Jump to content
Българският форум за музиканти

Работа по пиано барове - как се случва и какво е нужно?


Pepi01

Recommended Posts

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

По въпроса за пълния плейбек това си е чиста кръчмарщина , а не пиано- бар . Щом е пиано бар е хубаво да има акустични инструменти а живото свирене никога не може да се замени дори и от най-добрия плейбек . Духът който се създава при живата свирня просто не може да се замени с никакви машини , а и да не говорим че импровизационния момент също се ограничава много което е голям минус на плейбека . Да не говорим , че трудно могат да се навържат китки , или да промениш аранжимента на някоя песен което също е голям недостатък

 

Примерно последният път когато бях да море , в хотела където бях имаше певица и клавирист в заведението като клавириста през цялото време пускаше на 100 процентен плейбек , а иначе много демонстративно си движеше пръстите върху синтезатора , което отстрани изглежда много смешно .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиано баровете наистина са доста по-голяма цифра ,във Варна са над 10, в София предполагам 2 пъти поне повече...

Във Варна в МОЛ "Двете кули" на последния етаж канят външни музиканти и артисти ,останалите си имат постоянни музиканти -Алиби,Старс,Класик,Калифорния,

Хоризонт ,Явор,и др.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Анатоли защо го заблуждаваш човека, че в баровете има рояли и му попарваш мечтите :greenangel:

Лими това, което ти споменаваш е нещо друго.

Пианобар идва от това, че бара ти е върху пианото-сандък и хората се чувстат ок защото пият и пеят с пианиста и атмосферата е ок. За такава ситуация е нужен исктински ентъртейнър, който да комуникира с хората, да знае много песни, да ги накара да пеят с него да е много стабилен фразово и ритмически-изобщо много изисквания.Малко хора ги покриват.

Най-добрият българин ентертайнър(според мен) в момента разполага с около 600 песни.Веско нестинаря знаеше над 1000 и то без тетрадка- за съжаление си отиде преди седмица…

Та тази идея се е модифицирала в много направления.

В скандинавия има и барове с два рояла за дуели в стил Били Джоел- Елтон Джон със сет барабани и бой J. В България е нещо като дискотека където отиваш поръчваш любимата си песен пееш си.Може да декларираш статут с мятане на пари в аквариума.Седнал си на „рояла” съответно си важен клиент.Чуваш любими БГ парчета, световни хитове и руски песнъовки.

У нас пианобаровете в този си вид тръгнаха от Варна. В София първият е Lime Light - т.нар. ИЗТОК който съществува и до днес

С дръм машината нещата са по-лесни можеш да събереш повече хора защото мястото може да отиде и в графата дискотека.Оставяме настрана мястото за ситуиране на акустичен сет проблемите с озвучаването му и дисбаланса на звука в помещението.Добавяш пиано и китара и имаш нещо като малък бенд който свири във всички жанрове.Публиката по лесно се екзалтира и пиенето върви :blush:

В повечето случай в пианобаровете не се използват други подложки освен дръм машина, която се управлява в реално време и се правят брейкове с ръце или педали.Няко хора са царе на Boss DR-3 :)

 

Иначе човека питаше за настоящата ситуация в БГ и аз мисля, че я описах горе долу точно.Барове много работа не толкова.100 песни стигат ли-ако знаеш кои стигат :)1000 по-добре ли е – естествено че е по-добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рояли има Борко във Варна поне 2 -в Джокерс и в Класик - Нелко Коларов не е за подценяване като музикант и изпълнител...

Имаше и още един музикант в Джокерс /също си отиде/ ,който боравеше на живо с рояла и пленяваше публиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Интересна тема. Бих искала да задам един въпрос - освен изборения репертоар в горните постове, харесват ли се по-нови неща? Нещо като Avril Lavigne, Christina Aguilera, The Asteroids Galaxy Tour, Metric, Emily Haines, Florence and the Machine, покойната вече Amy Winehouse? Според мен това определено са изпълнители, които са доста популярни и би имало наплив от публиката да чуят техни неща на живо. Какво е вашето наблюдение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиано баровете в БГ

Все верни неща изписани по-горе.

Но да не се забравя,че става въпрос за пиано барове в България

......Относно репертоара.....!? :yes::surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

По-нови неща със сигурност имат място... особено ако са популярни.

 

Вече писах в друга тема, че започнах по-сериозно работа в такъв бар и мога да споделя някои неща от малкия си опит до момента.

 

По въпроса как се случи:

Пак случайно... не съм го планирал. Пианистът замина в чужбина за няколко месеца и се наложи да търсят нов. Знаеха за мен, че се оправям с клавишите и най-вече, че имам ухо да хващам песните без особен проблем... а и често съм попълвал дупки, вечери. Също така съм сред редовните клиенти на тия места в града... Извикаха ме, пробваха ме един следобяд и така... отново бях раздвоен дали да приема и как ще се справя... и а си имам достатъчно ангажименти, но този вид работа и свирене много ми допада като идея... а и още някой лев никога не е излишен. Но определено кефа и влечението преобладават! И така... След втората вечер превъзмогнах доста от страховете и притесненията си и разбрах, че не е китайско писмо и че явно притежавам нужното за да започна и да се уча бързо и в движение.

 

Относно репертоара:

Репертоарът ни за сега се ограничава до около 150 песни, но по принцип нямам проблем да хвана почти всяко парче, което съм чувал достатъчно пъти... с големи хитове е още по-лесно. Бих казъл, че не е имало вечер в която да изсвиря дори половината от "сигурните" и репетирани песни... все някой иска нещо конкретно, друг иска да изпее нещо и т.н. и нещата тръгват в различна от планираната за конкретния сет посока.

Но така или иначе (поне в нашия бар) желаният репертоар е поне 50 % БГ, 30 % английски и останалото популярни руски песни. Много често се чуват реплики - дайте още БГ или още руска музика... В крайна сметка Клиента е на първо място.

Сега правим и нови неща...

Аз свиря на пианото (клавиатурата... не е истински роял естествено) и управлявам дръм машината. Ачо (mengel) е с китара (акустична и електрическа) и разбира се имаме и основна певица - Мирела Величкова. Но всички пеем, както по отделно, така и едновременно в някои песни. Това внася допълнително разнообразие и колорит на вечерите... нощите. Изкарахме два пъти и без китараиста (беше зает с други участия) и пак се получи добре, но тримата създаваме повече настроение и разнообразие.

 

Относно дръм машината:

Смея да кажа, че тя е изключително важна и нужна част от всичко. Без нея и само с акустичен и пианистичен звук ще е доста трудно да изкараш цялата вечер. Без нея и бас от клавиатурата, всичко е някак по-семпло и трудно се създава весело настроение и разнообразие. Има доста хора, които са дошли не просто да слушат а искат и да танцуват и да се забавляват. Естествено за баладите се спира всичко и остава чистото пиано и най-много малко т.н. щрайх за пълнеж и личен кеф ;)

Аз в началото имах голям страх от тази машинария, но се свиква за около седмица и сега дори я приемам като улеснение в работата в бара. Разбира се - не съм я разучил на 100% но използвам няколко основни ритми и си глася темпата според песента и си звучи добре. На доста хора не би им направило впечатление, че използваш само няколко ритъма цяла вечер... важна е музиката, пеенето... Има много видове бас, комплекти (сетове) барабани, голямо разнообразие от ритми, изобщо играчката е много яка, но това с времето човек като се рови и се занимава...

 

Още за първите стъпки в занаята:

Освен репертоара и присъствието на дръм машината, се сещам да споделя, че е важно ако си нов в занаята (какъвто е и моят случай) да свириш с опитни музиканти. Да не започваш сам. Това много помага... направо е безценно! Има много случаи в които без никакво пробване засвирваме (дали по желание на клиент или защото ни е хрумнало на момента нещо яко) някое парче и освен, че го изкарваме до край и си се получава, вкарваме инструментални импровизации и т.н. Ачо и Мирела са супер спокойни и стабилни и това е много много важно за мен! А и в началото още свиквам с педалите за ритъма, дръм машината, звуците, миксера... изобщо със свичко (дори с обстановката) и ще е много трудно (даже невъзможно) цяла вечер сам и да си пея и да гледам и текстовете... много неща се събират да мисля и не бих се пуснал за сега. направо би било истинско безумие от моя страна... само в краен случай! А и поне една певица винаги е плюс! :)

 

 

За техниката:

Не на последно място е важно някой да ти покаже как да се справиш с апаратурата, клавиатурата и дръм машината. В тази връзка съм благодарен на Николай Дренски (от Габрово) и Румен Халачев (на чието място съм в момента, докато е в чужбина за няколко месеца). И двамата са изключителни музиканти и си знаят работата и много много ми помогнаха да вляза в час... кое, как...

 

Така се случи... случва при мен и за сега ми е голям кеф!

Вече дори получих предложение от друг пианобар в града...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Понеже съм нов и ми е интересна темата все още... реших да се поразровя за историята на пиано баровете в България.
Оказа се, че нещо като идеолог на тази идея е Симеон Джуров. Наричат го таткото на пиано бар концепцията в България. За него ми разказа певицата Мирела Величкова, с която сега работя във великотърновския пиано бар "J'ADORE" и която е била състудент с него в Музикалната Академия.

Ето едно интервю с него в шоуто на Денис и приятели:
(той е гост в първият половин час)

 

Разказва на кратко за историята, за първите клиенти, говорят за музиката и т.н.

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 years later...
Отговорено (Редактирано)


Този пиано бар е един от първите (може би и първият) в България

Нелко Коларов и Асен Георгиев в Пиано Бар Royal Classic

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един опит (в интервю с мен) да подредя и представя кратко историята на пиано баровете в България:

2021 г

Пиано бар културата у нас е млада, но вече пълнолетна даже и по щатските стандарти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съществуват и записи на касетка (която и аз имам) със записи на Нелко и Асен с музика за пиано бар.

 

IMG_0587.jpeg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.