Jump to content
Българският форум за музиканти

-15 градуса и китара


Annonnymоus

Recommended Posts

Така, първо искам да се извиня, защото съм абсолютно сигурен, че има такива теми, дори четох някои от тях, но

 

Спешно искам да попитам дали е възможно да стане нещо на китарата ми, ако я изнеса с калъф (не е от най-скапаните, мисля че има и някво дунапренче) за около 15 минути, защото с едни авери сме се разбрали да подрънкаме малко в един гараж след час. В гаража няма да е повече от 15 градуса, но все пак температурата навън е ужасна и се чудя дали няма да навреди на инструмента много.

 

Мерси предварително, надявам се някой от опитните китаристи да ми даде бързо отговор и после да изтриете темата.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за разстройването го знам, не ми е проблем, нося си тунер. Аз се страхувах при тия екстремни температури да не се повреди нещо дървото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо и няма на китарата. След като я внесеш на топлото, не я вади веднага от калъфа, остави я за 10-15 минути да се темперира за да не направи конденз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си я разнасям моята - като я извадя е ледена, ма не съм забелязал нещо да й стане :)

 

Какато каза колегата - хлъзването е по-голямата опасност :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се и за напукване на лака, но ако е некачествен и китарата престои достатъчно дълго време при тази температура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За хлъзгането по леда не го приемай на шега - личен опит! Сега си имам спешъл инкрустиран релеф на единия край на китарата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минаха вече 6 часа, какво е състоянието на китарата или краката, че след малко предстои да "разхождам" моята кухарка за 30мин отиване и след това 30 мин. връщане в тоя студ?

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, добре е китарката. И слава Богу не се хлъзнах никъде, макар че тука улиците са заледени повечет. То от един път едва ли би и станало нещо дори да беше "вредно", но си питах за да знам и по принцип.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-миналата зима получих китара от Щатите, която обаче престоя в складовете на пощата около месец(бяха заринати с около 12 тона колети по празниците, та докато дойде моя ред...)

Та като я взех беше ледено студена, грифът се беше свил малко и ръбовете на прагчетата ми дращеха по ръката. Отне й около месец да се разпъне обратно, но всичко си беше и си остана наред след това.

 

Та само споделям, за информация. Ако е за малко - няма проблем. Ако температурата е променена, но остава постоянна - почти сигурно е, че няма да има проблем. Ако я държиш до радиатор, където няколко часа е студено, няколко часа топло и после пак студено - очаквай проблем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 15 минути няма да настине китарката.

Дългото излагане на екстремно ниски температури е вредно за музикалните инструменти. "Стоплянето" трябва да става бавно и плавно. Ако моята китара е била на -15градуса продължително време (дни) бих я оставил в коридора в калъфа за 3-4 дни и още толкова в калъфа на стайна температура.

Ако китарата е бойна тояга хич не я мисли - ще си вземеш нова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

въх братле как можах да не видя темата по рано за да ти дам акъл. смятай че щом си я изкарал веднъж на -15 вече нищо не става от нея. не си от вчера у форума така че требва да ти е ясно, ел. китара на студ се не излага дори и за 5 минути , сажалявам :(((((

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.