Jump to content
Българският форум за музиканти

Second Master Volume


Recommended Posts

Бих желал да се обърна към разбиращите тук за съвет как да си инсталирам втори мастър волум потенциометър, който да бъде с footswitch? Т.е. да мога чрез едно натискане да превключвам между две предварително зададени нива на мастер волум.

 

За информация, усилвателят ми е от Маршъл Юбилей серията.

 

Благодаря предварително на отзовалите се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли да е по-добре, вместо да си преправяш усилвателя, просто да си вземеш един clean boost педал. Повечето са направени само да бууст-ват (добавят гейн).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

 

Хм, странно... бях чувал, че всички модели от серията са с идентични характеристики, затова и не посочих точен модел, съжалявам. Моят е 2550. По принцип, не съм професионалист с поялника, но пък не съм и начинаещ. Доста неща съм запоявал, така че имам представа за какво иде реч. Доста предпазлив съм и знам, че из вътрешността на усилвателя има големи напрежения, дори когато е изключен.

 

Идеята ми е не да буствам усилвателя с гейн, а само да вдигам цялостното ниво, когато е необходимо. Ще съм много благодарен да ме посветите как да го направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Посвещението е сложна работа.

Моето продължава грубо около 57 години :yes: .

Ако някой може да каже как да стане в рамките на една тема във форум, нека сподели.

 

N.B. Само с поялник не става. Аз да си кажа де...

Иначе има елегантни начини, при това без да се троши усилвателя, ама не виждам как ще се справиш сам .

Питай metalhammer какво може да ти предложи.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ефект лупа на тези модели мисля е преди тонкоректора , след него пък е мастър волюм потенциметъра.

Та един волюм педал в ефект луп конекторите би свършил работа или пък превключвател и един или два потенциметъра за нивото на сигнала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, с подходящо камионче в FX loop-a (GE-7) се постига резултат, но бих желал да спестя място на педалборда. А и не мисля, че буустването на сигнала пред V2b при този усилвател има същия ефект като на мастър волюма. Поправете ме, ако греша. :secret:

 

Ще съм благодарен, ако някой сподели как трябва да се направи този мод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мислех за добавяне на педала в loop-a. Не знам обаче дали добавянето на още един gain stage няма да вдигне допълнително шума. Зависи колко усилване искаш и с какви ефекти се свири.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е аз предложих атенюатор в "лупа" за сваляне на нивото в определена степен зададена от външен потенциметър, напълно пасивна схема.

То е ясно как - един потенциометър и един крачен ключ за байпасирането му, дори из снимките на Никифена си спомянм че имаше нещо подобно ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простичките неща са най ефективни !

Ето едно изпитало времето решение:

2_masters.jpg

 

Опто двойките лесно се подменят с реле.

Превключването се осъществява с футсуич.

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От "оптодвойка" е по-добро само две оптодвойки ...или една опточетворка...

"Пичевете" направо слагат оптошестици ;)

СЕга сериозно - това превключване с фоторезисторни оптрони има предимството което иначе е недостатък на фоторезистора - ниската скорост , така се избягва момента когато контакта на релето е в средно положение - т.е. за някакви милисекунди - двата фоторезистора са "отпушени" и самото комутиране става плавно. Вместо фабрични "вактрол"-и може да си ги сътвориш домашни такива от зелен светодиод и фоторезисторче в парченце тръбичка от корпуса на химикалка или в термошлаухче...

Повечето фоторезистори са < 10Кома на светло и >5М ( дори 10М) на тъмно , аз попаднах дори на модел с над 40мегаома на тъмно и 30-50К на светло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам бял светодиод с максимално много луксове и едни фоторезистори - на светло 80ома на тъмно между 30-50Мома.Ползвам термошлаух и ги монтирам така, че да се допират.Работят безотказно в единия ми амп вече над 2 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.