Jump to content
Българският форум за музиканти

Колко струва записването на песен+клип


Recommended Posts

Здравейте,

Колко горе-долу би излязла една песен с клип (тук включвам всичко - семпли, заснемане на клипа и т.н.). Хореографията ще я правя сам, а клипът ще използва мотиви от мои любими клипове, защото искам да е различен на фона на другите БГ клипове, които просто имитират модата на запад в момента и са банални до втръсване. Самата песен ще е осъвременен кавър на западно парче (отдавна забравено). Та колко горе-долу според вас би излязло всичко? Освен това искам да ми препоръчате добри звукозаписни студия/продуцентски къщи в София, защото не знам къде има, нов съм в града.

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е относително .. накой може да се навие да ти направи аранжимент и за 200 лева , а някой може да ти иска и 2000 лева ((( + един час в студио (50 , 70 , 100 лева) , ако смяташ , че за толкова време ше ти стигне да си изпееш текста .. и в студиото би тряало да ти го смесат и мастрират трака , за да е готов за консумация ... а за клип е още по-относително с още по-разнопосочни суми ..

Ако питаш мен хвани някой от форума да ти направи някъв аранжимент , за да е по-евтино и доколкото си спомням имаше някви обяви в раздела предлагам ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Да ти кажа, скоро преди 1-2 месеца гледах една реклама се въртеше по Тянков ТВ, беше записване на песен в студио + HD видео клип за 400лв. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв стил е песента която искаш да запишеш ? Има и друго важно нещо : всеки жив инструмент в повече покачва цената на продукта ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами първоначално се бях ориентирал към поп-рок, но повече клони към поп-денс, няма търсене за поп-рок песни в момента. Предполагам няма да има никакви живи инструменти, освен глас. :singer:

А относно клипа - като се заснеме как стоят нещата с лансирането? До колкото знам във вибокс се плаща клипът да е сред избраните, на първа страница. Идеята ми за клипа е да е нещо различно на фона на повечето съвременни клипове, които са прекалено лъскави или ва другата крайност - прекалено сивкави. Има елементи от западни клипове, които бих искал да бъдат използвани. Няма никакви 3D ефекти, само 2D такива, така че не би трябвало да излезе много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъпдейт: Ще допълня, че относно клипа, имам вече готови идеи. Искам да бъде доста различен от модерните напоследък клипове с висока резолюция, където образът е прекалено "остър", искам да е леко "замазан", все едно е филм, ако разбирате какво искам да кажа. Може да има и dreamy effect та места - тоест образът да става замазан по краищата като в някакъв сън примерно. Например фокусът да е върху мен, да съм навън, обаче околните обекти - дървета, трева и т.н. да са замазани и т.н. Предпочитам да е цветен, с топли цветове, за разлика от повечето съвременни клипове, където се залага повече на студените.

Искам ретро 2D ефекти, които ми харесват, например - завъртане на екрана, разделяне на екрана на няколко (еднакви или не) правоъгълника с различен образ и т.н. Искам да има леко ретро излъчване. Та колко би излязъл такъв клип според вас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, ти още не знаеш как ще звучи песента ти, а вече коментираш ефекти в клипа... :slap: Още повече че тръгваш с кавър а не с авторска песен - само заради това ще ти излезе доста по-скъпо, защото ще трябва да си купиш авторските права, иначе никой няма да го излъчи. Но това не е най-големия проблем...

Доколкото схващам искаш да направиш нещо комерсиално, което се търси, с което да хванеш окото и да почнат да те въртят по телевизиите. ОК, за да го направиш ти трябва добър аранжимент, качествен аудиозапис и що-годе сносен клип + много PR и раздухване каква "обещаваща нова звезда" си. Да речем 15-17 000 лева (1500-2000 лева за аранжимента и обработката, 15-20 студийни часа запис, които са по 70-100 лева + поне 5 000 лева за снимки и монтаж + още поне 4- 5000 лева за ПР). И това е при положение, че чисто в професионален план знаеш какво искаш да получиш като резултат и как точно се прави това. Дори и да имаш такива пари, само с тях не става. За примери мога да дам мнооого родни "звезди" с голям бюджет и нулев интерес към тях.

Иначе никой няма да откаже да ти вземе парите за звукозапис, клип или разпространение, но... имай едно наум

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е един мой аранжимент. Ако ти допада можеш да се свържеш с мен и да измислим нещо заедно. Поздрави :) Редактирано от emo_tion1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@

darmonko от години знам как ще звучи.

 

Песента е на one-hit wonder от 80-те, ако може да се каже така.

 

Тогава много внимавай, че такава one-hit звезда от 80-те сигурно вече клони към средна възраст, изпил е спестяванията си и сега по цял ден рови из youtube, за да намери и осъди някой, дето се е сетил да му прави кавъри, без да си откупи авторските права.

С поста си не целях да се заяждам, просто знам как хиените от бизнеса (аранжори, студийни работници, оператори, монтажисти на клипове и т.н.) обичат да им падне в ръцете някой самопродуциращ се изпълнител. Нещата се проточват във времето, първоначалните пазарлъци се изменят, поставят се условия за още пари и накрая като кажеш "аман" ти дават тракове и видеоматериал с ниско качество и негодни за употреба от други техни колеги.

Има два начина да постигнеш това, което искаш:

1. Правиш си всичко сам и разчиташ минимално на външна помощ. Доста по-евтино, но изисква да разбираш поне малко от комозиране, аранжиране, звукозапис, мастеринг и т.н.

2. Вадиш голям бюджет и ползваш услугите на високо платени, но качествено работещи специалисти. В София, където си, при добро заплащане от твоя страна си вършат работата добре.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дармонко по прицнип не е хубаво да говориш от името на други хора, особено като не ги познаваш. Сега някой си какво правил какво не правил си е за негово сметка. Ти нямаш право да клеветиш хората, тоест имаш право но в крайна сметка клеветата си остава клевета и по тоя начин петниш своята репутация, а колкото то YOUTUBE никой изпълнител няма да тръгне да те съди за това че си му направил кавър, дори и ще се радва понеже той печели от това. Единственият случай в който може да те осъди е ако започнеш да правиш пари от дадената песен без разрешение. А и самата тюба ПЪРВА носи отговорност за това и ако ще съдят някой по скоро първо нея ще осъдят че разпространява такива клипове. Мислиш ли, че ще го позволят това да се случи ? Точно затова и ако изпълнителя реши може да се оплачи и единственото нещо което могат да ти направят е да ти свалят клипа от сървара,

Редактирано от emo_tion1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уважаеми колега emo_tion1,

1. Говоря от името на себе си, когото познавам.

2. Не съм наклеветил никого, защото никого не съм назовал по име. Бих могъл да назова имена, но не е етично, затова използвам събирателен образ вместо конкретни имена. Ако считаш, че това е клевета спрямо теб лично и конкретно - не е така.

3. Считам, че не петня своята репутация като предупреждавам други музиканти за евентуалните подводни камъни, на които могат да се натъкнат в процеса на самопродуциране. Напротив - смятам, че споделянето на опит е начин да предпазя други хора от грешки, които биха им стрували пари и нерви.

4. Това кой какво е правил не е за негова сметка, а за сметка на този, на когото го е направил.

5. Когато си презаписал и разпространяваш дадена песен със запазени авторски права, всеки адвокат може да докаже, че го правиш, за да спечелиш от нея. Затова авторските права се откупуват, а телевизиите не излъчват клипове на кавъри без откупени авторски права. Това важи до някаква степен и за YOUTUBE, въпреки че там можеш да видиш любителски кадри от всякакви концерти, на които снимането уж е забранено. В най-лошия случай продуцентската компания на оригиналния автор ще има официално представителство в България, което ще заведе дело в нашенския съд.

6. Явно специфичният ми начин на изразяване не е бил достатъчно ясен, което приемам за недостатък на своя пост. Опитах се да вложа малко чувство за хумор, което, естествено, не всеки е длъжен да долови.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ъпдейт: Съвсем сериозно ми беше дадено да разбера, че клипът няма да мине без поне една пищна дама в клипа. И аз като всеки харесвам хубави жени, но според мен една сладурана ще ме засенчи, ако се появява твърде много в моя клип. Нейното участие, естествено ще вдигне бюджета за клипа, но и шансът да бъде забелязан се увеличава многократно, такава е днешната публика. Сега не може да запишеш клип както са го правили някога - просто нахвърляни кадри от лайв концерт на изпълнителя/групата или сами на бял фон, пеещи и свирещи или въртящи се в кръг на някой покрив с фон небостъргачи във вечерно време. Сега всичко трябва да е лъскаво, за да е успешно. И въпреки това и в най-семплите клипове от 70-те и 80-те виждам по-хубави идеи, сцени, фокуси и движения/хореографии, от колкото в така модерните сега клипчета, включващи хотелски стаи, лъскави коли или така баналните вече плажове. Сегашните клипове, без значение дали в БГ или "на запад" са все от този сорт. Нека не обвиняваме само чалгата, такива са световните тенденции от 90-те насам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.