Jump to content
Българският форум за музиканти

как да избягам от клишетата


emosms

Recommended Posts

Първи запис с guitar rig 4 :)

http://soundcloud.com/emil-nachev/tapedeck-1-feb-05-18-53-08

---

Намерих рецептата за саунд който ме кефи и записах нещо:

---

китара> модван cortx1:

neck - sinlge/parallel

middle positions (neck+bridge) - single-single/parallel-series

bridge - single/series

струни d'addario 10-46 bright

---

Kак да избягам от пентатоничните и "гамови" клишета, на абсолютно всеки трак, на който мога да влезна бих свирил почти едно и също, едни и същи фрази с малко ритмическо разместване на акцентите :(...

Oпитвах се и да модулирам, примерно ползване на дорийски и натурален минор едновременно във фрази, но за записа го давах по сигурно :).

Давайте съвети как да си разнообразя клишетата, да градя по смислени и готини фрази.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 61
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ааа, emo_tion1 вкарал джазинка,

ей затова става въпрос :) :) другите и тях сега ги върта, а кольо л съм го гледал в пловдив, изрод е

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе аз го имам същия проблем. За себе си съм разбрал че просто трябва да овладявам теорията и да си боравя свободно с нея (което като за хоби ентусиаст като мен е бавен процес).

Междувременно съм решил да си композирам някакво мотивче (мелодия)върху трака , върху който смятам да джемя. После се опитвам да я развивам така ,че да е различна всеки следващ път и да има градация спрямо предния. Измежду другото пак си вкарвам обичайните пинизи дет' си ги знам и даже са ми се намърдали в пръстите и по инерция се натрапват в мелодията , дори понякога са ми нежелани . Тук там свиря някой хроматичен тон извън гамата и то доста предпазливо.

 

Аз лично разучавам приложението на умалената скала примерно, но технически много не ми се отдава да я прилагам засега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси,

half-whole ли имаш предвид?

и мен ме кефи, но определено звучи много злобарски и металско, за някви бързи гами пицикато в дебелите струни.

По злобно от фригийски

и не се вързва с нормални акорди в тоналност :( може би тук таме да мое да се вкара като извън тоналност, не знам

---

zwero вкарва доволни бързинки, а някви анонимни басист и китарист вече го дават по джазменската, искам да излезна малко от стриктно скали върху акордите, ма не стаа :(,

a,a ultramega, слушам мотивчето, antim-jam, яко дрънчене на дебелите, така така :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига с тези фригийски, финикийски и други ладове.... :secret:

Пуснете подложката и за простолюдието, да си начешем и ние крастата! Така де! Уж е джем,а не можем, да се обадим?! :virtuoz:

То вече е късно, ама все пак..... :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В другата тема няма достъп до файла, както и до вариантите на кольо_к и половината от другите свирни.

ето нов линк:

http://dox.bg/files/dw?a=5e0b055a62

---

някой ако може да линкне подобни фюжънски тракчета, може и по-бързички с повече смени (ама не много по), благодарско :)

---

с clean tone повече ме предразполага да мисля и да пробвам нови мелодични линии и хроматизми, но бедния корт,

трябват чудеса от еквалайзери за да изкара приличен clean tone :) :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е сега вече си е джем!!! :thumbs_up:

Едно бързо и безидейно включване, с всичките му грешки и клишета, ама не мога, да пропусна седмицата без джемче! :virtuoz:

Успешна седмица на всички!!! :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :coolp: Както винаги - оригинален и важното е, че си имаш собствени, неподражаеми "клишета"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а кольо л съм го гледал в пловдив, изрод е
:hysterical:

 

Иначе потемата, има една много готина такава в теория и композиране. За импровизация става въпрос. Аз я дебна някой от просветлените да се включи. :coolp:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата Другаря Кире, на това на тамбура ли е или под влияние на тамбура :) :) :) ?? Неочаквано предложение :)

---

за клишетата, имам едно виждане.... че трябва да отработя още и мн. повече клишета, чак да не се повтарят......... :)

мноого работа и време.. :(

в теория и композиране викаш, има тежки теоретични обосновки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още съм малък за тамбура, но скоро ще си имам! :virtuoz:

А, за бягането от клишетата, може да взаимстваш фрази и похвати от други жанрове...

Те, такава ми беше мисълта!

Иначе Tozi, много ги разбира тези импровизации, но дано да ни "вдене" нещичко?! :singer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами има тема импровизация, даже в момента е отгоре. Ама само тя не е достатъчна. Вече трета мотика чупя и па не моа са науча! Ша зема да мина с багера накрая барем заимпровизирам от раз! :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.