Jump to content
Българският форум за музиканти

Завод "Кремона" и китарите им


anrieff

Recommended Posts

Здравейте, имам едно питане относно завод Кремона в Казанлък.

 

Навремето имаха едно симпатично магазинче, "заварено" за завода и там имаше огромен избор от акустични китари. От там си бях взел първата ученическа, най-обикновена кухарка, това беше 1994-та година :D.

Е, след 18 години вярна служба, време е вече да я сменя и се питам дали да не ида пак там. Работи ли магазинчето? Струват ли си китарите им сега?

 

Идната седмица така или иначе имам ходене до Стара Загора и мога да отскоча и до там.

Ходих днеска до Динакорд на Искърско Шосе, ама там имаха само няколко модела...

Редактирано от anrieff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което мога да кажа, е, че лятото ходих до завода на Кремона. Търсих професионална класическа китара, а там има богат избор от такива инструменти. В крайна сметка попаднах на една китара, която много ми хареса. Имаше и много други хубави модели, но този най-много се доближи до това, което искам. Купих инструмента и съм невероятно доволен, даже сега още повече, защото в момента звучи по-добре, което е нормално, все пак на новата китара й трябва известно време (около година, понякога и повече), за да се разсвири.

 

Мисля, че си заслужава човек да се разходи до Казанлък и да пробва китарите в завода на Кремона, защото според мен инструментите там в момента са на много високо ниво.

Редактирано от Delta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и патриотично да съм настроен, като музикант не мога да кажа че китарите Кремона си струват. Удобни са да ринеш сняг с тях или да чистиш улуци но опре ли до свирене не са на такова високо ниво.

 

Това което най-много ме изненадва е как може една Кремона да струва 500лв. а същата китара, направена от една от най-добрите фирми за китари в света - Fender да струва 200 лв. ...

 

Родното производство отново ме хвърля в тъча...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си мислиш, че Фендера за 200лв има нещо общо с тези, благодарение на които ти й слагаш етикета "една от най-добрите фирми за китари"....

 

А щом Кремона правят китари основно за износ при тия цени и още не са фалирали значи има нещо...щото нали знаеш, че и извън България пак има Фендери за 200лв :)

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и патриотично да съм настроен, като музикант не мога да кажа че китарите Кремона си струват. Удобни са да ринеш сняг с тях или да чистиш улуци но опре ли до свирене не са на такова високо ниво.

 

Това което най-много ме изненадва е как може една Кремона да струва 500лв. а същата китара, направена от една от най-добрите фирми за китари в света - Fender да струва 200 лв. ...

 

Родното производство отново ме хвърля в тъча...

 

Ако си мислиш,че тези скапани фендери са по-добри от новите китари на Кремона жестоко се бъркаш.Свиря на Кремона София S65C от 3 години и още съм доволен нея.И е нива над китари като Фендер, Ибанез и т.н.Даже пак бих си купил нова Кремона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Petar Delov

 

В голяма заблуда си,ако мислиш,че сегашните кремони са като социалистическите от едно време,просто разликата е от земята до небето.А колкото до най-великите фендъри за 200 лева...е,вероятно има причина да струва толкова,не мислиш ли? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мислите ли че тези фендери от 200 лв. нямат нищо общо с истинския американски фендер. Имам чубството че всички тези евтините китари ги правят на едно място и им слагат различни надписи :D Китара се избира на място с проба, а относно кремоните дайте полезен съвет на човека!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новите Кремона нямат общо като качество със старите, които да кажем, ставаха за ринене на сняг. :greenball:

Сегашното производство е разделено на 3.

Има китари за начинаещи 200-300 лв.

Среден клас -перформър - 400 лв

Майсторски клас - 600-800, най-скъпата е 1000.

 

Общо взето цената по принцип показва качеството. ( не говоря за изключенията от правилото)

Скапан фендер за 200 лева, свири като скапан фендер за 200 лв.

Кремона винаги ще отнесат такъв боклук.

Наистина може да сме горди, че Кремона България, предлага едно високо европейско качество,

при изработката на класически китари.

Не се изхвърляме колко сме велики, просто сме добри.

Естествено една Аламбра произведена в Испания за 800 евро е по-добра,

но тук имаме испанска традиция и цена, която показва кое, къде е.

Но разните джигитайски "фендери" - реално те са дъските.

 

Като притежател на Аламбра, бих си взел и една (майсторска) Кремона.

Класически фендер -да, ако е от висок клас. Като знам, че Фендер висок клас е по-неизгоден,

спрямо това да си вземеш готина българска или готина испанска китара.

А Фендер за 200 лева е все едно да си вземеш китарка от Лидл за 100лв

и да ходиш с нея лятото на море и на края на ваканцията да я сложиш за подпалки в лагерният огън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не трябва да се учудва, че в Кремона правят добри инструменти, това не е от вчера. Да, на времето фабриката бълваше отвратителна серийна продукция, с която отказа от свирене доста хора. Но и тогава, макар и доста трудно можеше да се направи поръчка за читав инструмент. В края на 70-те години там ми изработиха много добър инструмент, но струваше близо 400 лв, (по това време точно пет минимални заплати). Няколко години свирих и с кремонски контрабас, от по-ниския клас, но мога да кажа само добри думи и за това производство. Сигурен съм, че и сега биха приели поръчка за майсторски инструмент, но сиренето навсякъде е с пари. Нека колегата си спести примерите с Фендера за 200 лв,, трябва да има и за 100, но да го купrм с ясното съзнание, че това е инструмент (с доста уговорки) за най-първи стъпки. И когато начинаещият докаже, че е напълно скаран със свиренето да не ни е жал да окачим китарката на стената.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една "китарка" за 100лева си остава вечно твоя,независимо от причините поради които е купена,освен ако не я подариш или я използваш за подпалки,сори за думите, но от личен опит го казвам,такава "китарка" купих на сина за първи инструмент,учителят му (известен музикант)каза като му купя нова китара тази да не я подарявам на никой-подпалки. И в интерес на истината сега акустичната китара ни е "Кремона" даже е ползва за запис в студио. А забравих да спомена ,че е още от соц. време случайно попадна при нас,юбилейна изработка по случай годишнина на някакъв соц.празник.Та не подценявайте "Кремона" без да сте я притежавали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията на всички ви!

Звънях миналата седмица на самия завод да ги питам там ли е магазинчето, получих положителен отговор - утре ще се пътува за Казанлък :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.