Jump to content
Българският форум за музиканти

Hughes & Kettner Tubeman MKII ревю


anomandrus

Recommended Posts

Hughes & Kettner Tubeman MKII

 

 

Преди известно време започнах да се занимавам с любителски запис на парчета в домашна обстановка. Дълго време разучавах различните софтуерни решения за преампване на китари. Свалих доста фрий плъгини и импулси, и в крайна сметка установих, че дори да направя сравнително качествен звук на китарата, трудно бих могъл да използвам дадения саунд на живо.

Всеки, който се е сблъсквал със сценария запис на хай-гейн китари вкъщи (в блок), знае че проблемът със звукоизолацията и децибелите, от които комшиите обикновенно се оплакват, е наличен и често голям.

Затова критериите, по които реших да избера амп бяха следните:

  1. Лампов или хибриден звук
  2. Добра спийкър симулация
  3. Поне 2 канала – чист и хай-гейн
  4. Съвременен звук на хай-гейн канала
  5. Мобилност
  6. Прилична цена

След като направих една проста равносметка на всичките ми изисквания, установих че ще ми е трудничко да се сдобия с подобна джаджа за малко пари. Затова, когато ми попадна офертата за Hughes & Kettner Tubeman MKII, реших да рискувам без да имам идея дали ще отговори на изисвкванията ми.

Първото нещо, което ми направи впечатление, когато отворих кутията на преампа беше колко добре изглежда и в същото време колко е стабилен металния корпус. Преампа е тежък, масивен и изглежда така, все едно може да оцелеее и в най-зловещите лайв условия.

При включване се осветява (в много красиво синьо), малкото стъклено прозорче, зад което се крие една 12ax7 лампа, която според H&K придава аналогово звучене на звука.

Преампа има три канала- clean, crunch и high-gain като и трите ползват едно EQ (ето и първата забележка към дизайна).

Клийн канала има доста приятен звук- чист и звънтящ. Пробвах го с 3 акустични и 2 електрически китари и с всичките звучеше доста приятно. Каналът няма никакви корекции освен Volume.

Крънч секцията, за сметка на това, има Gain и Volume корекции. Честно казано не съм тествал тази секция обстойно, тъй-като не свиря такъв тип музика, но от няколкото проби на парчета на AC/DC, мога да кажа, че ампа звучи доста достоверно и докарва много приятна аналогова олд-скуул бленда.

И сега най-хубавото (за мен)- High-Gain канала. Честно казано, звука който излезе от тази малка джаджа е чудовищен. Не мисля, че който и да било от стиловете в метъла може да го затрудни- от класическото хеви, през бавните и тежки рифове на дуум-а, до съвременното звучене на новите Melodic Death и Metal-Core групи. С подходящата комбинация от EQ и Gain, може да се постигне огхромно разнообразие от звук подходящ за всякакви хай-гейн стилове. Решихме да проверим и как се държи със 7-струнни инструменти. Пробвахме преампа с един Schecter Demon 7 и след това с един Schecter Hellraiser 7 (любезно предоставени от фирма Telesound Bulgaria), ефекта беше умопомрачителен- плътен, мазен (в добрия смисъл), чист хай-гейн звук с топки. След 1-2 кавъра на Nevermore установихме, че ампа се справя и с ниските тонове, без да губи качество на звука.

След като машинката преживя теста в репетиционната, реших да видя дали ми върши работа за запис вкъщи.

На задния панел има един вход и два изхода- един към амп а друг към миксер. Изходът към миксера включва изветсния Redbox амп симулатор на H&K, който по мое скромно мнение е един от най-добрите симулатори на пазара. Точно през този output изкарах сигнала към скромната ми домашна аудиокарта и след доста кратко време, през което направих малко корекции с Voicing ноба (на предния панел), който контролира нивото на спийкър симулацията и EQ-то, успях да докарам доста приятен хай-гейн саунд, без комшиите да изпадат в нервни кризи.

Нека да се върнем към началните ми изисквания, а те бяха:

  1. Лампов или хибриден звук - CHECK
  2. Добра спийкър симулация – CHECK (H&K Redbox amp/speaker simulation)
  3. Поне 2 канала – чист и хай-гейн – CHECK (3 channels)
  4. Съвременен звук на хай-гейн канала – CHECK!!
  5. Мобилност- CHECK
  6. Прилична цена – CHECK с коментара, че цената не е много ниска, но това което получаваш за нея е качеството без компромиси оф H&K

 

Минуси:

  1. Липса на отделно EQ за каналите
  2. Липса на ON/OFF и/или Bypass switch

Бих ли го купил отново - разбира се без дори да се замисля. Моята лична оценка е 8 от 10.

Музикалните инструменти за теста бяха любезно предоставени от фирма Telesound BG.

Hughes & Kettner Tubeman MKII може да се пробва и закупи от Music Division.

 

 

Технически спецификации:

Channels

Clean, Crunch, Lead

Preamp

1x 12AX7

Switching Functions

Channel 1, Channel 2, Channel 3

Special Features

Red Box out

Bypass

no

Dimensions

220x 215 x 80 mm

Weight

2,2 kg/4,9 lbs

 

 

Официален сайт:

ТУК

 

Снимка:

hug-tubemanmkii_1.jpg

 

 

Sound Check:

ТУК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре си написал ревюто. По написаното няма забележки.

 

Основна забележка - ТОВА НЕ Е ХАЙ ЕНД, т.е. сбъркал си раздела.

Допълнителна - този преам е достатъчно известен на повечето съфорумници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси. От главните букви няма нужда- мога да чета и с малки ;) . Темата я сложих тук по съвет на модератор на форума. Идеята не ми беше да информирам членовете на форума, които познават преампа а тези, които не го познават.

Ако модераторите преценят, че не и е тук мястото, моля да я преместят. Поздрави!

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основна забележка - ТОВА НЕ Е ХАЙ ЕНД, т.е. сбъркал си раздела.

 

Дори и така да е! Тоя раздел и без това прашасва :headbang: Иначе на мен ми беше интересно да прочета ревю написано на български.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

anomandrus ти определено стана спец в правенето на обективни ревюта на разни музикантски джаджи. Помня добре ревютата в раздел вокали за вокалните процесори, сега и този

 

Просто поздравления за добрата работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тогава се извинявам.

Прочетох правилата - според тях, след като е над 500 лева, значи е хай -енд.

Запазвам правото си да мисля, че този добър продукт е масово достъпен

и за мен е " работещ клас", а не хай-енд от рода на Фиш, Аксес, Триаксис.

Както и това, че би трябвало голяма част от активните потребители добре да го познават.

 

 

За да бъда полезен, понеже често получавам запитване, как сранявам тюбмен 1 с тюбмен 2,

моят съвет е , тъй като и двата звучат достатъчно добре и убедително(и към амп и ДИ) -

1. ако разнообразието на звук е важно, ще се ползва предимно в къщи или ако за живо свирене ще е достатъчно

да изполвате до два звука на песен ( клийн от ампа + jazz/ funk/ blues/ rock (metal)) блендите - тюбмен1

2. ако искате да го полвате и активно за свирене пред публика и искате клийн, ритъм и соло бленди - тюбмен2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Съгласен съм но за предусилватели сме сложили цена от 500 лв. а това даже струва към 800. Така че си е за тук. Иначе определено е доста популярен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.