Jump to content
Българският форум за музиканти

Истински модерен джаз!


Tozi

Recommended Posts

Фюжън (Fusion) го знаем като стил. Сплав от разнородни форми на музицирането или сливане на различни стилове като: джаз, рок, нетрадиционална за европейското мислене музика, симфонична, експериментална и др. Ако приемем, че в тази сплав не сме сложили електронна музика, да речем, какво сме получили: джаз или фюжън! Или възможно ли е джаза да е фюжън?!...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фюжън е смесването на черната музика джаз с бялата музика рок.

Джаз - суинг ритъм , бибоп език, алтерации, акордови замени, духови инструменти, Луи Армстронг, Чарли Паркър, Майлс Дейвис, Джон Колтрейн....

Рок - равни осмини, минорна и мажорна гама, минорна пентатоника, класическа хармония, китари с изкривен и усилен звук, ефекти, Елвис Пресли, Битълс, Ролинг Стоунс,....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добра идея за фюжън тема, но после може да се спори кое доколко е фюжън и доколко е джаз :P

После може и фюжън темата да се раздели на течения, защото, не всеки фюжЕн е баш фюжен..... (субективния фактор)

Kато гледам, не само аз не успявам да възприема напълно модерния джаз, и след гореспоменатия Kолтрейн, за модерен, (или може би по лесно смилаем) намирам някой забежки към фюжън

п.п.

някакъв по разработен и интересен смуут джаз към графа фюжън ли ще е?

Макар че не ми е попадал такъв, в общи линиии smooth е мелодичен, даже може опасно да клони към сладникав, и не знам дали е фюжън

Също, дали наистина все още фюжън е буквално смесване на джаз и рок? Има доста грубовати и нескопосани според мен образци на този класически фюжън, но има и по-нови неща, които може би черпят по косвен начин експресивност, експлозивност и т.н. като усещане от по твърд рок, както и от афро-латино ритми и др.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам доколко се вписва в понятието модерен джаз, но ми харесва :)

 

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=qxeb0cwjE8U&NR=1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Ултра

 

Вписва се в понятието фънк-джаз.

1. Инструментите са акустични

2. Фразирането е джазово - бибоп език, джазова артикулация

3. Самият подход към импровизацията е джазов

 

@emosms

 

Направи тема за фюжън и там ще го обсъдим - тук такива разсъждения са спам. Преди това намери във форума темата за джаза и прочети какво сме писали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Не знам дали е точно за тази категория, но наскоро открих за себе си Wayne Krantz и стила му страшно ми допада.

 

http://www.youtube.com/watch?v=vnQkkZiYmLw

Редактирано от TheKhan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.