Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли шанс България на световният музик


Recommended Posts

^ Вероятно имаш право , но само в съвсем редки случаи.

Къде е границата между хобито и професионализма , съответно и бизнеса?

Ако група, хора се съберат да правят нещо за удоволствие и се завърти работата , че правят "концерти " из местните клубове и вземат някоя стотинка за това, то те професионалисти ли са вече? Могат ли да са конкурентни на музикантите от съседното село , град или държава?

Колкото и да ни звучат зле комерсиалните проекти , които са печеливши и не с направени от сърце , със сигурност имат някакви качества и дори да преобладават немузикални качества, то пак са направени от хора , които са наясно какво правят.

 

В БГ , според мен темите за музикален бизнес могат да се разискват само на кръчмарско ниво (засега ) и да се умува над дилемата - групата ли трябва да води фенове в кръчмата или кръчмата трябва да си има клиентела пред която групата да свири.

 

По главния въпрос: Българска музика предлага ли се изобщо на световния пазар? Наистина не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 118
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

@ vane: Сине, ти уби коня с лопатата, бре! :greenball: То даже не е за смях т'ва твойто, ама това е друга тема. А Бионсе, завалата 8 години се блъска да работи, да прави турнета...ама не ти е мерило. На кое, бе, мамин? Интересно ми е да кажеш с кой музикант или изпълнител си го мериш? Кого имаш за достоен, като се имат предвид композициите в портфолиото ти, неуспоримия опит, професионализъм, талант и труд, който полагаш да прославяш България на световния музикален пазар като залагаш именно на традиционни български инструменти и мотиви ?

Искам да чуя една твоя композиция дето е с такава концепция и да направим експеримент, да видим как ще върви в iTunes, ако нямаш нищо против.

Тогава ще ти стане ясно и защо Теодосий Спасов го номинират за Музикант на годината, а некои други хора - не.

 

Къде я видя 'порочната практика в България само хората завършили висше музика да бъдат наричани музиканти." ???

Сещам се за бая народ дето поради това щото денсят или буфосинхронират под музикален съпровод по телАвизията, са набедени за музиканти в България и без музикално образование и си получават наградите за най-добро буфосинхрониране или нещо си.

Нема 'а се плашиш, в крак сме със света, и ти помагаш, разбира се.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек ти разби мечтите ми! :crying:

Човеко,всеки мой пост е с брутален черен хумор,не се връзвай,аз съм тъжен чичо по природа :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... тук рок не вирее- той е бунт срещу системата....

 

И бунтът да не се състои в това, коя китара за 500 лева е най добра (да се разбира най лъскава) , защото тук рока май предимно с това се свързва! Гледам хилядите млади рокаджии във форума са едни бунтари..., не можеш да ги изкараш от купувам/продавам.

 

А иначе музикалния бизнес не се нуждае от коментар. В България музикален бизнес няма почти никакъв, защото няма кой, къде и за кого да го прави! Малко сме, държавата ни е бедна, хората не се интересуват особено от култура, а и потенциала ни на тема оригиналност почти липсва.

 

п.п. Да не забравя, летвата за собственото ни ниво ни е много ниска!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бате Кольо както винаги лаконичен и в десетката! Но!

Да не забравим, че на формирането на обществено мнение и споделянето на социално-културни събития дори и в "нашия" "мил" форум не се гледа с добро око. А най-важното е какво искаш да кажеш и можелш ли да намериш начин да го постигнеш.

И летвата е срамно ниска. На дъното дупка дето се вика. И основно мързелът на големите ни звезди (т. нар. бунтари) е причината...

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ vane: Сине, ти уби коня с лопатата, бре! :greenball: То даже не е за смях т'ва твойто, ама това е друга тема. А Бионсе, завалата 8 години се блъска да работи, да прави турнета...ама не ти е мерило. На кое, бе, мамин? Интересно ми е да кажеш с кой музикант или изпълнител си го мериш? Кого имаш за достоен, като се имат предвид композициите в портфолиото ти, неуспоримия опит, професионализъм, талант и труд, който полагаш да прославяш България на световния музикален пазар като залагаш именно на традиционни български инструменти и мотиви ?

Искам да чуя една твоя композиция дето е с такава концепция и да направим експеримент, да видим как ще върви в iTunes, ако нямаш нищо против.

Тогава ще ти стане ясно и защо Теодосий Спасов го номинират за Музикант на годината, а некои други хора - не.

 

Къде я видя 'порочната практика в България само хората завършили висше музика да бъдат наричани музиканти." ???

Сещам се за бая народ дето поради това щото денсят или буфосинхронират под музикален съпровод по телАвизията, са набедени за музиканти в България и без музикално образование и си получават наградите за най-добро буфосинхрониране или нещо си.

Нема 'а се плашиш, в крак сме със света, и ти помагаш, разбира се.

 

Виж сиа, не приемам някой да ме поучава. Ти в много от темите се опитваш да се изявяваш като капацитет, а пък според теб аз не мога. Защо така? Аз съм слушал твоитe неща ...... Чуй ги моите в раздел авторска музика, виж какво съм направил. Правил съм и други неща, които са доста слушани в нета, но няма да се хваля с това. Свиря от време на време на живо - и с това няма да се хваля. Занимавам се с музика от 20-тина години (за удоволствие), така че смея да твърдя, че имам някои бегли наблюдения и ги споделям. Също съм завършил туй онуй две висши, така че мисля, че имам поне малко от малко капацитета да коментирам кой какъв е и защо е такъв. Не съм завършил обаче никакво музикално образование. Според много хора аз не съм музикант.

Хммммм, относно кой ми е мерило - за 8 години на сцената, когато за теб са хвърлени колосални средства и са те навирали във всяка телевизия, рекламирали са те в Ютюб (чрез Вево банерите) списания и т.н. и пак да не можеш да пълниш стадиони - мисля, че е време да се откажеш от това да ставаш поп звезда. Бийтълс за 5 години развитие - започват да пълнят стадиони. Ролинг Стоунс също, Пърпъл също - всички тези групи започват да пълнят стадиони след по-малко или около 5 (забележи) години, без да е имало толкова медии, Интернет, реклами, клипове. Продължаваме напред - Queen, за 5 години се превръщат в една от най-великите банди, издават песен, която е почти 6 минути, но става световен хит (противно на всички правила в радио индустрията). Пинк Флойд - никога не са се рекламирали, издавали са цели концептуални албуми почти без сингли и въпреки това са едни от най-продаваните на планетата и също пълнят стадиони. Последният им албум Division Bell е продаден в над 12 млн. официални копия по целия свят!!! Най-продаваният албум на Бионсе има едва 6 млн. копия. Продължаваме напред - Depeche Mode, след 8 години (1988г) пълнят стадион Роуз Боул в Пасадена - 65 хиляди души (при това преди да са направили някои от най-великите си песни). Продължаваме с U2 - за 5 години стигат до стадионни турнета. RHCP, Bon Jovi, списъкът е дълъг. Следва Майкъл Джексън - има ли смисъл да коментираме за колко време той става един от най-великите и продавани изпълнители. (Не бива да пропускаме, че той си пише и част от музиката, докато Бионсе е просто кукла на конци). Стигаме до Роби Уилямс - той прави същото, което и Бионсе. Оттегля се от Тейк Дет (Бионсе от Дестинис Чайлд). След това веднага прави чудовищни хитове, часто от които пише сам като Angels, Rock DJ, No regrets. През 2003-та година пее на фестивала в Кнебуърт пред повече от 300 хил. души (това е около 6 години след като е издал първите си самостоятелни песни). През 2010-та заедно с Тейк Дет издават най-продавания албум в света за годината (като албумът им не се разпространява в САЩ - продават 4 млн. копия! и пълнят стадиони из Европа, докато албума на Бионсе от 2008-ма се налага и продава в целия свят и въпреки това прави 6 млн. продажби и тя продължава да не може да направи стадионно световно или дори американско турне.

Пеенето й няма да го коментирам - за мен тя може да пее вярно и толкова. Не може да стъпи на малкия пръст на Тина Търнър, която толкова усилено се опитва да имитира.

Хайде сега те оставям ти да философстваш и да поучаваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... тук рок не вирее- той е бунт срещу системата....

 

И бунтът да не се състои в това, коя китара за 500 лева е най добра (да се разбира най лъскава) , защото тук рока май предимно с това се свързва! Гледам хилядите млади рокаджии във форума са едни бунтари..., не можеш да ги изкараш от купувам/продавам.

 

А иначе музикалния бизнес не се нуждае от коментар. В България музикален бизнес няма почти никакъв, защото няма кой, къде и за кого да го прави! Малко сме, държавата ни е бедна, хората не се интересуват особено от култура, а и потенциала ни на тема оригиналност почти липсва.

 

п.п. Да не забравя, летвата за собственото ни ниво ни е много ниска!

 

Само не съм съгласен с това, че сме малка държава и малък пазар. В България през социализма са се издавали 9 млн. книги всяка година и мисля, че и горе - долу толкова музикални носители. Не бива да пропускаме и, че най-големия пазар в последните години за музика не е като цяло САЩ, с население 350 млн. души, а Великобритания, която е с 62 млн. население. Също не бива да пропускаме, че Лили Иванова е продала към 25 млн.албума (ако има някой по-запозната да ме поправи), но дори и да са по-малко, до много скоро във всеки български дом имаше поне по една нейна плоча. (не че съм й фен, просто отбелязвам).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(sigh) В темата няма вече приятелско отношение,а си е същинско бойно поле!

Вече почвам да си правя изводи,че имаме шанс на "све-тов-ни-ът му-зи-ка-лен пъ-зар "но тука всички почнаха да спорят(ако се срещнат на улицата 99% съм сигурен,че ще се пребият).

Vane много е хубаво да даваш примери на подражание в лицето на Bon jovi,RHCP и още утвърдени американски групи.

kolio_k има право,че само гледаме китари до 500 лева,а не качеството на музиката ни.Видях в авторска музика негово изпълнение,и смея да твърдя че той мисли и за двете работи(качество на музика и качество на апаратура).

Карайте по темата,а не спорете,кой е по-по-най :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Думата конфликт означава сблъсък на 2 или повече мнения и съвсем не е задължително спорът да отива на тепиха .

 

Vane незнам защо толкова упорито продължаваш да твърдиш , че изпълнители като Риана и Бионсе не могат да пълнят стадиони, а го правят само горепосочените от теб изпълнители, някои от които много уважавам . Ето още едно

този път на Бионсе като съм се постарал да няма надписи от Ем Ти ВИ и тем подобни които да разсейват вниманието ти
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... тук рок не вирее- той е бунт срещу системата....

 

И бунтът да не се състои в това, коя китара за 500 лева е най добра (да се разбира най лъскава) , защото тук рока май предимно с това се свързва! Гледам хилядите млади рокаджии във форума са едни бунтари..., не можеш да ги изкараш от купувам/продавам.

 

А иначе музикалния бизнес не се нуждае от коментар. В България музикален бизнес няма почти никакъв, защото няма кой, къде и за кого да го прави! Малко сме, държавата ни е бедна, хората не се интересуват особено от култура, а и потенциала ни на тема оригиналност почти липсва.

 

п.п. Да не забравя, летвата за собственото ни ниво ни е много ниска!

 

Само не съм съгласен с това, че сме малка държава и малък пазар. В България през социализма са се издавали 9 млн. книги всяка година и мисля, че и горе - долу толкова музикални носители. Не бива да пропускаме и, че най-големия пазар в последните години за музика не е като цяло САЩ, с население 350 млн. души, а Великобритания, която е с 62 млн. население. Също не бива да пропускаме, че Лили Иванова е продала към 25 млн.албума (ако има някой по-запозната да ме поправи), но дори и да са по-малко, до много скоро във всеки български дом имаше поне по една нейна плоча. (не че съм й фен, просто отбелязвам).

 

b780x450.jpg

Статистиката е от 2011, взех я от нета. Не че има голямо значение, поствам я само за инфо. Виж за какви цифри става въпрос, а после сравни с Българските (лесно се намират из нета).

 

А за това, че Лили Иванова е продала много съм сигурен, но Русия вече май не е толкова заинтересована! A и вярно, че навремето всеки имаше в къщи плочи на ФСБ, Лили Иванова, Васко Кеца и тн, но времената бяха други. В музикалните магазини нямаше кой знае какъв избор, информацията беше кът, а от западните групи бяха представени 20тина. В момента, в България музика се купува изключително малко (слуша се много но пиратска), на фона на другите държави в Европа, съответно и музикалният бизнес е слаб. Многото информация плюс липсата на достатъчно финанси плюс нежеланието ни да харчим пари за неща, които сме свикнали да получаваме безплатно едва ли му помагат (на музикалния бизнес)

 

According to the data from the Intellectual Properties Agency for Eastern Europe, between 30% and 55% of the Internet traffic in the region is generated by BitTorrent, which is one of the most popular programs for downloading non-licensed content.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kolio_k има право,че само гледаме китари до 500 лева,а не качеството на музиката ни.Видях в авторска музика негово изпълнение,и смея да твърдя че той мисли и за двете работи(качество на музика и качество на апаратура).
Е добре се ориентираш - само на 16 мнения,във форума освен метъли на тийн възраст има и професионални музиканти.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@gopesh

Точно!!! А и цялата тема си е такава!

 

@Hillbilly

Че има, има!И аз познавам доста, които хвърлят по едно око и право в борсaта. А интересно защо ли става така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една обувна фабрика изпратила двама търговски пътници в Африка, за да изследват възможностите за продажба на обувки.

След известно време единият се праща с телеграма: "Утре се връщам. Продажби абсолютно невъзможни. Всички ходят боси."

Вторият също изпраща телеграма: "Оставам тук. Идеални възможности. Всички ходят боси."

Демек проблема може да не е само в предлагането , ами и в търсенето... :secret:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с почти всички постове под предния ми. Извинявам се за неточността ми за продажбата на албуми(може би по-скоро имах пред вид тежестта на един №1 албум и неговите продажби (не е едно и също дали ще си първи с 40 000 продадени бройки или с 500 000 хил). Както и да е.

Нека се запитаме обаче къде е проблема. Не е само в аудиторията и в пиратството - убеден съм. Не бива да подценяваме българската аудитория. Не бива да оценяваме пазара само като продажби на албуми - намалението на продажбите, както подчертах и по-нагоре е световна тенденция. Изпълнителите изкарват повече от живите си участия, от колкото от албумите си. Това не пречи обаче качествен албум да получи големи продажби - просто е по-трудно за некачествените от музикално естество да се продават.

И сега конкретно за България - според мен присъствието на Вирджиния рекърдс в България не е донесло позитиви за българските изпълнители. Тя според мен са тук, само за да прибира печалбите от излъчвания на чуждите изпълнители и в никакъв случай да не помага на българските (това го казвам от лични наблюдения). Надявам се всички виждат - че нито един победител в риалити формат, а те всички мисля, че подписаха в Вирджиния, не постигна абсолютно нищо нито у нас, нито в чужбина. Слави Трифонов също трябва да слезе от тази ниша и да спре да манипулира българския народ, че балканската музика е еднаква и ние сме балканци, а не сме българи и че истинската българска народна музика е чалгата.

Отново призовавам да спрем да наричаме България малка държава с малко население и малък пазар. България е средно голяма европейска държава със средно голямо за Европа население - не виждам защо трябва да се подценяваме излишно - стига сме се самобичували и самосъжалявали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.