Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли шанс България на световният музик


Recommended Posts

Не си спомням кой режисьор ,беше казал,че една държава за да има шанс да даде един конкурентен продукт на някои от световните филмови фестове,трябва да има минимум 50 филма годишно,които вътрешно да се конкурират за даденият фест.

E то като чалгарите си раздават награди,и си конкурират само те ли имат шансове на световният музикален пазар?

 

Много интересен въпрос. Моят отговор съвпада с предишния ми пост -

Мое лично мнение - може би всичко опира до групата, концепцията, таланта на групата и упоритостта с която работят.

чалгарите нямат нито концепция (с която да пробият на международния музикален пазар, щото никой в този бранш няма такива цели), нито талант, нито упоритост с която да работят(факт е че повечето от тях не са се научили да пеят като хората, щото им е лесно да си отварят устата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 118
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Оставете ги чалгарите , Ние какво правим по въпроса ? Това е горе долу като политиката . Опозицията иска предсрочни избори щото не е доволна от това, не е доволна от онова. А какво предлага тя като идеи след като не е доволна от моментното състояние на властта !?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами какво да се прави - то хората го казаха. Аз също изразявам мнение, което в някаква степен се припокрива с другите. Както спомена Кольо - трябва да има среда, при това конкурентна, за да се развиват музикантите. В тази среда, тези музиканти, които са по-талантливи, по-работливи, по-организирани, по-целеустремени ще съумеят да се развият и да придобият качества и способности да пробият и навън. Както много съм споменавал до сега - точка първа в това отношение е - да има сцена, работеща, даваща възможност музикантите да се срещат с публиката. Трябва да се свири пред публика, едно хората да те видят какво представляваш, какво можеш, какво си измислил, а от друга страна и музикантите да придобият рутината да свирят на живо. Щото по всичко изглежда, че продаването на музика няма да е основно перо от което ще печелят музикантите, а изявите на живо. И както AC/DC могат да съберат 65 000 души на концерт в БГ, нека скоро да има БГ рок и метъл групи и то не една, които да съберат поне по 6 500 души на концерт. Всичко ще стане стъпка по стъпка, но си трябва правилна концепция, талант и време за упорита работа. Не искам тук да се отплесвам относно моите виждания за клубната сцена в БГ, щото пак ще почнат да ме заливат някои колеги с помия, че съм кръчмар, кебапчия и т.н. Но докато не си избият от главите този начин на мислене, докато не разберат музикантите, че трябва заедно да я правим тази сцена - няма да се придвижим и един милиметър напред.

Редактирано от Slinky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск да се повторя...да средата е важна за развитието на музиканта,но същото се отнася и за слушателя.В средата,слушателя играе много важна роля.Той трябва да има необходимост от определена музика и готовност да плати за нея така ,че всички компоненти на тази среда да могат да оцелеят и се развиват-включително и слушателя.Освен това световната музикална сцена не се състои от един единствен стил и мога да отбележа ,че имаме пробиви в този смисъл...А за въпросните румънски атристи....мога да ви уверя ,че аз лично не познавам един западно европеец,които да ги има в колекцията си.И понеже стана на въпрос ,ако има световна сцена за музика от типа на поп фолка,то определено "кифлите" имат повече шанс,колкото и да са некадърни от групите ,които свирят англо-американски стилове тук...Там се наливат пари...може неправилно и некадърно...но за съжаление в съвременната индустрия,особенно в популярната музика,с парите се почва.Това е тъжната реалност...!

P.S. Някои спомена Скандинавските държави за пример.Да,малки са по население,но изключително богати финансово и културно,със много стабилна политическа и образователна стратегия.А да не говорим стиловете ,които се лансират най-много кои са...не мога да видя въобще по какво си приличаме.Не знам дали и по консумация на алкохол....хахаха....

Редактирано от Dirk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами интересно ми е, че отново отидохме на обяснението, че някой друг ни е виновен за това, че не се развиваме в музикално отношение. Че нямаме шанс в световния музикален бизнес. Някой налива пари в чалгата, а не налива пари в рока. Ами добре, за кой път да повтарям, че и на Запад рок музиката никога не е била комерсиална като начало. За кой път да цитирам книгата на Пол Стенинг - AC/DC - двете страни на славата. Една от най-успешните групи в рока, а вероятно не само тя си е пробила път сама, въпреки всички трудности, които и тук в БГ ги има. Нека видим, какво зависи от нас и да го направим, а не само да се оправдаваме, че някой друг ни е крив, че не влага пари и т.н. Факт е, че AC/DC събраха 65 000 фена на националния стадион. Значи - фенове харесващи тази музика има достатъчно. Защо няма БГ група, която да направи концерт и да събере 6 000 публика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как ще има, то за тая работа трябва все да се свърши някаква работа :greenball: .

То не е като да седи г-н Х, да люпи семки и да философства как "големите" музиканти я правели тая работа (според някаква негова си представа, придобита от де що е чел като тийнейджър по вестници и списанийца, а не личен опит ;)).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, обаче според мен аз съм вършил някаква работа до сега според това, колко са ми силите и възможностите. И в резултат на това в продължение на 2 години и половина в моят град имаше някаква сцена за жива музика. И в резултат на това съм инвестирал около 15 000 лева, които не знам как ще си върна. И в най-скоро време ще се опитам да отворя клуба си отново. А такива като теб люпят семки и само си клопат клавиатурата. И понеже имат само претенции, обясняват как нещо не може да стане. А кажи ти, какво си направила до сега на основата на личния си опит?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма рок група, която да събере толкова хора, защото няма информация или е прекалено малко.

Няма сайтове, няма клипове, няма фрий тракове, няма home живи изпълнения, за да се събират фенове.

Аз не виждам разликата при феновете с някой, който значи нещо за теб, ако ги третираш добре - идват, остават. Ако не правиш нищо по въпроса - няма ги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, относно цялата тази тема на мен лично ми е интересно наистина да разчепкаме проблема. Дано не съм досаден с моите въпроси, но - няма сайтове - не е така - има и при това ми прави впечатление, особено относно фейсбук, че много групи постоянно си рекламират изявите там. И има някакъв положителен резултат от това. Няма клипове - да сравнително малко групи правят клипове, относно качеството много може да се коментира. Но тук нещата пак не опират толкова много до парите, колкото до идеите. Всички може да дадем пример за нискобюджетни клипове, които са много популярни и такива дето струват майка си и баща си, а не струват. Какво означава фрий тракове? Какво означават Home живи изпълнения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих поспорил доста относно това дали нещата опират предимно до идеите (имайки предвид факта, че парите са доста важен фактор). Ясно е, че ако искаш да си сполучлив музикант, при това не само на запад, а дори тук, трябва да имаш оригинални идеи. Не вярвам още да има колеги, които се заблуждават, че не тъпчем на едно място. Още в Древен Рим са казали, че народът иска хляб и зрелища ;) А зрелища се правят качествено със сериозни инвестиции.

 

Без да навлизам в подробности относно това кое е най-важното при правенето на качествено зрелище (очаквам да се получи разработка поне с обема на средностатистическа дипломна работа) ще кажа, че колкото и гениални идеи да имаш, не може да постигнеш много, ако правиш демо записи с тенекия от сирене вместо snare например :greenball: (поради липса на пари, а не като ефект ест.). Примерът, който давам, има за цел да покаже, че апаратурата, а особено качествената апаратура струва бая пари. Без да спорим признавам, че с лайняна (или липсваща) концепция и на AC/DC оборудването да се ползва пак ще е пълна боза работата. Не можем да си затворим очите обаче, че един плейбек на Cubase и няколко още програмки се постига много по-лесно и, ДА, евтино, отколкото качествен звук, който (дето има една дума) да цепи мрака ;).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да добиеш стабилно количество фенска маса не е нужно само да правиш хубава музика(ти и с гадна може да имаш фенове. ФАКТ!). Трябва да ги третираш добре и постоянно да се грижиш за тях, разбирай да пускаш информация за каквото се сетиш и да импровизираш и понеже имаме нет, смятам че е най-лесно там.

 

1. Слушам много, много яки неща тук, само че сякаш хората отказват да приемат факта, че колкото и да си добър, никой няма просто ей така да се заинтересува за теб, най-малкото щото няма откъде да те чуе. Фейсбук врши добра работа, но освен стандартните ти фенове, които си имал преди, не виждам какъв точно плюс е. Да, вярно - можеш да пускаш дати на събития, изяви, песни и т.н., но шанса някой да те "открие" във Фейса (освен покрай приятелите ти) не е толкова голям, на фона на това да си пускаш продукцията (междувременно) и в youtube, vimeo, dailymotion,vbox,soundcloud и т.н.

 

2. Няма да е лошо да ви има навсякъде, колкото повече хора знаят за Вас и музиката ви, толкова е по-голям шанса да вадите пари от това. Дори и най-тъпия сайт с качена музика може да има секция "donate". youtube плащат пари, ако разбира се успеете да влезете в партньорската им програма. Това още повече би трябвало да мотивира. twitter, fcbk, всякакви социални мрежи са от полза, всичко каквото се сетиш, ама абсолютно всичко. Графити, тагвания, снимки, забавни изяви, вършене на социални дейности

 

3. Направил си ги тези неща, обаче нещо хората ги няма, т.е добре ще е да ги "захраниш " и с малко продукция, това имам предвид под home живи изпълнения, хващате си камерката и се записвате, и хоп - право към нетя. И така през 2-3 седмици, ако качате нещо, може и през месец -2, хората няма да забравят за вас и току-виж някой се е абонирал за канала Ви или пък посещава сайта ви, в който като пуснете авторско парче ще можете да разчитате на гледанията на тези хора, а също и след време на това да им продавате музиката си. Излишно е да казвам, че сайта ви трябва да е на поне 3 езика примерно и да е достатъчно тъп и изчистен, но все пак "подканящ".

 

4. Може би много хора ще ми скочат за това изказване, но ... не мисля, че поп музиката като цяло е нещо кой знае какво, заслушвайки се във всички велики неща и изпълнители, мелодиите не са чак толкова сложни, така че, за да направиш добро парче не е нужно да си Моцарт.

- който не ми вярва да изгледа това !

 

5. Какво значи да имаш идеи, след като си достатъчно даровит да измислиш мелодия и да свириш, да пееш кавъри, да слушаш музика и да претендираш да се занимаваш и вадиш хляба с това, защо изобщо говорим за това. На първо време като нямаш идеи, откъде е претенцията да си вадиш хляба с музика, сериозно ??!

 

6. Колкото повече бачкаш, толкова по-добре. Усъвършенстваш се, пише се по-лесно, чуваш повече неща. Началото винаги е трудно, но това не значи да си пренебрегваме началото в крайна сметка. Всеки свирил/пял повече от 5+ години почва да се чуди "ся що не вадя пари, що така се получава, кое пречи и т.н". И тогава трябва да дойде голямото решение - дали ще свириш за кеф или ще правиш пари. Вземеш ли веднъж решение, просто трябва да следваш модел, който ще ти донесе успех. И той е непрестанно бачкане - всеки ден, ама всеки, нали от това ще вадим пари, нали с това ще се занимаваме и храним.

 

7. Не всички успявят. ФАКТ !

 

8. Щях да се радвам, ако повече хора ходеха в пиано барове и слушаха блус, фънк или хорова музика, но след като очевидно не е така, значи трябва да обърнем внимание на хората, които висят по дискотеките, ходят по фестове и т.н. тъй като най-често това са младите хора, значи те са ни основния таргет. И никой не обича да му се карат, след като иска да се забавлява, това го разбирайте, както ви е удобно!

 

9. Килата и Криско преди 2-3 години почнаха да правят песни за тийновете, сега същите тийнове им пълнят клубовете и им дават парите си. Викат ги на участия, като водещи. Участват или правят реклами. Няма лошо да се припечелва и от това все пак. Представи си, че музиката ти върви в национален ефир като бекграунд на нещо си, хората винаги се интересуват, винаги.

 

10. 2000 лв. вложени в студио >>>>>>>>> 2000 лв. вложени в нова китара или по-добър инструмент, сори

 

От няколко години има редовен БГ рап фест до Търново, тази година събра доволно хора. Беше отразен от доста места, включително и национални медии. И познайте, "ъндърграунда" събра доста хора, които си платиха по 20 кинта, за да влязат. На един лайф Порк Пай щеше да се пръсне, да имаш публика от 1000 човека примерно също не е зле, нали ?

 

За да може и по-горните неща да се случат, няма да е лошо на 2-3 месеца да вадите ново парче и да го пускате за безплатен даунлоад на сайта ви, най-малкото, за да поддържате интереса и да си набавяте нови фенове. Да снимате процеса на запис, процеса на работата. Как припявате новото си парче в кухнята, демек някакъв мега лийк :Д

 

Заснемането на видеоклип и разпространението му е доста добър вариант за популяризиране на музиката.

 

О, забравих... няма да е зле да има хора, които да се вързват на акъла ви, и с които да си споделяте неуспехите, хахахаахааха

 

Миналата година някаква БГ банда пусна едно видео с музика тип Аврил и събра мега много гледания за отрицателно време, не знам какво стана с тях.

Сцената е празна и очаква вашите дейсвия и песни. Просто я изринете! Тук съм се убедил, че има хора, които могат.

 

Щом сте достатъчно забавни да имате приятели или да ви пускат, значи няма да ви е трудно да измислите и песен, хахахахахахаа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето, значи може да се напишат доста неща под формата на съвети, по какъв начин да се работи в правилната посока. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ @Pro-blem Просто... :godbless: Повече от съгласен съм с всичко казано в поста! И като пример показвам това:

http://www.youtube.com/user/boyceavenue?blend=1&ob=4 Boyce Avenue, какво направиха? Започнаха с кавъри, ей така годинка-две-три, почнаха леко по леко да качват собствени песни и Бум - ето ги с турнета из Америка и Европа и с доста парички от ЮТуба и Айтунс!

 

http://www.youtube.com/user/TylerWardMusic?feature=watch Tyler Ward, пак кавъри, кавъри и кавъри и резултатът е? Същият! В момента даже е на някакво турне с Boyce Avenue. Още преди да напиша напълно Tyler и ми излиза в търсачката на ЮТуб като опция.

Какво искам да покажа с това? Направи си ти бандата, знай че имаш възможност. Направи ВСИЧКО възможно да направиш впечатление, дали с кавъри из интернет, концерти по площадки и полянки, където и да е, само да си привлечеш някаква публика. ЮТуб в момента е СИЛА, която изхранва много хора... използвайте я, бе м***а му... Без зор няма хляб, не се ли разбра вече

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

СЪгласен съм напълно с последните 2-3 поста , но има един проблем. Ютуб и другите подобни сървари е препълнен с информация и шансът точните хора да попаднат на твоята музика са като да намериш игла в обор със сено. Тези които в началото са попаднали на точното място в точното време генерират много голямо внимание и печалби, но в момента по тея сървари само китайците сигурно са 1 милион вече :) Така че трябва да има и други варианти за реклама мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.