Jump to content
Българският форум за музиканти

Запояване за начинаещи


Recommended Posts

Аз лично, когато ми се налага да запоявам с евтин (прост) 30 W китайски поялник, използвам "преобразувател за ръжда" Това явно е някаква киселина със съдържание на мед в която след като потопя човката която " не лови" тинола работата се подобрява. Не е съвет за професионална работа , а по-скоро за полева работа без условия,когато трябва да се реагира бързо с подръчни средства. А този "преобразувател на ръжда" го има навсякъде по магаазините и ти трябват няколко капки...аз така си го нося моя от 4-5 години.

http://www.google.bg...w77me2bHs8R4-5Q

Може би това , което ползвам аз не е това от линка , защото моето е киселина и е зелена, за разлика от това , което е бледожълто и май е основа.... и моето е на фирмата Cent..може би има разлика

P.S Също така всички знаем ,колко добре ни действа аспирина ( acidacetisalsalicilum нещо така звучеше на латински) сутрин след препиване. Също помага и при запояване за зачистване.Внимание ! - смърди!

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам такъв поялник Ya Xun 937 - за цената която платих 50лв. съм много доволен. Ползвам го вече 2 години без проблем. Човката съм я сменял веднъж, но още си стои лъскавичка на върха. В магазинчето от което го взех продават и резервни дръжки и няколко вида човки по 5-6лв. Четох, че и човките на Quick са съвмистми също. Сега гледам, че са по 59лв. Е не е Weller, но за тази цена и хоби запояване е повече от добре.

 

products_55380_565906671090309_103331_3801140_910.gif

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това не е ли fancy наименование на солна киселина?

Възможно е . Не съм много компетентен , просто споделям как се справям аз . Възможно е това да уврежда поялника или да е опасно при вдишване, така , че нека мнението ми не се счита за компетентно ...просто аз така действам.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не исках да прозвучи - пичове купете си поялник за 300 лева. Безумно е. Не го написах и за да се хваля.

Преди години евтините бяха супер зле. Като съм заглеждал скоро поялниците до 50 лева - нещо което Пацо показва, съм си мислил, че са окей, но не съм ги пробвал. Сигурен съм, че китайчетата са вдигнали качеството пак за малко пари, но нямам опит.

Това по-горе го казах само защото поялникът на видеото дето не хваща калай ми изглеждаше точно за 2-3 лева. Е с такъв трудно ще стане нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това не е ли fancy наименование на солна киселина?

 

Повечето такива препарати са базирани на водни разтвори на фосфорна киселина. Няма как да е солна, защото освен ръждата ще ти преобразува бързо и желязото :).

Идеята на всички тези трикове е да се отстрани оксидния слой от повърхността на новия връх, като по този начин позволи на разтопения припой да омокри чистата метална повърхност. На подобен принцип работят и повечето флюси, включително и колофонът, който е главно абиетова киселина.

 

ПП: За запояване на кабели, направата на някой елементарен footswitch и други подобни елементаризми използвам 30-ватов поялник, който си купих преди около 3 години от Конрад за 20-ина Евра. За целите, за които го използвам е адекватно решение, според мен. Не бих си купил поялник за 5 лева, най-малкото ще ме е страх да го включа на 220 В. Ники, ако имах твоите умения, щях и по-скъп да си взема, за хора като теб е напълно оправдано.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Май най-голямата беда е, че дадох 13,50лв. за този поялник.

 

Ще пробвам с аспирин. Може да е препил и да му трябва хапче да се свести за работа :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и най-евтините поялници стават за запояване на кабели или не правиш нещо както трябва или наистина поялника е пълен ташак. Аз като запоявам кабели винаги си калайдисвам кабела и пинчето на жака преди да ги запоя и после става за секунда,две.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Май най-голямата беда е, че дадох 13,50лв. за този поялник.

 

Ще пробвам с аспирин. Може да е препил и да му трябва хапче да се свести за работа :D

 

Не е голяма беда. Внимавай с с дима от аспирина, стой надалеч и не го вдишвай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аспирина е аналог на киселината, затова и мирише така :)

 

Аз с моя евтин поялник за 9.50(в Конрад всъщност по-скъп нямаше), нямам проблем със запояването. Това, което имам като параноя е, че винаги като го включа, го барвам с фазомера, ей така, за чиста съвест :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аспирина е аналог на киселината, затова и мирише така :)

 

Аз с моя евтин поялник за 9.50(в Конрад всъщност по-скъп нямаше), нямам проблем със запояването. Това, което имам като параноя е, че винаги като го включа, го барвам с фазомера, ей така, за чиста съвест :)

Аспирина не е аналог на киселината - той си е киселина - ACIDacetisalsalicilum . Понякога се налага да запояваш с поялник за 4.99 лв . Това са решения за такива случаи. Обикновено ако запоявам с такъв поялник се предполага , че условията са такива...никога не съм се сещал , че мога да пострадам ......
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аспирина е аналог на киселината, затова и мирише така :)

 

Да не го обръщаме на урок по химия, ама на коя точно киселина какъв аналог е аспирина и какво общо има това с миризмата, каквато и да е тя? Да не прекаляваме с глупостите все пак. Ако НАИСТИНА си имал предвид производни на салициловата киселина, извинявам се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз запоявам с поялник за 4.99 (ако не е и по-евтин) от 5-6 години вече. Е, не като да съм се скъсал да запоявам... Ама колкото пъти съм го хващал за човката, ток не ме е млатил :D :D :D Иначе в началото и аз имах проблем с некалайдисаните човки. Да си я калайдиса ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да се опитам да завторя останалите:

1. Калайдисваш кабел-а - това се прави така: обелваш 3,4 мм от кабела, оплиташ го и допираш поялника на вьрха на кабел-а, за по-лесно не използвай острото ами го наклони малко и използвай по-голяма поврьхност на поялника. След няколко секунди почни да пробваш с тинола трябва да почне да се топи по кабела, ПРЕДИ да му стопиш изолацията.

2. Повтори горната операция и на жака, накгряваш от единия край на пластината, с тинола на няколко милиметра от поялника...

3. Вьоражи се с тьрпение, тази част е сравнително по-трудна и трябва малко ловкост или хитрина. Аз лично правя следното: отварям едни клещи и ги поставям вьрху пепелника, в отвора слагам жака и ги стискам така, че да не мьрда пущината. След това допираш кабела до мястото на което ще запояваш и нагряваш с поялника и двете докато тинола не се разтопи и на двете. Изчакваш още две секунди и махаш поялника и не мьрдаш, не дишаш и не пьрдиш - резултата след няколко секунди трябва да е Льскава и Хубава спойка.

 

Това което никой не виждам да ти казва, може би от уважение, може би от друго, че с тинолче от магазина за левче не стаа. Няма начин!

За добрата спойка, не е толкоз важен поялника, той все ще нагрее някак за някакво време, а тинола. Колкото по убав тинола, толкоз ти е по-лесен живота. Моя поялник е 30В, китайски... от Конрад... Тинола ми е 250гр макарата и струваше 22 лева.

Второ, с прьдня боя не става, с конекторчета за двайсе стинки и с велер да ги поиш, пак са отвратни и не хваща тинола.

Трето, аз поялника си го чистя с палец, научих се едно време от тоз дето ме е учил да поя, ако го хванеш номера не боли... Е не и пьрвите няколко пьти :)

Киселина не ти препорьчвам да ползваш - особелно солна и т.н., не че нещо ама е опасно ако не знаеш как се работи с нея. Ползвай аспиринче, на тез дето им мирише да отидат в горна баня в техникума по химия да посвикнат. 10ти клас като праихме аспирин смьрдя един месец, оттогава не ми пука :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

blr и ludmata, да, Е киселина и изпаренията му дразнят горните дихателни пътища, и не само, но ако някой има интерес да научи какво може да се случи от тия "просто неприятни" миризми, мога да му обясня и с приложени оперативни снимки на лични, че не е за хора със слаби сърца :) С една дума - не е хубу да се дишат тия гадости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.