ситна шкурка с последващо измиване под течаща вода. После в малко разредител за лак за нокти слагам няколко малки бучки колофон и бъркам докато се разтопят. С така получената "отвара" нанасям с тънка четчица по пистите и после калайдисвам. Жакове и конектори запоявам като задължително почиствам старателно повърхностите на съответните и после ги калайдисвам. Някой вече описа как се процедира с кабели. Аз мисля и съм се убедил с времето, че за едно качествено и по-лесно запояване е много важна подготовката преди това. Върхът на поялника го почиствам често с мокра гъбичка, горе долу на всяко второ запояване го обърсвам хубаво. Поялник избирам в зависимост какво ще запоявам, тоест колко вата. И както вече се спомена - дългото задържане над 4-5 секунди върху една повърхност води до стопяване на пластамаси, изгаряне на транзистори, ис и генерално осиране. Сещам се едно време като ученик имах един учител, който все ни казваше че една хубава спойка трябва да прилича на момина гърда :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях как става цялата работа на живо с помоща на приятел и разбрах къде е проблема. Не е в поялника, нито в тинола, а и в двете. С един нож изстъргах накрайника и УАУ! Заблестя! :) После се калайдиса, като детска игра, но не с този тинол, който съм купил, а с един друг, с който беше удоволствие да се работи. Гела, който използвах(Felder - немски някъв) е много добър и моя приятел каза да му взема от същия :)

 

Ще ми е нужна малко практика за да свикна, но вече се чувствам в играта :metalist:

Благодаря на всички за помоща!

Темата стана доста образователна :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Уж съм старо куче, но и на мен ми се е случвало да купя менте колофон или флюс. В Елимекс има един в плоски кръгли метални кутийки, май чешки, към 2 лева е. Той става. Иначе ползвам флюсове на колофонна основа каквито попаднат.

Аспирин - в никакъв случай!

За почистване на платките в последно време ползвам един спрей за чистене на монтажна пяна. Просто го имам и с него разтварям и издухвам всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.