Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли шанс България на световният музик


Recommended Posts

  • Отговори 118
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

@Hillbilly

Че има, има!И аз познавам доста, които хвърлят по едно око и право в борсaта. А интересно защо ли става така?

Кольо,мошениците,които се навъртат из форума съм ги игнорирал отдавна..
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но имаме ли шанс на музикалният пазар?
Твърдо смятам, че имаме. При това с музика каквато правят в англоговорещите страни. Прост пример - Финландия 5 милиона и нещо - един куп световно известни рок и метъл банди и изпълнители. Норвегия - 4 милиона и нещо - пак един куп световни звезди. Швеция - 9 милиона - пак достатъчно успели в световния музикален бизнес групи и изпълнители. Фолклора им не го познавам, но доколкото имам представа популярната музиката, с която са известни скандинавските страни по света си е типичен рок, поп, метъл и т.н., тоест музика която се твори във Великобритания, Германия, САЩ,... Значи може едни страни, които не са толкова големи като жители да имат световно известни и успели изпълнители. Тук е въпоса - по какво се различаваме от тях и толкова ли са различни условията между БГ и тези страни, така че да ни попречат да имаме и ние изпълнители, които да пробият в световния музикален бизнес? Какво е значението на обективните условия? А какво е значението на субективните условия? Защото Швеция е малко по-голяма от нас, а Финландия и Норвегия са по-малки като жители, респективно като музикален пазар. Редактирано от Slinky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На предната страница бях сложил една таблица, погледни я ако искаш! Бизнес има там където се харчат пари за съжаление. Трите държави, които изреди са измежду челните държави в света по стандарт на живота и челната 20тица като музикални пазари. И понеже съм прекарал доста време в Норвегия и съм бил в Швеция и Финландия многократно, имам представа от цените на дисковете, както и от количеството музика (купена такава), която хората притежават. Не е като при нас :D

 

За да се развива музикант, докато стигне на нужното конкурентно ниво, за да постигне нещо в световен мащаб, му трябва конкурента среда. А за да има такава, трябва да има нещо, към което музикантите да се стремят и заради което да се конкурират (пари). С пари от свирене по клубове, можем да си купим бира, да вечеряме (евентуално) и да си платим таксито. Не да станем АBBA, Europe и тн. Може и да бъркам разбира се, в който случай пожелавам успех на бъдещите ни световни звезди!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има българска глем-рок група, която проби на международните пазари на английски език и аз много се радвам за тях - Биг Мама Скендъл:

http://vbox7.com/play:d22fcabb

 

Предполагам/ надявам се, че при сериозно отношение, това може да се случи с всеки един от нас в този форум, напук на чалготиите, малкото потребители на тази музика, свити продажби и торенти за безплатно точене и крадене ...

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На предната страница бях сложил една таблица, погледни я ако искаш! Бизнес има там където се харчат пари за съжаление. Трите държави, които изреди са измежду челните държави в света по стандарт на живота и челната 20тица като музикални пазари. И понеже съм прекарал доста време в Норвегия и съм бил в Швеция и Финландия многократно, имам представа от цените на дисковете, както и от количеството музика (купена такава), която хората притежават. Не е като при нас :D

 

За да се развива музикант, докато стигне на нужното конкурентно ниво, за да постигне нещо в световен мащаб, му трябва конкурента среда. А за да има такава, трябва да има нещо, към което музикантите да се стремят и заради което да се конкурират (пари). С пари от свирене по клубове, можем да си купим бира, да вечеряме (евентуално) и да си платим таксито. Не да станем АBBA, Europe и тн. Може и да бъркам разбира се, в който случай пожелавам успех на бъдещите ни световни звезди!

Даа, ето че започват да се изясняват нещата. Значи някакви пари и тук има. То е ясно, че не са като парите които се печелят в развитите страни (и конкретно в страните, които цитирах), но в зависимост от публиката и мястото парите и в БГ може да са прилични. Идват и тук световни изпълнители и оттук оттам дочувам какви хонорари искат. И си ги вземат. Например за участие в София Лайв Клуб има групи, които си искат например 3-4 хиляди евро. В сайта на клуба пише че има 270 места - значи средно по 30 лева билет (за такива цени си спомням, че съм чувал на някои концерти) прави около 8000 лева. Което долу-горе се равнява на исканите хонорари. Но въпроса е, че въпросния клуб е един. Изяви има много, но повечето са на много по-ниски цени и съответно с по-ниско качество. Хората, които отиват в София Лайв Клуб явно са достатъчно малко и по тази причина няма конкуренция. Но това е ако приравним нещата 1:1 със високия западен стандарт. Е, тука задавам въпроса - има ли държави, които да са от нашата черга и които имат пробили в световния музикален бизнес изпълнители и групи? Въпроса е - така цитирания стандарт ли е основната причина. Какво става в Румъния например? Има ли някой, който може да даде информация, защото румънците май имат поне в поп музиката изпълнители, които вече са популярни из останалият свят. Искам да дам и един друг пример с една доста популярна група от Молдова (за протокола мисля, че Молдова е икономически по-зле от нас) Zdob si Zdub - интересното е, че пеят на молдовски и на руски. Но повечето песни са им на молдовски. А доколкото съм чел имат продажби в Европа в страни като Австрия и Германия при това доста големи продажби. Значи езикът не е бариера за продаването на музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така , значи румънците всичко което постигат да световната сцена говоро, че там се работи много здраво в тази насока. Пак ще се повторя от предишни постове , но приказката за лисицата и гроздето е много вярна. Постоянно слушам по телевизията как имало конспирация срещу нас българите, което не е така . ВИжте з апример румънската певица Инна Направи страшно много хитове, които пробиха на световната сцена и повечето от тях и мене много ме кефят, въпреки че не обичам точно такъв стил музика. Има свежест енергичност , мелодичност, хубав ритъм , визия , глас , сценично поведение. Дет се вика , " барната от всякъде" и макар да не показва 5 октави глас както много наши изпълнители обичат да парадират , .

 

Някак си пшубликата не обича много много показност , а както беше написал един наш съфорумник в една друга тема : Има много певеици които като ги слушаш, си представяш , че са завършили консерватория а Шаде като я слушаш си представяш момиче което си полива градината и си пее " и фактът е че хората предпочитат да слушат от втория тип изпълнители

Редактирано от emo_tion1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.......а Шаде като я слушаш си представяш момиче което си полива градината и си пее " и фактът е че хората предпочитат да слушат от втория тип изпълнители

А това не означава ли простия факт, че когато някой е много, ама много, ама изключително много добър в това което прави, го прави с такава лекота, че наистина изглежда че (например) си полива градината и си пее. Но за да стигне до такава лекота в изпълнението преди това години наред си е скъсал задника от работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това не означава ли простия факт, че когато някой е много, ама много, ама изключително много добър в това което прави, го прави с такава лекота, че наистина изглежда че (например) си полива градината и си пее. Но за да стигне до такава лекота в изпълнението преди това години наред си е скъсал задника от работа.

Абсолютно, освен ако не си някой генетичен изрод или човек който хич , ама хич не му пука от другите, но въпреки че не му пука пак успява да покаже най-доброто което може , което няма нищо общо с нашия национален непукизъм :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема е безкрайна и за да се придържам към нейното точно поставяне ще се опитам да отговоря кратко.На този етап България няма шанс на световният музикален пазар!Някои спомена,че няма среда за това.Абсолютно вярно!Нека да се опитам да постава няколко въпроса,отговарянето на които е важно за това дали имаме конкурентен световен продукт. .Имаме ли групи и изпълнители,които да издават музика?Да предполижим ,че имаме известен брой.Те успяват ли да представят добре своят продукт тук и зад граница под формата на турнета и продажби на Аудио и Видео носители?Колко,ако има, са успеши и популярни поне тук?Какво влиянеие имат те върху своите слушатели и фенове тук( и в чужбина)?Какви пари се налива в тях?Мисля,че спирайки до тук, отговорите ще са много тъжни...Да,имаме добри музиканти и композитори,но те нямат условия за излизане на световният пазар,за съжаление!Причините са много ,но най-основната е,че сме държава в културно(образователна) криза.Нямаме голям оборот на артисти.Не казвам,че нямаме интелект,но колко от нас са купили продук на български артист.Най -общо казано нямаме пари да инвестираме в любимите ни артисти.

Не си спомням кой режисьор ,беше казал,че една държава за да има шанс да даде един конкурентен продукт на някои от световните филмови фестове,трябва да има минимум 50 филма годишно,които вътрешно да се конкурират за даденият фест.

В България има своего рода музикален бизнес ,но той е неприложим на световният пазар.И последно,факт е ,че това ,което гледаме по MTV и VH1 не е абсолютно същото ,което гледат зрителите по другите държави.Тези които са пътували биха могли да ме подкрепят.Т.е. погрешно е формирането на представата за популярна "западна"музика от това което гледаме по сателитните канали!И най-важното какво означава световна сцена...конкретно място...разбира се ,че не.Тогава защо и ние да сме част от това място...май първо трябва да станем световен културен център...за съжаление НДК ,беше празно на концерта на Пaт Метини...Той май успява да пробие по-добре на запад!Някои каза ,че сме малка държава...не знам дали сме малка ,ама чак да не напълним зала за такъв музикант...но това е вече друга тема...Успехи на всички,които имат отношение по въпроса!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така , значи румънците всичко което постигат да световната сцена говоро, че там се работи много здраво в тази насока. Пак ще се повторя от предишни постове , но приказката за лисицата и гроздето е много вярна. Постоянно слушам по телевизията как имало конспирация срещу нас българите, което не е така . ВИжте з апример румънската певица Инна Направи страшно много хитове, които пробиха на световната сцена и повечето от тях и мене много ме кефят, въпреки че не обичам точно такъв стил музика. Има свежест енергичност , мелодичност, хубав ритъм , визия , глас , сценично поведение. Дет се вика , " барната от всякъде" и макар да не показва 5 октави глас както много наши изпълнители обичат да парадират , .

 

Някак си пшубликата не обича много много показност , а както беше написал един наш съфорумник в една друга тема : Има много певеици които като ги слушаш, си представяш , че са завършили консерватория а Шаде като я слушаш си представяш момиче което си полива градината и си пее " и фактът е че хората предпочитат да слушат от втория тип изпълнители

 

Само искам да те светна относно румънците, че BTV, Njoy и NRJ (за последното не съм 100% сигурен) са румънски. Имай го в пред вид (можеш да потърсиш инфо в нета, не е лъжа или измама). Освен това аз лично съм чувал много румънци, които ненавиждат техния траш-поп и казват, че това не е истинската им музика (по-скоро е като нашата чалга, където определени хора влагат пари, за да зомбират и заробват емоционално населението). Та нека имаме по-високо мерило от песните на конвеир, щото всички румънски са с едни пляканици и с умрелия акордеон и звучат почти напълно еднакви. Нека правим песни като на Шаде или като на АббА, но не и като румънската гняс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи повдигам въпроса за Zdob si Zdub. Как така не можем да имаме поне една група от техния порядък? Доколкото съм чел - имат албуми със златен статус в някоИ Европейски държави като Германия и Австрия например. Значи продали са по 500 хиляди копия там. С какво Молдова имат по-добра среда, повече и по-платежоспособни фенове от нас?

Мое лично мнение - може би всичко опира до групата, концепцията, таланта на групата и упоритостта с която работят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си спомням кой режисьор ,беше казал,че една държава за да има шанс да даде един конкурентен продукт на някои от световните филмови фестове,трябва да има минимум 50 филма годишно,които вътрешно да се конкурират за даденият фест.

E то като чалгарите си раздават награди,и си конкурират само те ли имат шансове на световният музикален пазар?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.