Jump to content
Българският форум за музиканти

Работа по пиано барове - как се случва и какво е нужно?


Pepi01

Recommended Posts

Интересувам се, и ще се радвам това да не бъде поредната развалена тема, а колеги, които са по-навътре в нещата да дадат информация, която да бъде полезна и на мен, и на много други хора.

 

Имам желание да свиря в пиано бар. Китарист съм, имам някакъв репертоар и подходящи хора, но нямам понятие как трябва да се процедира.

 

Какъв като обем и по-конкретна стилова насоченост репертоар е нужен, и как точно се работи - като дни, времетраене, заплащане - горе-долу.

 

Има ли универсален начин как се намират барове за свирене, или и това както всичко е връзкарка история?

 

Поздрави на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Най-лесно става като обиколиш баровете и ще разбереш репертоара ,по старите пушки имат по 7-8 тефтера с дебелината на Война и мир...

Като се увериш ,че си по -добър от свирещите там музиканти - остава да убедиш и шефовете на баровете в това!

Успех! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако тръгваш от нулата ти трябва поне още един човек пианист, който да има представа от свирене на бас в лява ръка.90% от баровете разполагат с yamaha CP33 тук таме има по някой Roland

Следващия етап е някой от вас да борави с дръм машина-най-често употребяваните са BOSS и Alesis.

Задължително пеете и двамата както солово така и вокали през повечето време и нямате проблем с минимум 4 сета по 45 мин

Съответно репертоар от поне 100песни - поп, рок диско

Грубо казано от 100те 60 на английски 30 на български и 10 руски

Изобщо с някакъв репертоар не става

Заплащането е в правопропорционална зависимост от възможностите ти както от заведението така и от клиентите под формата на бакшиши.

Истината е, че баровете станаха много а парите в хората по-малко, но ако имаш ниво ще можеш да намериш работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да попитам нещо като допълнение на темата понеже нямам навик да ходя по пиано-барове. Има ли такива с преобладаваща акустична музика, т.е. акустично пиано, ак. китара, цигулка или флейта, или сакс, перкусионист или това е рядко срещана формация, нежелана от публика и собственици? От колко човека и с какви инструменти(освен пиано) е съставена оптималната формация в пиано-баровете у нас? Благодаря ви! :thx:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един от пиано баровете до Орлов мост преди години свиреха формация 2 юнака с акустични китари само, после мисля че се включи и един пианист.

Правеха страхотно шоу и беше много посещавано място този бар (който не си спомням как се казва, аз съм бил и само два-три пъти де).

 

Така че ако формацията е интересна, прави добри сетове и шоу - ще бъде интересна и за собствениците :)

 

Иначе моите наблюдения последните години са малко спорадични, но форматите обикновено са почти задължително пианист (има барове само с пианист, който пее всъщност), певец, от време на време китарист, и рядко басист.

 

Общият извод, както винаги е, че най-важното е да правиш шоу, песните да са популярни, да можеш да увличаш и усещаш публиката (това към по-младите колеги :) ) - това са неща които се подразбират предполагам - хората са там, за да се забавляват, не да отбележат колко добър музикант си :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една част от изпълненията в пиано барове е почти като музика от диск-всъщност се пуска диск с готов запис инструментален и се пее върху него!Собствениците не са чак толкова открехнати/ако не са музиканти де/!В друг случай се пускат барабани предварително програмирани и се свири на живо с останалите инструменти и се пее.Не мисля, че са достатъчни 100 песни ,особено ако музикантите свирят през цялата година в един и същи бар!По скоро над 500 и нагоре!Цецо от Алиби има поне над 1000 и предполагам не е спрял да въвежда нещо ново в репертоара!

На въпроса на Лими-формацията ,която споменаваш е рядко срещана но съществува ,слушал съм подобна група на едно парти -беше чудесна!

Редактирано от rockfire
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :mellow: Ужас! Та това ли е модерен пиано-бар? По-скоро ми намирисва на мешана скара от кръчмотека. Това описание на свирене в съвременен пиано-бар направо погреба романтичните ми спомени и копнежи по старите пиано-барове от време оно. :crying: В тях имаше интимна атмосфера с коктейл в приятната компания на чаровна дама и ненатрапчива музика от истинско пиано с флейта/цигулка и нежни изпълнения на класически и джаз-поп-рок стандарти. :wub:

Илюзията ми, че ще пея и свиря с акустична китара, плюс пиано, флейта или цигулка нежни бисерчета на влюбени двойки е брутално изтрита.

П.П. О, времена, о нрави! Ама като се закъса за кинти, требе да се адаптираме некак си!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си ме разбрал правилно пич, има и пиано в пиано баровете ,тук-там има и роял ,и има и изпълнения на живо само с акомпанимент ...

В началото такава е била идеята на самите барове!Но когато има нужда от барабани -се пускат гореизброените устройства!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с инструменталите и дисковете звучи ужасно...губи се идеята...смисълът... Не съм обикалял много барове, но дано не са много тия измислени истории.

 

Случвало ми се е няколко пъти да свиря и пея в местния пианобар "МАКСИМУС" и винаги е било LIVE! Всъщност във Велико Търново винаги е така и се надявам да продължи и за напред. Собствениците също са музиканти и предполагам самите те не биха допуснали подобни хрумвания на разни "талантливи" формации.

Иначе и тук условията са същите : 4 сета по 45 минути. Свириш и пееш така, че клиентите да се кефят...популярни парчета.

Аз лично пея само на български (поне когато веднъж бях сам така мина вечерта) и ... колкото да е страно - има достатъчно хубави БГ песни и хората много ги обичат. Свиря си сам на пианото и пея...после с акустична китара и пак си пея...и така. Винаги има и клиенти, които ще искат да изпеят нещо...и времето си минава. И все пак, обаче си е много трудно...поне аз доста зор виждам за сам човек да изкарва по цели вечери...ако трябва да е постоянно - едва ли ще се захвана изобщо.

При мен се случва инцидентно и случайно. Искам да кажа, че аз по принцип съм си от редовните клиенти и често посвирвам в бара по някоя и друга песничка (като си пийна :P:lol: )...и една вечер...както си говорихме с мениджъра...ме попитаха дали имам нещо против да дойда на следващата вечер, понеже музикантите които по принцип си идват в този ден - звъннали, че имат проблем...и да запълня дупката, както се казва... С голям страх се съгласих...ама се справих горе долу...така се случи първия път.

И всъщност няколкото пъти, когато съм бил там е ставало именно по този начин...ако нещо стане на зор - звънкат...иначе им обясних, че не е за мен тая работа и няма да се справя за постоянно. Иска си много репертоар, пеене на други езици и време за подготовка. Това си е занаят, според мен!

 

Правили сме и изцяло акустични китарни вечери със Стела от X FACTOR. Получаваха се супер приятни. Само китари и пеене... :thumbs_up::wub:

 

Като цяло този пианобар си е хубав...има си редовни клиенти...и случайни...от хотелската част и т.н. но атмосферата не е лоша и собствениците винаги гледат да се свири и пее на живо и да има разнообразие. Една вечер - караоке, другата - ей такава UNPLUGGED само с китари, после някой популярен гост-изпълнител, и т.н. Всеки път има изненади и това е много хубаво. Всеки си има вкус и предпочитания за обстановката...но на мен лично ми харесва и си ходя редовно. А и в момента другите два пианобара в града не работят постоянно. Отварят, затварят...по празници...но и те не са лоши.

 

Сега като се сетя...една година ходих в пианобара в Добрич...предполагам е един...в хотела на центъра и...там също всичко си беше LIVE! Имаше една прекрасна джазменка...свиреше и пееше убийствено добре...съжалявам, че не помня името и. Ако някой се сеща - нека пише името и и къде е сега. С удоволствие бих я слушал отново. Беше доста едра...пълничка...и с къса коса...само това мога да дам като описание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не мога да разбера какво толкова има като се ползват новите технологии.

Това, че точно те предоставят възможности, които биха помогнали за по-доброто звучене е само в полза.

 

И пак си е на живо. Нали човек командва и натиска копчетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Традицията! В пиано баровете има традиция да се свири най-вече акустично или поне не с плейбек и ритъм програми, а в новите технологии няма лошо, но си има други места за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква традиция, Лими? Кога се появиха тези пиано барове, та и че традиция изградиха?

 

Както и да е - не ми се влиза в излишен спор. 80% от групите свирят с "backing tracks" и даже много от обявите за работа в чужбина го изискват, именно за да звучи по-добре. Дали тези писти ще са предварително записани перкусии и "пълнеж" или ще се ползва някаква дръм машина е без значение.

 

1990 година бяхме петица и ползвахме Q-80 по този начин. Успех? На петия ден преподписахме договор за следващата година.

 

Азис да не би да пее с 10 членен оркестър на участията си (не че знам де :drummer: ), но не ми се вярва.

Традиция, акустика, лайф. Всичко е бизнес. Стига с тези идеализми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, благодаря за любезното уточнение :thx: Картинката ми става все по-ясна. Говориме за България обаче. Явно много нещо се е променило от времето(преди 90та), когато посещавах пиано-барове по големите софийски хотели и съм виждал най-вече пианисти, флейтисти и цигулари. А това, което после е станало ми прилича на някогашните вариетета, където си имаше програма и се правеше разнообразно шоу - оркестър(понякога с ритъм машина), балет, фокуси и др. Сега има ли някъде из България типични, като онези вариетета?

Към 88г. в моето студио започнаха все по-често да валят поръчки за плейбеци от певци или танцьори за вариетета и ресторанти. И аз съм ходил с моята дръм-машина Алесис да замествам отсъстващият барабанист на някоя група. Явно тогава някъде е започнала промяната на пиано-баровете.

А в този форум през последната година няколко пъти се появяваха обяви от представители на големите софийски хотели, че се търсят музиканти с акустични инструменти, т.е. има надежда да се поднови старата традиция. Да, това е бизнес с традиция и романтика ! :yes:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мацката ,за която споменава колегата savov се казва Нели и е популярна по Черноморието и в Скандинавските страни.

А пеене със сингбеци, плейбеци и тем подобни се практикува масово по Черноморието и кръчмите , не само по пиано барове!

На някой им харесва, на други не!За съжаление тенденцията вече е масова и работещи оркестри както им викаха преди почти няма , с изключение на тези работещи навън по за 2-3 месеца.Светът се променя , а с него и ние...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мацката ,за която споменава колегата savov се казва Нели и е популярна по Черноморието и в Скандинавските страни.

 

Благодаря...мисля, че така се казваше наистина...

 

А като се замисля - майче не е правена тема за пианобаровете тук...или греша?

Имам в предвид като брой например...!? Едва ли са повече от двайсетина в цялата страна!?

 

Ако ви се занимава - пишете за които се сещате.

 

Във Велико Търново (както писах и по-горе) са три:

Постоянно работещият е "Максимус" а другите два са в хотелите "Рачев Хотел Болярски" и х-л "Панорама".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.