Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно чалгата


Recommended Posts

По мои лични наблюдения много хора плюят по чалгата без да изтъкват особени аргументи, или поне на мене ми убягват.

Нека тук да изясним кой какво има против чалгата, а защо не и какви аргументи има в нейна подкрепа.

Да не си помислите че аз съм някакъв чалга поддръжник - просто е по добре когато казваш че нещо не струва да имаш аргументи зад думите си, нали така!?

 

 

 

 

 

 

 

П.П. Пробвах да пусна подобна тема в един друг форум, ама там чух само 2 аргументирани мнения, останалото беше бъзик и заключване на темата щото била недойстойна за въпросния форум :no: Тук се надявам, че няма да стане така. Най малкото никой няма да ми заключи темата :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 146
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нямаш проблеми. Не си питал, не съм ти отговорил що плюя по чалгата. Сега попита...

 

Ми я да видим. Първо, защото това не е музика. Чалгата не е музика. Повече от 75% от чалга-певиците/певците, нямат глас. Всички използват един и същи ритъм и най-вече адски просташки текстове, нещо което много дразни. На всичко отгоре, ако в някаква песен има някаква мелодоия (изкючвам стандартните ритми), то тя най-вероятно е открадната. В смисъл че където съм чул досега някоя адски яка мелодия в чалга, после съм я откривал в някоя адски яка песен. По едно време дори си пеех една чалга, която наистина беше мноо яка мелодия и адски просташки текст. Истината е че си я пеех (без текста) Няма тука да и пиша текста, само ще ви кажа откъде е мелодията - White dove, на Scorpions. Беше едно към едно. Чалгата не е музика, тя е бизнес. Не казвам, че щом нещо е в музикалния бизнес то е лошо.

Краденето едно към едно го има и при едни изпълнители на един друг тип "музика".

А отделно, това че не ме кефи, и че повечето песни са еднакви не е аргумент... ама аз да го изтъкна... :angry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По едно време дори си пеех една чалга, която наистина беше мноо яка мелодия и адски просташки текст. Истината е че си я пеех (без текста) Няма тука да и пиша текста, само ще ви кажа откъде е мелодията - White dove, на Scorpions. Беше едно към едно. Чалгата не е музика, тя е бизнес. Не казвам, че щом нещо е в музикалния бизнес то е лошо.

Айде White Dove само да не е на Scorpions ами на една видна унгарска банда от 70-те май беше...(как само им забравих името) - така че полека с примерите :angry: хехехехе....

 

А какво е музика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е музика?

Музиката е това което си създал ти. А не онова което го е създа ти, а не да вземеш чужда песен и да я преведеш на български...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е музика?

Музиката е това което си създал ти. А не онова което го е създа ти, а не да вземеш чужда песен и да я преведеш на български...

В горепосочения пример обаче Scorpions са направили същото. Те чалга ли са? :dance:

Не се заяждам дюд... Мисълта ми е, че трудно можеш да зачеркнеш един "стил" (направление/насока/изроденост :angry:) с "това не е музика".

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е музика?

Музиката е това което си създал ти. А не онова което го е създа ти, а не да вземеш чужда песен и да я преведеш на български...

В горепосочения пример обаче Scorpions са направили същото. Те чалга ли са? :angry:

Не се заяждам дюд... Мисълта ми е, че трудно можеш да зачеркнеш един стил с "това не е музика".

Да ве, ясно ми е че не се заяждаш. Аз също не говоря враждебно, дори и така да звучи. Айде аз си тръгвам от даскало сега, и като се прибера в нас ще довършим... :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма тука да и пиша текста, само ще ви кажа откъде е мелодията - White dove, на Scorpions. Беше едно към едно.

...и ето идва хит програмата

и аз падам на колене... уволнениеееее!

 

Не можах да се сдържа sorry!! :dance::angry::dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

the girl with purple neckless май беше оригинала на............. абе и аз не се сещам в момента. иначе относно чалгата мене специално ме заболява главата от нея. веднъж ми дадоха поръчка за едно парче ама работих 2 дни и им се обадих и казах че не мога да се справя. аз лично го считам за мой недостатък. иначе най-противното ми е това каква аудитория слуша чалга. има някои балади , които признавам са много музикантски направени и си заслужават да се чуят. отношението ми към чалгата е малко по - негативно от това към черното, но в общи линии намирам и двата стила за много еднакви / всичко си има изключения де/ еднакви не един спрямо друг а по-скоро монотонни сещате се какво имам предвид............. :think: мислих за аргументи ама не мога да открия в момента нещо конкретно и все пак какво ще кажете за това: чалгата се диктува от слушателите тоест всеки бизнес, всяко производство от потреблението. аудиторията е в голяма степен проста и иска да танцува на нещо ми на народни песни не може /в дискотека не дъни/ пък и са трудни за пеене, народните певици не са особено сексапилни. ми в щатите има Шаная туейн дето направи кънтрито по така. тука си имаме много такива. ето обаче една разлика - професионализма, таланта. ми друго нямам да добавя Вие сами го чувате

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз каквото имах да казвам по въпроса, мисля че го казах в предишната тема. Според мен не си заслужава на това нещо да се обръща повече внимание и да се обсъжда в този форум, ако искаме той да има някакво ниво. :angry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По едно време дори си пеех една чалга, която наистина беше мноо яка мелодия и адски просташки текст. Истината е че си я пеех (без текста) Няма тука да и пиша текста, само ще ви кажа откъде е мелодията - White dove, на Scorpions. Беше едно към едно. Чалгата не е музика, тя е бизнес. Не казвам, че щом нещо е в музикалния бизнес то е лошо.

Айде White Dove само да не е на Scorpions ами на една видна унгарска банда от 70-те май беше...(как само им забравих името) - така че полека с примерите :angry: хехехехе....

 

А какво е музика?

ъъъ Не бяха ли Омега или нещо от сорта.... :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е музика?

Музиката е това което си създал ти. А не онова което го е създа ти, а не да вземеш чужда песен и да я преведеш на български...

В горепосочения пример обаче Scorpions са направили същото. Те чалга ли са? ;)

Не се заяждам дюд... Мисълта ми е, че трудно можеш да зачеркнеш един "стил" (направление/насока/изроденост ;)) с "това не е музика".

Та да довършим. Тъй, тъй. 'Начи. Мда. :godbless: със думите си нямам предвид, че всеки който е взел една песен и я е направил ил трябва да кажа "преправил" в случая е чалгар или нещо подобно. Такова нещо е глупаво дори да си го помислите. Работата е там че в чалгата /това което аз съм слушал/ това е редовен маниер на правене на песни. Та те дори крадат едни от други! И въобще няма кавъри, мавъри. 'ааа това е моя песен казват'. Тука съвсем спокойно може някой да каже "абе, тоя се за Кърк Хамет говори, за незнам си кой си, а като дойде тема за чалгата и текстове знае...." :headbang::ph34r::D Ами хора, за съжаление... така е. Бачках миналата година лятото в едно клубче 3 месеца и нямах право на глас. Повярвайте ми, знаех всички хитове тогава... Оттогава имам.. хмм, как да кажа ОГРОМНА НЕПОНОСИМОСТ примерно. :D Но там се наслушах на какво ли не и оттам съм си извадил това заключение. Едва ли не слушах една песен по 2 (дори по 3!!!!) пъти, на различни испълнители и като кажа "ма това е същата" и ми се отговаряше със "Не", после следваха изпълнител, албум и защо това парче било различно.

 

А сега, нека споделя за метълите тука. Дет се вика така и така съм се изложил...

Начи във една песен (за съжаление и забраих името) на некъф Найденов и Магапаса има едно БРУТАЛНО соло, със ЯКО дист и ЯКО бендове. Абе сложи му отдолу един як тежък риф и става убиец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

както съмказвал и в други теми:ВИНАГИ ИМАШ ПРАВО НА ИЗБОР

нещо като не ти харесва,просто го игнорирай.само простия човек плюе нещо,което не разбира.ЗА ДА ДАВАШ МНЕНИЕ ПО ДАДЕНА ТЕМА,ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ МАТЕРИЯТА КОЯТО "ОПЛЮВАШ"!

Никой от нас няма толкова познания в чалгата за да може да дава мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

the girl with purple neckless май беше оригинала на............. абе и аз не се сещам в момента

Омега е групата :hello:

Edit: Имало го по-горе :)

Редактирано от Galileo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.