Jump to content
Българският форум за музиканти

Полезно ли е да се упражнявам в тоналност, различна от тази в която ми лежи най-добре?


Лими

Recommended Posts

Да поясня въпроса си - ако дадена песен ми лежи най-добре в тоналност Х ще има ли полза за развитието на гласа ми и овладяването на песента, ако я упражнявам и в тоналност Х# или Хb ? Или само ще си губя времето и енергията? Това се отнася само за упражняване/разучаване на песента, след като съм усетил че, точната тоналност, в която най-добре ми лежи е Х,

Ако има полза, тогава кое е по-полезно да я упражнявам - в Х# или Хb ? :thx:

П.П. Самоук съм, но се надявам че, въпроса ми не е тъп! :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти глас ли ще развиваш или песен ще учиш? Като изработиш песента със всичките завранкулки я опитай половин нагоре/надолу и сам ще откриеш разликите. Ако парчето е в една квинта обхват може и нищо да не усетиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:ok: Добре, да речем, че вече съм научил "перфектно" песента със всичките завранкулки в удобната ми тоналност, тогава има ли полза за развитието на гласа ми да я упражнявам и в други тоналности?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При работата с хора доста често използвам този похват.Най-често върху припева(или фраза от него), защото песента там се разгръща :greenangel: Избирам на-подходящата тоналност и после качваме с половин тон нагоре докадето е ок.После обратно надолу докадето е ок.Наистина това е добър вариант да изравняваш гласа и разширяваш диапазона, но трябва да имаш някои основни познания за да го правиш сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thx: Благодаря ви за мненията, ще продължавам с подобни упражнения и се надявам, че дори и да не постигна кой знае какво, то поне няма да ми навреди, може би. :singer:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.