Jump to content
Българският форум за музиканти

Разширяване на слотовете в нът на китара до точния размер


Recommended Posts

Здравейте, купих си една китара, която е "ичислена" да свири със струни 0.09 и в момента се нуждае от по-широки слотове в нъта за да мога да сложа по-дебели струни (примерно 0.11 или 0.13).

И се замислих с какво бих могъл да разширя въпросните слотове до точния размер на по-дебелите струни, но така че да не стане беля и да не повредя нъта.

 

Имам много различни DIY идеи за това какво бих могъл да ползвам за целта, но пипането по нът е много деликатна работа и не позволява да се правят експерименти. При най-малкото неправилно нарязване и разширение на слотовете, може да се получат отклонения в интонацията на китарата и да се наложи пълна смяна на нъта.

 

Та се зачудих какви инструменти използват за целта любителите лютиери от форума.

Нещо ми подсказва, че не всеки е оборудван със специални лютиерски пили то StewMac.

Какво ползвате за тази процедура?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горере, welcome back! :happy:

Кольо_К имаше идея да се прекарва струна напред-назад по съответния слот на нъта като трион. 30 пъти ако е стара и ръждива, 100 пъти ако е нова. Това ми изглежда като най-безобидния начин

Едит: Ба, колегата ме изпреварил..

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това беше и една от моите DIY идеи. :)

 

Но има много проблеми при този метод:

- тънките слотове няма как да се разширят с гладките струни - за тях винаги ще се налага ползването на някакъв инструмент

- при търкане със струна, няма да имам голям контрол върху наклона на среза (слотовете са наклонени назад) защото струната е мека, гъне се и може да направи изоблено хълмче в средата на слота, което ще промени интонацията непоправимо

- не се знае дали струната ще отнема материала добре - най-вероятно ще маже в пластмасата (аз съм с пластмасов нът)

 

И като цяло този метод засега го оставям за караен вариант. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам представа какво използват любителите - лютиери за обработка на слотовете на нъта, но е вярно, че "...При най-малкото неправилно нарязване и разширение на слотовете, може да се получат отклонения в интонацията на китарата и да се наложи пълна смяна на нъта."!

Идеята за използване на струна за целта обикновено води тъкмо до това...

 

Най-близкият до специализираните за тази операция лютиерски инструменти, който върши работа, е т.нар. "needle file" - колкото е възможно по-тънка и по-фина кръгла пиличка с променлив диаметър по дължина; т.е. на върха е почти като игла, а към ръкохватката става все по-дебела. По магазините се продават ефтини китайски комплекти диамантени пилички с различни сечения, една от тях е точно такава.

Идеята е при обработка на слотовете с различни диаметри (за различните струни) да се използва тази част от пилата, която отговаря (приблизително) на необходимият диаметър. За съжаление терминът "приблизително" е неизбежен...

 

Всичко останало за правилната обработка на нъта може (и е добре!) да се прочете в Интернет, включително в StewMac. Няколко шкурки (от 220 до 1200) ще помогнат за финалната обработка и полиране на слотовете, а остър черен молив (с графита се драсва в слотовете) дава добра представа и контрол докъде сте стигнали в обработката.

 

Поздрави,

 

TLC1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Часовникарски пили...Има ги в един хипер-маркет.Ако ми пишеш на ЛС, ще ти кажа името на магазина.

 

П.П.Много мистично го раздавате...Не е чак толкова сложно.Трябва само да се внимава.

Редактирано от the pick
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.