Jump to content
Българският форум за музиканти

индуктивност 500-600mH. уауа схема


Recommended Posts

Как мога да си направя подобна индуктивност, или да я намеря готова?

Да пробвам схема за уауа педал, сигурно някой от форума е правил.

Като гледам по снимките ползват някакви феритни кръгли сърцевини (топкерн), с диаметър 4 санта да речем.

---

Подвъпрос:

- в момента ползвам волюм педал като експрешън педал за уауа към процесорче зуум. Предполагам, че волюм педала е с логаритмичен потенциометър, и ми се струва също така, че реагира много неравномерно (освен че не съм свикнал). На прав път ли съм да сменя потенциометъра с линеен? Педала не е експрешън педал, а истински волюм педал.

---

Подвъпрос:

- в схемите към линка е даден някакъв 'повторител' който се добавя на изхода на оригинална схема на вокс, дънлоп, защото иначе при последващо включване към фъз (предполагам и драйв, дистер) уауа ефекта отслабвал доста. Необходим ли е този повторител (полеви транзистор няка*ф). Ето линк към схемите:

http://fuzzcentral.ssguitar.com/mccoy/mccoybufferschematic.gif

http://fuzzcentral.ssguitar.com/mccoy.php

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако устройството, което ще включваш след педала, е с високо входно съпротивление и ако кабелът е къс може без повторителя.

Съветвам те да го сложиш. Не изисква много, а ти развързва ръцете за работа с по-посредствени кабели и всякаква апаратура.

 

Има и други схеми на уа-уа педали. Сигурно този много ти е харесал, че да го предпочетеш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти трябва LCR meter, за да си премериш индуктивността, импеданса и съпротивлението на бобината ако ще си я правиш сам.

Ако нямаш такъв уред по-добре не се захващай.

ПС: Не разчитай на някакви измислени проектчета за LCR meter в интернет. Повечето не вършат работа.

 

Бобини за уа педали продават в ибей или специализирани онлайн сайтове за китарни консумативи и тн като banzai electronics например.

 

Ще ти трябва и специален потенциометър за уа педала....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм пробвал, дори не са ми демонстрирали отблизо уауа педал.

Говоря за истински дълбок саунд, не някакви отгоре отгоре леки пръднички като на кърк хамет уато примерно.

---

Сега се зарибявам с експрешън педала на зуум g1n, трябва да проверя какво му е входното съпротивление.

Струва ми се че иска още диапазон в ниските, звучи ми недостатъчно ниско и дълбоко, а малко приглушено и изпърдяно, макар че и по ютюб истинско cry baby, fulltone clyde май нямат чак толкова голям диапазон в ниските колкото ми се иска.

Иначе високите са супер, има един драйв който дава толкова металически високи звънтящи с уауато, че чак е нереално.

---

И дънлоп и вокс847 ползват индуктивност за LC или RC филтър, съответно 660 и 500mH, така че предполагам филтър с индуктивност е класическата рецепта за супер дълбоко и натурално уауа като voodo child и от сорта, ама не знам откъде да я изровя за да експериментирам със схемите.

---

п.п.

Потенциометъра не е ли най-обикновен линеен? Поне в експрешън педалите на процесорите, където звука не минава през него а просто контролира чипа?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

експрешън педала на зуум g1n,

... звучи ми недостатъчно ниско и дълбоко, а малко приглушено и изпърдяно

 

Какво очакваш от едно зуумче? Да звучи като фултон ли ? :)

 

Потенциометъра бих казал, че е "различен"

wah_pot.jpg

Снимката сама говори за какво иде реч.

 

Замисли се защо има хиляди, да не кажа милиони, клонове на дистъри, буустери, лампови усилватели и какво ли още не, но рядко някой копира уа педал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има страшно много материал на английски как да си го направиш, как да го модваш. Потенциометъра е средно между линеен и логаритмичен но става и с линеен. В крайна сметка е индивидуален вкус как точно искаш да звучи и реагира. Няма да съм нито първия нито последния който е експериментирал и си е правил сам .

http://www.geofex.co...pedl/wahped.htm

Трябва ми малко повече range в ниските за повече експресивност, иначе от зуума си е доста прилично.

Нямам индуктивност от 500mH за да пробвам. Не ме интересува дали е от уауа или от веф :), само да е по-компактна бобината.

п.п. наистина, не съм сигурен дали си струва занимавката, гледам разни ревюта по ютюб и не е извънземно по добре, но има едно много рязко превключване от ниските към високите като пробвам със зуум, и подозирам че е от логаритмичния потенциометър на волюм педала. И той е предполагам псевдо логаритмичен и се чува точно преминаването от един сектор в друг с друго съпротивление.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

emosms,

 

не слушаш, като ти пишат хора с опит и ръсиш бисер след бисер.

Знаеш ли какво е Уаа-уаа изобщо?

Как работи и какво да се пипа за да става това или онова?

Колко метода има да се получи това, което наричаш уаа-уаа?

Чувал ли си за предавателна функция и как "дълбочината" за която толкова говориш зависи от реда на функцията?

А как се синтезира схемно решение на базата на необходимата функция?

Какви са разликите на пасивното, активното и цифрово моделиране? Последното споменавам, защото се мерна някакъв Zoom...

А как се спряга движението и обхвата на педала с функцията в цифровите процесори?

 

Много си енергичен и ръсиш във разни форуми, вместо да четеш и да се учиш.

И накрая ще те цитирам с малко уточнение:

Няма да съм нито първия нито последния който е експериментирал и НЕ е стигнал до нищо свестно.

Защото трябва да знаеш какво правиш, а не да се опитваш по "маймунския" метод да копираш и да ръчкаш, белким уцелиш Слънцето с камъка.

 

Както искаш, така приемай поста ми, но прекалено многото глупости ми идват много... Можеш да промениш мнението ми, като отговориш компетентно на въпросите, които зададох. Така вместо поредната егоистична глупава тема, ще помогнеш на хората от форума да разберат същността на проблема.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте сега, нормално е за български форум.

Въпроса е повече от ясно формулиран в името на темата:

индуктивност 500 или 600 мХ, какво може да се използва за целта, как да се направи, откъде да се купи, различни варианти

---

изглежда ми супер ясен и конкретен въпрос, за вас не знам

---

Нямам време да придобия качествено образование по електроника, не съм учил това.

Но ти ги питаш как да си намериш индуктивност, те ти вадят от 10 кладенеца вода и нищо съществено не отговарят. Верно, никой не е и длъжен. Не е и длъжен да пише едитвани цитатчета от мои постове, ама съвсем не е длъжен.

Явно и никой не е отварял или замервал експрешън педал от зуум, да знае дали е с линеен или логаритмичен или много специален военен потенциометър - конкретен въпрос неконкретен отговор пак се наблюдава.

---

Примерно отговора е - ето в тази таблица за такава сърцевина толкова намотки еди какво си сечение - това му викам аз техническа информация по същество. Или отиваш във викиват, взимаш дросел за еди какво си, вързваш 2 бр по 300 мХ и си пробваш схемата.

Не е нужно да си инженер по електоника, ако имаш конкретна информация, нали?

Схемата я има и е супер елементарна, не ме интересува в детайли как работи, освен ако не задълбая да си я модвам нататък.

---

И в крайна сметка, също бих си купил хубав педал но само и задължително при проба на живо, ако ме изкефи и имам парите в момента.

---

п.п.

същността на проблема е, че се създават легенди около най-елементарни електронни схеми

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много неща искам да напиша, ама не искам да ме баннат :yes: .

Всички знаят, че ние падаме от небето и не сме виждали нито процесори, нито педали, камо ли потенциометри...

 

Едно обаче ми стана ясно - Ние, които отговаряме в темата сме глупаци, и трябва да застанем мирно, да изпълним желанията ти точ в точ и да ти благодарим, че си ни удостоил с тази привилегия.

Тръгнали сме да обясняваме как се оре, как се сее, как се прибира житото, как се вършее, мели, меси, пече.. Ама теб те интереусва само питката...

Аман от тарикати! :angry:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз не съм виждал и питам, ако имах под ръка щях да си го проверя сам.

и да, интересува ме най-вече резултата но също и занимавката сам да си го направя, въпреки че взема прекалено много време и по-добре да се упражнява човек с китарата.

ако примерно направя педала, и случайно мерна подобна тема, го възприемам като напълно нормално да отговоря нещо по същество, ако съм минал през това.

п.п.

да разчитам ли, някой от практически опит да ми каже на колко волта анодно трябва да настроя 6н2п за една схема която по принцип е с ecc83, захранването ми дава +210, анодното директно на ламбите ей ся ще го меря

...или е строго секретно и първо трябва да завърша техническия и тогава някой може да сподели

слаб е гейна, то така или иначе зуумчето ще го оправи, но предполагам че работят не в режим, може още малко и с 6н2п

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

emosms

Значи в крайна сметка ламповия гейн нищо не струва?

tarambuki

Нарочно ли пишеш така, че да създаваш желание да ядеш бой?

Явно хората са те преценили правилно и са заключили темата :yes: .

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Позволявам си да дам малко информация по темата, понеже няма да пиша нищо, имащо отношение към развилия се спор.

500mH е голяма индуктивност, което ще рече, че за да я навиеш с приличен брой навивки, трябва да ползваш феритна сърцевина с по-голямо AL. Числото AL е безразмерна величина и мисля че означава mH(милихенри) на 1000 навивки.

 

http://www.bytemark....ucts/sectwo.htm

 

Обърни внимание, че индуктивността не расте линейно с броя навивки, а с квадрата на броя им.

Можеш да направиш приблизителни изчисления, след като си избереш сърцевина. По принцип бобините, които са навити с по-дебел проводник, имат по-малко съпротивление и често поради тази причина имат по-висок качествен фактор. Разбира се, когато имаш сърцевина, тя също играе съществена роля.

 

След като навиеш бобината, можеш да я измериш с LC метър или RLC-метър. Tук не съм съгласен с колегата Nikifena, че схемите в нета са лоши - ако се мерят компоненти с не твърде лош качествен фактор и разбира се трептящият кръг на LC-метъра е направен с прилични компоненти - грешката рядко надвишава 1% - нещо, което едва ли е фатално за това приложение, особено имайки предвид, че не е необходима някаква абсолютна точност и става дума за звукови честоти, т.е. тук показанията на LC-метъра имат общо с релността, понеже повечето такива измервателни уреди работят на около 10-500kHz.

 

След като вече имаш направена и измерена бобина, трябва да си сметнеш филтрите, което не е твърде лесна задача, но не е невъзможно да се направи. Можеш дори да екпериментираш, особено ако разполагаш с цялото време на света. Това, което Ники каза, за специалните потенциометри има доста голям резон, освен ако не намериш начин да го заобиколиш чрез различна механика на педала и/или схемотехнически решения. Въпреки това, не съм убеден, че такива потенциометри не се продават. Имай предвид, че ако ползваш обикновен потенциометър, най-вероятно ще го износиш доста бързо.

 

За повторителя, по принцип е добре да има на изхода. Говоря малко наизуст, но най-вероятно това, за което са го сложили е, да не се влияе филтъра на уауа-то от входното съпротивление на следващия ефект.

 

Успех!

 

Сега видях, че ще правиш готов проект. Ами, ако си намериш няколко различни сърцевини с различно AL и със същия размер, според мен с малко проби ще го улучиш, може би дори без LC-метър.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.