Jump to content
Българският форум за музиканти

inside picking


LaughingSkull

Recommended Posts

Изпитвам сериозно затруднение с тази маневра от alternate picking-а. В случай, че терминът не е много разпространен, пояснявам: инсайд пикинг е, когато up-pick на дадена струна е последван от down-pick на долната ней струна. Или обратното: когато down-pick на дадена струна е последван от up-pick на струната над нея.

 

След две години на постоянно пробо-грешкване, сменяне на постановки, упражнения за контрол над лакътя и китката, прогресът ми е мизерен, да не кажа почти несъществуващ. Просто има една бариера, примерно темпо от шестнайсетини на 110 bpm, при която физически, механически вече съм неспособен да бъда прецизен и да извлека отчетлив звук при инсайд пикинг.

 

Засега временното ми "решение" е, когато мога, да си нагаждам ръновете и да използвам оптимално легато, така че да не ми се налага да прибягвам до инсайд пикинг. Обаче е ясно, че това е само заместител, а и наистина искам да усвоя истинското нещо.

 

Съвети? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест имаш проблеми при смяна на струни (ако добре те разбирам). Съвети трудно бих мгъл да ти дам, защото си нямам представа какво точно правиш. Но предполагам, че ако след години целенасочена работа няма прогрес, това се дължи на неправилно (или неудобно за теб ) движение на дясната ръка. Ако искаш запиши малко видео с бързо и бавно свирене на алтернейт, за да може съответно някой да ти каже нещо малко по конкретно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същият проблем и при мен. Това беше едно от нещата, което ме доубеди, че аз няма никога да мога да свиря на китара :lol: . Отказах се. Обикновено го замествам само Down Pick и на двете, но от това страда скоростта и има рифове, които просто не могат да се изсвирят без споменатият Inside Picking.

Редактирано от MR_STENCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже и на мен ми беше зор с тая техника ( а и по принцип не съм великия виртуоз с alternate picking), започнах да хитрувам, и да свиря нещата с хибридна техника - upstroke го свиря с перото, а downstroke на долната струна го свиря със среден пръст на дясната ръка. Всъщност така успявам да постигна скорости, които ми изглеждат непостижими само с inside picking (поне за мен, де).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или обратното: когато down-pick на дадена струна е последван от up-pick на струната над нея.

 

Това е доста по-лесният вариант от обратното "inside picking"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах същият проблем преди години - ако приемем, че постановките на ръцете ти са правилни има няколко неща които могат да ти помогнат.

Първо и задължително - свири в бавно темпо (задъжително с метроном!), което позволява прехода между струните в описания случай да е също толкова плавен колкото прехода между нотите когат свириш на 1 струна.

Ето упражненията, които аз правих(и още си правя) за да се оттърва от този проблем.

1

http://www.youtube.com/watch?v=BKfmbpFY9iE&feature=related

 

Идеята на т'ва е всеки път като отиваш на долна струна да е точно с 'inside picking' - можеш да си направиш вариации на т'ва упражнение.

 

2 - Тва е от на Майк Анджело упражненията - също по темата - кълвеш го на 16тини примерно.

 

Е-------------------12-14-15-14-12-------------------
B----------12-14-15----------------15-14-12----------
G-12-14-15----------------------------------15-14-12-

 

3 - И последното е просто скаличка с по три тона на струна - на четири струни, секстоли.

 

Е----------------------------15-17-19-19-17-15----------------------------
B-------------------15-17-19-------------------19-17-15-------------------
G----------14-16-17-------------------------------------17-16-14----------
D-14-16-17-------------------------------------------------------17-16-14-

 

Свири тия неша бавничко с метроном - всеки ден поне по 2 часа и за месец-2, този проблем ще изчезне.

Редактирано от black_waltz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варианта down на долната и up на горната не е труден, но защо правиш up на горна и down на долна, като може down на горна и up на долна, което е доста по-лесно и естествено като движение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че съм специалист(свиря от две години и половина(доста добре :D)) но според мен е правилно да избереш метода който на теб ти е най лесен и да пригаждаш всичко което свириш към него. :yes::thumbup::rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ На човек му е най-лесно така, както е свикнал. Овладяваш различните техники и след това избираш, коя е най-подходяща за дадения случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

black_waltz, благодаря за филмчето и упражненията! :)

 

Прави ми впечатление, че движението на Мат Хийфи се получава доста плавно, докато при мен има огромно "мятане" на китката. Забелязвам го, че специално си позиционира и самите пръсти, които държат перцето, което за мен е новост, щото при мен движението идва само от китката и лакътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

black_waltz, благодаря за филмчето и упражненията! :)

 

Прави ми впечатление, че движението на Мат Хийфи се получава доста плавно, докато при мен има огромно "мятане" на китката. Забелязвам го, че специално си позиционира и самите пръсти, които държат перцето, което за мен е новост, щото при мен движението идва само от китката и лакътя.

Не се притеснявай за пръстите - той ги мърда само първия път (предполагам за да подчертае посоката на перото). При по-високо темпо пръстите му са абсолютно неподвижни, тъй като са твърде бавни за такива скорости. Движението на перото е от китка и лакът - гарантирам :yes: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.