Jump to content
Българският форум за музиканти

Setup change?


Thrashed

Recommended Posts

Решил съм да мина към по-дебели струни (9-ки към 10-ки) и искам да попитам дали трябва да се промени предварително сетъпа на китарата, дали изобщо трябва и как да го направя или къде да я занеса да ми я направят, понеже нямам абсолютно никакъв опит в тази област. Благодаря предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При това положение, по-добре някой да ти го направи (поне първия път) и да ти обясни на живо за какво става дума и как се прави. Мисля че из форума се подвизават доста хора от София, които биха могли да ти свършат работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Thrashed.

Ако си с флойд-роуз на китарата препоръчително е - 9 за нормален строй.

10 за Ми бемол.

Ако китарата е наред, не се налага сетъп!

Ако ще се слагат 10-ки и ще се свири в Ми, ще се наложи сетъп, може би дослагане на още една пружина.

Занеси я на лютиер или на човек, който разбира.

 

Ако си с флотинг тремоло или стоптейл, което е по-малко вероятно, съдейки от ник-а ти,

нещата пак са горе -долу, като за горното.

Според мен, слагай 10-ки, настройвай в Ми-бемол (и почвай с кавърите на Слеяр).

Ако нещо усетиш , че китарата не е както трябва, занеси я на някой да я сетне.

 

От мен толкова, вероятно някой ще даде по-точни наставления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе кво ти пука,натегни тръсрод-а четвърт оборот да не ти криви грифа,после имаш играчка с интонирането на седлата - с тунер,е аз на Гибсъна си играх с по меки струни,сега пак съм с твърди и интонирането не ми е добро,но все тая,ако не си перфекционист,само гледай да не направиш грифа на лък ,затова е тръсрода :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми е странно... аз на моята китара съм минавал през 9-ки, десетки, 11-ки, хибриди, нехибриди... никога не ми се е налагало да правя сетъп. Или не мога да го чуя, или някои хора прекаляват с перфекционизма?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Thrashed.

Ако си с флойд-роуз на китарата препоръчително е - 9 за нормален строй.

10 за Ми бемол.

Ако китарата е наред, не се налага сетъп!

Ако ще се слагат 10-ки и ще се свири в Ми, ще се наложи сетъп, може би дослагане на още една пружина.

Занеси я на лютиер или на човек, който разбира.

 

Ако си с флотинг тремоло или стоптейл, което е по-малко вероятно, съдейки от ник-а ти,

нещата пак са горе -долу, като за горното.

Според мен, слагай 10-ки, настройвай в Ми-бемол (и почвай с кавърите на Слеяр).

Ако нещо усетиш , че китарата не е както трябва, занеси я на някой да я сетне.

 

От мен толкова, вероятно някой ще даде по-точни наставления.

 

Извинявам се забравих да кажа, че съм с най обикновенно тремоло ... и най - вероятно ще я занеса на лютиер да направи работата, защото ама НИЩИЧКО не разбирам :D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма ти па не каза каква е китарата,като си с тремоло ще ти го вдигне от тялото при същата настройка с дебели струни,оправя се с натягане на пружините отзад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-често се налага някакъв сетъп, който обикновенно включва регулиране на шиша и нагласяне на височината на струните и октавите, както и други настройки(в зависимост от бридж/тремоло системата).

Ако човек иска наистина верен инструмент, тогава понякога се налага и да се пипа по горното магаре(нъта).

По принцип сетъп се прави за дадени струни, понякога(не винаги) дори смяна на марката струни оказва известно влияние(макар обикновено да не е голямо, историята помни и изключения).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защото ама НИЩИЧКО не разбирам :D.

Незнанието не повод да се хвалиш!

 

Ако се занимаваш с китара, рано или късно трябва да почнеш да "чуваш" инструмента какво ти говори - шумове, браждения, усилие при натиск на струни, напукан лак, "трудни" потенциометри, ненастройващи ключове. Никой няма да дойде да те научи, ти сам ще трябва!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да то това ми е ясно и искам да се науча, но за сега не съм намерил подходящ начин ... плюс това не се хваля само пояснявам ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, що не му опраиш на човека китарата, а и да му обясниш на живо няколко неща :).

Щото ако я даде на лютиер я му обяснят , я не. :) :) :)

Говоря сериозно, не се бъзикам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решил съм да мина към по-дебели струни (9-ки към 10-ки) и искам да попитам дали трябва да се промени предварително сетъпа на китарата, дали изобщо трябва и как да го направя или къде да я занеса да ми я направят, понеже нямам абсолютно никакъв опит в тази област.

 

 

Преди беше много яко.Искаш да смениш струни - сменяш ги.Харесал си си китара - купуваш я.

После се появи интернета, с него и форумите с безплатни въпроси.

Сега хората пак си правят каквото са си решили, но първо питат, за всеки случай - нали е безплатно.

 

Човека иска да си смени едни струни, а вие на лютиер го пратихте!Ами ако ви се върже?

Нали тогава ще отиде и ще си даде парите на вятъра.За една смяна на струни - резил.

Я нека си смени струните с 10 ки, ще си усети разликата, ще си отвори гугъл и после ... ще почне да праща на лютиер.

 

Към питащия - за да ти се отговори адекватно трябва да кажеш в какъв строй свириш сега и дали ще го смениш с по-нисък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10-ките са подходящ избор за РЕ-тоналност, ако харесваш нито "леки", нито "тежки" струни.

Едното означава хлабави, а другото по-обтегнати струни.

 

А това, което ти питаш - дали ще е необходим сет-ъп на китарата, ще прецениш чак след като смениш новите струни и ги настроиш в желаната от теб тоналност.Едва тогава ще разбереш, появява ли се в някой зони браждене, разместена ли е анотацията и такива неща, които са нормални при преминаване от един размер струни към друг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.