Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли шанс България на световният музик


Recommended Posts

Не съм прочел темата тъй като съм убеден какво пише и как се развива. Моето мнение е че бг-то няма никакви шансове на световния музикален пазар. Малка държава при това супер бедна (това е показателно за световния пазар) Масово неграмотно население. Поп,джаз, рок , метъл и разновидности идват от въд океана, запада ;) - показателен факт. Арабеските никой не гльопа за да слуша мааинета. Българското нещо си е гнило от вътре :( . За съжаление този сайт е абсолютното доказателство защо бг музика бял свят няма да види. Отговорите се в този сайт ;) Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 118
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Е, аз пък съм оптимист. Ето, не знам къде го прочетох в последно време но още една БГ банда е подписала с американски лейбъл. Maze са сключили договор да запишат албум, при това в америка, а след това и да участват в американско турне. До колко е вярно - не знам, ама така се говори. Odd Crew - също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само това да се чува значи все пак със много бачкане може да се пробие, важното е да не дигаш пъцете ледно и да кажеш след една година аз повече не мога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, аз бих казал така - чалгарите се професионализират в България и почват да правят все по профи неща, защото има пари там - нормално, нека бъде така, тенденцията е добра, може по-нататък да ги видим да изплюят и добра музика - вече има някакви примери за това.

Западната "чалга" също е профи - и те, макар и рядко, изплюват добри неща - а лошите винаги са супер направени и изпипани - качествени продукти, както се казва, но за масова консумация.

За това как да се прави музика - да вкарваме това или онова в нея - бълг мотиви и т.н. - да, добре, ама.....музика, за да стане и да пипне сърцата на хората, се прави със сърце - зорлем ако вкарваш нещо в нея, та ако ще и най-ценното и хубавото, тя прогърмява, щото е написана зорлем.

Малко от големите, пред които се прекланяме и които обичаме, са тръгнали в началото, като са угаждали на музикалния бизнес - това е дошло после

В началото са променяли стандарти, вървяли са срещу вкусовете на обществото даже - защото така са го чувствали ... така и трябва.

Ако работиш със сърце все нещо се получава - е може да не те харесат, може да не забогатееш, но поне си направил твойто нещо - ако го имаш в себе си, ако имаш какво да кажеш и да дадеш - е, ако не, остава ти да подражаваш .... пак става, не всеки е новатор или Моцарт или Елвис или Джими Пейдж или който там се сетим

Тогава пък подражавай на което харесваш и обичаш - Салвадор Дали казва: "копирайте, копирайте, копирайте .... в крайна сметка се ражда нещо ново"

Ако искаш да успееш в бизнеса - чалга му е майката! - дали фолк, дали рок чалга, дали траш чалга, дали дет метъл чалга - някаква чалга ще да е...вкарвай там мотиви каквито ти кажат и каквито хората искат, прави каквото ти диктува пазара и бизнеса - така имаш шанс ... но си чалгар и губиш себе си.

Според мен чалгата не е само във фолка - а фолка не е само чалга.

Чалга е всичко, което се прави без сърце-не защото го чувстваш и го искаш, а за да те слушат, да успееш, да изкараш пари, да си харесван, да те дават по телевизията и т.н.

Другото е музика - дори да не се харесва на всеки - и по си струва, дори даже да не стане хубаво - поне ще е истинско ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Много интересна тема. Чак се замислих...

В България си имаме много добри изпълнители, които уви няма да стъпят на световната сцена скоро или може би никога. Причините не са в музиката, а в тези които дърпат конците ,за да я има такава, каквато я слушаме. Музиката, ако е добре измислена и изпълнена ,е само една 1000-на от това ,което трябва ,за да си група или изпълнител.

Тези, които дърпат конците на световния музикален пазар са изключително заседнали на мястото си тумори, които никога не работят в интерес на дадена група или изпълнител. Те искат пари, което е нормално, но за стандартите на българина тези пари са изключително много. Освен това парите не се взимат от %, а предварително. С тези пари те плащат рекламите ти, пускат те на турнета с вече доказани имена и така ако устискаш 2,3 албума (за всеки от тях плащаш), може и да стане нещо и да почнеш и ти да изкарваш. С две думи копелетата си имат изградени канали и връзки, с които работят и, които никога няма да ти обърнат внимание. Това си е мафия. Другата преграда, която са сложили е, че никога не отговарят, колкото и добър и иновативен да е материалът ти. Затова трябва да се намери подход може би в прав текст: "Колко трябва да ви платим за ни издадете албума?".

За примери ще дам няколко цени ,с които ще добиете представа какво й трябва на една група, за да стане група:

Запознат съм повече с информация от ъндърграунд средите. Ако плащаш всичко сам ще ти трябват няколко месеца може и година ровене може и повече за установяване на контакт и се започва:

Едно интервю в немско списание с 50 000 тираж струва 400 може и повече евро. Да качиш и песен в компилацията им с изискване да е до 3 мин. още 400 евро. Това е само за едно списание, а има десетки може би стотици. Сами си направете сметка.

Турне с доказано име между 3000-5000 евро. за 15-20 в най-добрия случай 30 дати.

Въртенето по радиа, телевизии и много други фактори, които също са много скъпи.

Лейбълите предлагат всичко това от 20 000 до 50 000 евро (зависи колко искате да сте големи). Колкото повече пари имате толкова повече ще ви издигат.

Другият вариант е да ви издават малки музикални компании, които правят няколко ревюта, дават ви 100 ЦД-та и след 2-то, 3-то издание ако лейбълът ви е направил ревюта на повечко места, ще може да вържете някоя дата по Балканите, вероятно и в Европа за по 100-150 евро като това е крайна цена за път,хонорари и кой както иска да го смята. С две думи, въртиш се около нулата, но винаги клониш към минуса.

Пиша всичко това ,за да стане ясно и на по-младите музиканти какво трябва да правят в бъдеще.

Когато видите българска група да свири на голям фестивал или да излиза на турне или да подпише с голям лейбъл, да знаете, че тези хора плащат и то много пари. Всичко се оказва едно много скъпо хоби.

Тези които смятат, че написаното е голяма глупост да продължават с опитите да създават уникални песни, които ще слушат сами вкъщи.

Тези които са разбрали написаното само им стискам палци да намират начин по-бързо да израстнат в бранша. Трябва да се намери начин да излязат групи от тая тиня тук. Ако една излезе, с друг поглед ще гледат на България туморите, за които досега писах.

Както каза единия ми китарист: "Ако не намерим пари да ни издаде голям лейбъл, ще се бием още 20 години кат' вудъ в брег.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези които смятат, че написаното е голяма глупост да продължават с опитите да създават уникални песни, които ще слушат сами вкъщи

Написаното не е глупост, а даже е и полезно, но опитите за създаване на "уникални" песни трябва да продължават цял живот.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да успееш в бизнеса - чалга му е майката!

 

Чудя се, при това положение, от гледна точка на кого е успеха? Въобще, това може ли да се нарече успех? И дали, един музикант по душа, ще се почувства удовлетворен от това, което прави, правейки чалга, в онзи обобщен смисъл? - Аз, лично, не!

Затова съм от тези, които си седят в къщи и си създават (уникалните :D) песни, но не в самота, а без да ме грее, дали някой друг ще разбере това. Важното, в случая е, че имам такава вътрешна необходимост, да го оприлича на "дишането" - важна функция, поддържаща живота. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Написаното не е глупост, а даже е и полезно, но опитите за създаване на "уникални" песни трябва да продължават цял живот.

 

Много си прав. Малко се поолях, но като знам какъв бливоч се бълва... Затова така го написах.

 

Чудя се, при това положение, от гледна точка на кого е успеха? Въобще, това може ли да се нарече успех? И дали, един музикант по душа, ще се почувства удовлетворен от това, което прави, правейки чалга, в онзи обобщен смисъл? - Аз, лично, не!

Затова съм от тези, които си седят в къщи и си създават (уникалните :D) песни, но не в самота, а без да ме грее, дали някой друг ще разбере това. Важното, в случая е, че имам такава вътрешна необходимост, да го оприлича на "дишането" - важна функция, поддържаща живота.

 

 

Ти същно имаш право. Всеки сам избира какво да прави с музиката си. Опитвам се да помогна с малко информация на групи и изпълнители, които искат повече успехи. За съжаление това е истината и не само в музикалния бизнес е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

^ Прав си, вече наистина е грешна и изчерпана от предъвкване! Дали има шанс? - кой разбрал, разбрал! Кой не разбрал да гледа домати и внуци на вилата си, така е най-лесно да се живее. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Аз съм на 19г. Нямам опит в сферата на музикалния бизнес, а и май не се интересувам много от това какво се случва извън главата ми. Затова ще го карам на философия. Here goes nothing:

 

Шанс дали има? Поне това беше оригиналният въпрос. Така зададен, то отговора е "да". Дори вярвам, че хората, които отговарят с "не", всъщност искат да кажат "да, но с повече труд, от колкото тоя народ е виждал".

Или с други думи ако препядствията надделяват желанието, то какъв бизнес се очаква от нас да имаме? Човека трябва да си преглътне гордостта за момент и да признае пред себе си дали наистина го иска толкова, колкото твърди.

 

Но аз на трета страница спрях да чета, де. Сега, ако ме извините, отивам да си правя ladder-a.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма да ни пуснат ,не защото нямаме добри музиканти!Причините са изцяло свързани с бизнес.Нима някой ,ще позволи да му се отнеме бизнес , в който е инвестирал цял живот ?Пробвали ли сте да изпратите демо до някоя западна звукозаписна компания?Видяли ли сте какви са им отговорите?Е, тогава ми говорете, че има шанс българска музика да пробие!

Редактирано от enuffZnuff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Офф, аз лично не съм пращал никакви демо записи на западна компания, но на няколко пъти цитирах групи като Odd Crew и Maze които вече има договори със западни компании(американски), което показва че може. И не са само те - има и още БГ банди, които имат западни издатели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да уточня нещо за Odd Crew - компанията, с която имат договор ги потърси сама, не те нея. Това лично Васко ми го каза, че ходих два пъти на уроци при него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.