Jump to content
Българският форум за музиканти

Комбиниране на акорди


Smashing Down

Recommended Posts

С риск, пак да бъда критикуван, че пускам тема, която е дъвкана 1000 пъти, пускам тази тема :).

Намерих в интернет, няколко акорда, които се сменят по-лесно:

D -> A

G -> D

E -> Am

C -> Am

A -> Dm

 

Интересуват ме още подобни комбинации, за да свикна с акордите :)

Дори някоя лесна песничка, състояща се само от акорди, ще ми свърши чудесна работа.

Пък и нещо друго, което би ми помогнало с акордите :)

 

Извинявам се предварително за темата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Науката, която се занимава с последованията от акорди се нарича хармония.

Като за начало може да е запознаеш с класическата, за да разбереш някои основни неща.

Научи основни понятия, виж как се построяват акордите и ще ти стане по-ясно.

 

Много неща могат да се кажат относно "лесна смяна на акорди", но те повече ще те объркат.

Като за начало, питаш за песни... ами например eто някои които знам и не ми се виждат твърде трудни:

БТР - Елмаз и стъкло, Спасение

Киора - Вярвам в теб

Тангра - Ако имаш време

Shocking blue - Venus

Scorpions - Dust in the wind

Joan Baez - Diamonds and rust

Metallica - Fade to black, Nothing Else Matters

Iron Maiden - Wasting love

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добър въпрос!

Според мен, ако не звучат добре, няма смисъл. Освен, ако другия вариант няма да ми помогне, да ги запомня по-лесно :)

Начинаещ съм и не ми е ясно, кое ще е по-добре, така че и двете ще ми свършат работа :)

 

Но все пак, предпочитам нещо от сорта на това ->

 

П.П. Колегата ме изпревари с коментара, за което се извинявам :) и му благодаря!

П.П.П И да кажа че от 5-6 дни имам китара и се мъча да извадя някоя мелодия :hysterical::girl_cray2: така че спадам към мега начинаещите :punk_guitar:

Редактирано от Smashing Down
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момче намери си учител ,ако ще се занимаваш сериозно! :punk_guitar:

Иначе ще търсиш помощ постоянно ,при всеки бъдещ проблем! :excl:

Това ,че половината свят свири на китара , не значи че е лесен инструмент... :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-лесното нещо, което можеш да направиш на този етап, е да си вземеш тоновете от Cmajor, т.е. както са ни учили в училище - до, ре, ми, фа, сол, ла и си, като на тези тонове отговарят следните акорди:

C, Dm, Em, F, G, Am и Bdim

Сега можеш да експериментираш със всякакви комбинации от горните акорди, за да свикнеш с интервалите, настроенията и т.н., като силно ти препоръчвам да избягваш Bdim на този етап, защото е дизонантен и в момента повече ще ти пречи.

Съветвам те, както Evtim Djerekarov любезно обясни, да погледнеш класическата хармония, както и да помислиш за учител, ако искаш да се занимаваш сериозно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: За учител малко трудно, защото работя през седмицата. Евентуално за през събота и неделя, бих могъл да ходя.

на 23 години съм (малко съм закъснял), хората свирят от 8-10 годишни, които искат (или родителите им искат, не знам как става) да се занимават сериозно и да станат музиканти. Аз, ще се старая, към едно добро ниво с китарата. Много ми харесва, като инструмент и имам желание да се науча! По принцип съм фен, на по-тежката музика, но не искам да се ограничавам във стиловете, защото китарата ми харесва като цяло.

Четох, че е добре да се започне с усвояването на акордите(сигурно, това означава да ги правя механично, без да се замислям, кой пръст, къде трябва да го слагам :) ). Не знам, колко време е нужно за това, но ще опитвам :)

Правя също и такива упражнения

не знам, как се наричат (от горе до долу, на страни, измислям си ги по целия гриф)

 

Благодаря на LightBinder за съвета! Ще тренирам тези акорди и акордите които вече (макар и малко трудно) свиря

 

Ще потърся също литература, за класическа хармония, но си мисля, че вътре ще пише на китайски (за моите познания в музиката :) )

И като напредна малко, ще пробвам някоя от песните, които Evtim Djerekarov ми препоръча :music336:

 

Поздрави! И извинявайте, ако има нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момче намери си учител ,ако ще се занимаваш сериозно! :punk_guitar:

Иначе ще търсиш помощ постоянно ,при всеки бъдещ проблем! :excl:

Това ,че половината свят свири на китара , не значи че е лесен инструмент... :nono:

може и да свири половината свят ,но е важно как свири,защото позиори и клоуни колкото щеш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: За учител малко трудно, защото работя през седмицата. Евентуално за през събота и неделя, бих могъл да ходя.

 

 

Според мен - свири си , учи се от интернет и разни книжки. С времето ще стане работата и в един момент сам ще прецениш, трябва ли ти учител или не ти е толкова необходим. А в началото се напредва най бързо според мен и може да се мине без учител .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволя, да не се съглася. Точно в началото е най - важно, да си с учител. Аз няколко години се мъчих, като грешен дявол, и сега, само горчиво съжалявам за това. Неща, които са елементарни и логични, нямаше кой да ми ги покаже, и съм трошил сума ти време, за да ги усвоя. Недей, да се мъчиш сам, да откриваш топлата вода - отиди при кадърен учител, ще ти спести много мъки и нерви, а също и време. Получиш ли основата и успяваш ли вече да се ориентираш - книжки, интернет, клипове и всичко друго е налице. Но без основа, само ще се луташ. Поне аз бях(и все още съм, в някои отношения) така.

Мойте 5 с'тинки, не натрапвам мнението си на никого. :cheers2:

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм , че става по бавно , но ...

Днес решаваш, че ти се свири на китара, утре-че ти се играе шах, а вдруги ден карате.

Според мен си трябва и време да разбереш докъде искаш да стигнеш и колко те удовлетворява. Момчето искаше да научи няколко акорда , а половината форум му се скара и го прати на уроци.

Пример: вие като решите да поплувате малко , веднага отивате при треньор по плуване и започвате да се стягате за някое републиканско ?

 

Според мен за това за което е поставен въпроса , спокойно може да се мине и без учител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би не е удачно да се обаждам, защото и аз си дрънкотя вкъщи...

Много зависи какъв стил и какво точно ти се свири. Все пак е добре да понаучиш "класическите" звучения на основните акроди.

Вчера гледах едно видео за т.нар. Open Chord Concept, нещо, което е сравнително лесно и звучи не чак толкова традиционно.

При стандартна настройка E B G D A E "най-лесно" се свири в Еdur (ми мажор) при тази постановка. Идеята е, че малкия и безименния пръст седят на 3-та и 4-та струна и сменяш само позицията и басовия тон.

Съответно при E dur се получават следните акорди:

1 степен E - 0 2 2 1 0 0 или X 7 9 9 0 0

2 степен A2/F# - 2 X 2 2 0 0

3 степен Е2/G# - 4 X 4 4 0 0

4 степен A2 - X 0 2 2 0 0

5 степен B4 - X 2 4 4 0 0

6 сетпен C#m7 - X 4 6 6 0 0

7 степен E/D# - X 6 9 9 0 0

 

Звучат доста "свежо":)

Само малко разяснения какви са тези цифри (ако знаеш - все едно не съм писал) - цифричката е прагчето, на което трябва да хванеш струната, като от ляво на дясно са от най-дебелата към най-тънката. Там където има X - трябва да я заглушиш или с някой от оставащите пръсти (показалеца, палеца) или хващайки 5-та струна леко да допреш 6-та (и обратното).

Успех! Важното е да ти доставя удоволствие свиренето (а че колкото повече можеш - толкова повече удоволствие ... друг въпрос)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен, че в началото трябва да има учител. Свикнеш ли да свириш с грешна постановка после е голяма мъка да я оправиш. Патил съм си :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Johnny Boy, благодаря ти за отделеното време,ще опитам тези акорди, изглежда интересно! Иначе на въпросът ти за стилът, който искам да свиря е "Метъл", но както споменах, не искам да се ограничавам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.