Jump to content
Българският форум за музиканти

За посланията в текстовете


AXE

Recommended Posts

philphil, мислиш ли, че всички подобни текстове наистина нямат смисъл и са само заради думите? :wallbash:

Аз например се увличам по писането с метафори, на по-абстрактно ниво, защото обичам мистериите, а по този начин именно забулвам в дим, завеси и джунгли. Имам един кратък разказ от навързани метафори. На буквално ниво е малко странен и другосветски, но отново има логически връзки. Макар че всичко е друго и предвид имам нещо по-колосално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 112
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

..м да има и такова значение, но самия текст на песента си няма много смисъл

...примерно припева: '<Ела и бъди с мен, живей моята разбъркана мечта, за вечния залог.Време е за примитивна бетонна шейна.>

Преводът ти е грешен ;) .

 

А и трябва да се има на предвид, че 90% от текстовете (особено при металургическите жанрове) са изпълнени с метафори... Както и доста често е нужно да знаеш контекста, за да разбереш напълно текста...

И също всеки сам разбира текста за себе си, и също еди-какво-си. Пример:

Sweeter far than life from I found that love was

Sweeter far than love to die as he did

(Ensiferum - Old Man*)

Опитайте се да разберете това :slap: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето 3 текста на МПС(мъртво-пияни-селяни) - кандидат-легенди в БГ пънка. Преди около месец ми ги пратиха и до сега ме разсмиват зловещо :Д

 

Тоя няма име, но си е за селската курва -

 

Секи я дърпъ, кога му са йебе

ма оно е човешко, ката си и требе

инъ шаврантия, мноо мераци

дванаисъ ракии и дигнати краци

 

Двата края лайнени, средата говнвна

съдрахме и гъзо, она ви кат' сирена

съдрахме я отпредйе, стана кърмъзъ,

вратата затварям, 'гато ебъ!!!

 

Уя кафев, мъдете червени

синела по сурата и съдрани премени

станах баджанак със сите селяне

а таа требе да а пратат у Беляне!

 

Припев:няма

 

 

 

ПЪДАР

 

Жуля ракия, дябъ пу рошки

вардъ нивя,поля и увошки

я сакаш да крадеш-ша има лобут!

Въра из къра с налъми обут!

пр.:

Въръ из къръ!

Нидей ма идосва!

Въръ из къръ!

Ша та пепелосам!

Въръ из къръ!

Ша та затрия!

Въръ из къръ!

Пия ракия!

Въръ из къръ!

Дъскътъ ми лопа!

Въръ из къръ!

Земи таа сопа!

 

Сбарам ли некоя фуста на къра,

фърлам дамаджана, вада си кура!

Дърпам за косътъ-ай ф царвичака

Бой и ибанйе!Па она нек' си вряка!

пр.:.....

Те по пладне съм са наджаскал,

нема кмет, нема даскал,

нема поп,нема кръчмар,

за сите лобут-я съм пъдар!

пр.:....

 

 

 

МАМА ТИ ДЕЕБА

 

Жена ти да са скита по орските пишки

амбара ти дъ стани развъдник за мишки

бок да та убии, гръм да та удари

щерка ти да йебат кой къде я сфари!

 

Ожин да та гори, со бендзин да та гасат

ич да не ти артисатъ семена за расад

га са събудиш се дъски да видиш

цел живот се да са гнидиш

 

син ти пидирас да стани

со баща ти да са зафани

лозету да ти изгори

милиция да та затвори

да та клецат у гъзо

и без плюнка а дано

уя ти рано да увяхни

и напрау бок да та примахни!

 

пр.:Мама ти деееебаааа!!!!

 

 

Има и още..... :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,има значение текста....И по принцип има послания!

Обаче текстовете всеки ги разбира по свой си начин!Зависи на каква вълна си,в какво настроение си....

Аз пиша текстове и влагам смисъл,естествено,обаче няма двама души,които да ги разбират по един и същи начин!

Има и случаи,вероятно,и в които авторът не влага смисъл,а феновете му намират :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мене въздействието на текстовете, трябва да е двуяко, т.е. и музиката да въздейства силно и текста!!! Ако музиката е "слаба", текстът няма да окаже нужното въздействие и обратното!!! А послания разбира се има в текстовете и не само (и в музиката)!!! А колкото до текстовете за войните, самоубийствата и въобще така наричаните от мене депресиращи текстове, не ги одобрявам и затова не ги слушам!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
За мене въздействието на текстовете, трябва да е двуяко, т.е. и музиката да въздейства силно и текста!!! Ако музиката е "слаба", текстът няма да окаже нужното въздействие и обратното!!! А послания разбира се има в текстовете и не само (и в музиката)!!! А колкото до текстовете за войните, самоубийствата и въобще така наричаните от мене депресиращи текстове, не ги одобрявам и затова не ги слушам!!!

Абсолютно подкрепям! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много мнения се изписаха, че музиката трябва да е на първо място... е не знам, но аз не мисля така...

 

 

Сега мисля да ви занимая с един интересен въпрос.

В началото на темата бая се поизписа за скрити послания в текстовете (това е добре щото показва че има хора дето се интересуват от шантави начини да изразиш себе си, а както всички знаем точно това е изкуството- да създадеш нещо красиво което кара хората да се замислят). Та да си дийда на темата доста статии и спекулации съм прочел за подобни песни до сега съм останал с смесени чувства към повечето от тях, но има и такива които много трудно могат да се отхвърлят с лека ръка:

 

ето един главозамайващ пример групата се казва TOOL а песента Lateralus от едноименния албум.

 

обяснението е малко сложно и свързано с математика така че ще се опитам да го обясне просто:

TOOL в песните често използват спиралата като символ не мисля да се спирам точно върху тематиката на албума въобще (най малкото защото и на мен не ми е особенно ясно за какво иде реч макар че съм им голям фен), в общи линии става въпрос за метафизичното прераждане от човек към по висше същество, но това е в най-общи линии. Леко избягах от темата за спиралите... искам да кажа че TOOL често използват спиралата като символ на пътя които трябва да се извърви до споменатото прераждане в по висш индивид (отварянето на третото око). Но да не ви занимавам сега с подобни отвеяни работи макар че на мен голяма част от тях са ми доста интересни.

 

Тук искам да наблегна на начина по който се създава музиката и множеството пластове от които тя може да се състои.

 

 

сега за математиката :

числовата редица на Fibonacci представлява поредица от числа при която последното число се събира с предходното и дава следващото

ПРИМЕР:

1,1 1+1=2

1,1,2 1+2=3

1,1,2,3 2+3=5

1,1,2,3,5 3+5=8

1,1,2,3,5,8 5+8=13

 

и т.н

 

тази поредица може графично да се произведе като спирала върху кординатна система

 

 

и защо бяха тези обяснения ето защо

това е текста на песента Lateralus (броят се сричките както са изпяти)

 

black [1]

 

then [1]

 

white are [2]

 

all I see [3]

 

in my infancy [5]

 

red and yellow then came to be [8]

 

reaching out to me [5]

 

lets me see [3]

 

there is [2]

 

so [1]

 

much [1]

 

more and [2]

 

beckons me [3]

 

to look through to these [5]

 

infinite possibilities [8]

 

as below so above and beyond I imagine [13]

 

drawn outside the lines of reason [8]

 

push the envelope [5]

 

watch it bend [3]

 

 

Та пиша това тук за да покажа как текстът на една песен може да придобие други измерения и дори да послужи като код към скрито послание което да направи слушането на музика много повече от просто забавление.

 

за тези които са заинтерисовани от темата, всичко което казах е доста подробно обяснено на:http://en.wikipedia.org/wiki/Lateralus

има и линк към статията "The Holy Gift" в която се предполага друго подреждане на песните и новия смисъл на албума като цяло (на английски е да знаете)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

За ваща люта шикиия

виновна е слабата купешка ракия.

Вино пия от цуруля

и на козъта сакам да го нашмуля

 

<_< малко в стила на МПС-то :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

От текста зависи доста голяма част от песента,защото иначе песента омразва за 1 ден максимум 2.А когато и текста е смислен и целенасочен ти действа и всеки път,когато я слушаш настрахваш и изживяваш всичко,за което се говори в текста заедно със самата песен.Виждаш,че и други хора са се чуствали като теб.Разбираш,че не си сам.Това мисля,че е достатъчно,за да те накара да слушаш една песен :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Хей тука ще припостна един текст на детъ-трашъ оркестър Хаганат", които, придържайки се към класиката и личните си интереси, човъркат върху военната тематика...

 

За Родино Той Умря

 

Гроб, кръст ,черна пръст,

мрак и тъмнина

Спи войник мъртъв, чер

с пушка във ръка

 

Спи войник вечен сън

сам неотмъстен

Боен вик, ехти навън

с кърви омърсен

 

Пр:

 

Той

Той умря

В памет на

Родината

 

врана грачи марш последен

мирис на барут

кръв тече от поглед леден

капе по снегът

 

там остана да линее

родната съдба

там където грозно пее

хорът на смърта

 

Мисля, че текста и музиката трябва да са едно цяло! Нотите да са илюстратор на думите, думите да носят същия потенциал, като музика, тогава става вече смислен целият труд. С моята групичка, винаги се стремим и текстовете и самата музика да носят някъква тъга и безкомпромислност...Като ранен вълк.

Редактирано от astagator
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Музиката си е послание по начало.

Дори и само инструментална тя завладява всичко и всички.

И ако има текст т.е. песен - то той според мен трябва да е част от цялото.

Като чуеш една песен , не трябва да можеш да си преценил че е била супер музика или пък че е била с супер текст а да си кажеш ей това е велика песен!

Та ако една мелодия ти звучи любовно например значи че и посланието на текста който ще напишеш трябва да е към любов.

Искам да кажа че е по-добре да търсим посланията на песните а не само на текстовете...иначе по-добре да говорим за стихотворения, поезия, и др.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

@Coprophagus - Каза умни неща, но малко хора са го прочели най - вероятно. Може да има истина в това, което казваш, но забравяш най - важното - музиката е изкуство, не математика. Един текст в една песен може да се води като поезия - поезията също е изкуство, а не математика. Моето мнение е чувствай, а не му мисли толкова. Текстовете са от огромно значение, но това не значи, че трябва да се задълбаваш толкова, че да търсиш тъпи скрити послания на обратно и да правиш някакви математически уравнения.

 

Емоцията е много по - близо до музиката(като цяло) от математиката(която също обичам). :beer:

 

Успехи! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.