Jump to content
Българският форум за музиканти

За Теорията на музиката


Знаете ли теорията на музиката?  

142 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

много са ми смешни всичките пишман музиканти, които никога не се научават да четат ноти и обясняват как вдъхновението им идвало отгоре.

да де ама предполагам,че не стоиш да сменяш Т,S,D,III,VI и т.н.Парчето просто ти е в главата,а ако тръгнеш да го мислиш насила не знам какво се получава.....не,че не трябва да се знаят нотите или ТМЕ,или хармонията(която е една от най-зарибените),но просто не трябва(според мен) да се подхожда толкова сухарски към музиката,защото тя е все пак изкувство!

забелязъл съм че 90% от хората, които са завършили консерваторията са се превърнали в едни ПРЕВОДАЧИ на ноти - от партитурата до ушите ни, но са по-скоро компютърни преводачи, защото бидейки преводач знам, че е нужна и голяма доза креативност в превода. може би затова и тези 90% свирят в оркестъра, а другите 10 са солисти.

 

и това е вярно,но както обичам да казвам:"няма лесна музика"!музиката си е такава каквато е,независимо от стила или епохата.няма лошо да можеш да свириш неща на прима виста,защото ако работиш в студио като музикант ще ти е доста полезно.и аз нехаресвам така наречените преводачи,може би защото те са се ограничили в даден стил музика и са единици хората,които се развиват пълноценно.

 

P.S. колкото повече знаеш разбираш,че нищо не знаеш........

Редактирано от Topsun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 126
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ок мечо, разбери го тва - липсата на теория само ограничава. мразя да давам глупави примери, но все пак... покажи ми един успял музикант, който да не е наясно с това което свири, от "теоритична" гледна точка(омг, това звучи тъпо).

не съм казал, че ако не знаеш теорията е невъзможно да постигнеш нещо. но за да се отличаваш от масата лекета с по 3 акорда, завладяващи сърцата на младите загорели тийнейдрърки, без да си наясно с нея, трябва да си гений. аз в тоя форум не знам да има гений.

теорията по перфектен начин изяснява, това което свириш.

също, можеш да ми изясниш кво ме мъчи, че нещо не разбрах ква връзка има това, с това за което говорим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...която сам не можеш да разбереш.

да ве, прави сте, за кво ви е да разбирате изкуството...

Виж сега това което е тук го разбирам много добре,чуй го и ако искаш му направи един нотен разбор,ще ми бъде много любопитно

 

 

незнам до клко са ти нежни ушите ,затова ти избрах нещо по леко

това е семпъл от проекто песен,извинявам се за не уместните набивки....

 

Мелодик Дет ен Рол спейшли фор Ю

http://usuarios.lycos.es/jfog/Blow%201.2.1seple.mp3

трябва да се копира линка във браузера,направо май нестава.

 

Аз знам кво ми харесва и знам как да го изсвиря.Свиря за лично удовлетворение.И въобще не ме интересува твоето мнение.

(става за текст :green: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет bULGARIQ,

Много философски стана спора :think: (а всеки си има своя философия):

кое е първо: теорията или първичното вдъхновение... ама съвсем неясно се изразих...

Разбирам част от това което казваш. Аз съм самоук от известно време и нямам голяма амбиция да стана the best - така да се каже само за удоволствие - но въпреки това чувствам нужда да уча теорията точно, защото искам да знам какво точно свиря :wow: и как мога да го разнообразявам и т.н. :violin:

Тоя разговор е интересен и с удоволствие бих си поговорил ама не си падам много по писането във форуми...днес к'во ми стана...

За мъченето - според мен хората (включително и аз самият) се отдават на критика когато са неудовлетворени от себе си - в това е мъката - а пък така да ги нарека - самодоволните - тези които знаят как да използват свободата да се изразяват - не се занимават с поучения, а се отдават на творчество, т.е. при тях поученията струят от делата им, а не от устата.

Приемам твоята позиция като едно добро пожелание за прохождащите музиканти, но не се кефя на квалификациите кой е леке и кой не :P ...за всеки влак си има пътници

Междо другото, прощавай ако съм те обидил с нещо :P.

Поздрави и бъди здрав,

Мечо :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...която сам не можеш да разбереш.

да ве, прави сте, за кво ви е да разбирате изкуството...

Виж сега това което е тук го разбирам много добре,чуй го и ако искаш му направи един нотен разбор,ще ми бъде много любопитно

 

 

незнам до клко са ти нежни ушите ,затова ти избрах нещо по леко

това е семпъл от проекто песен,извинявам се за не уместните набивки....

 

Мелодик Дет ен Рол спейшли фор Ю

http://usuarios.lycos.es/jfog/Blow%201.2.1seple.mp3

трябва да се копира линка във браузера,направо май нестава.

 

Аз знам кво ми харесва и знам как да го изсвиря.Свиря за лично удовлетворение.И въобще не ме интересува твоето мнение.

(става за текст :green: )

jFog. Много е яко! Кефи! Сложи го в авторска музика и ще получиш рецензия :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защото искам да знам какво точно свиря  и как мога да го разнообразявам и т.н

сам го каза. всичко друго си остава на едно ниско ниво.

точно тва ниско ниво визирам, като говоря за "лекета" и тн. имам предвид всичките "изпълнители" които пробиват с прости мелодии, прости схеми. и сами не го осъзнават, а оправдават успеха си с нестихващият си творчески ум. откриват топлата вода, на по-масово ниво.

 

За мъченето - според мен хората (включително и аз самият) се отдават на критика когато са неудовлетворени от себе си - в това е мъката

опитваш се да кажеш "комплексирани" по друг начин ли? щото аз съм сигурен, че това ти е мисълта. хубаво избягваш до болка познатата форумна наредба, но по смисъл това излиза. а това, че човек критикува щото има комплекси е няква голяма заблуда. най-малкото - ВСИЧКИ хора имат комплекси.

аз не ги приемам насериозно.

 

 

йфогдесперадо, не знам защо трябваше да чуя това? нещо трябва да ми докажеш ли с него, кво ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Добре, значи с негодуванието си ти пледираш за по-дълбоко запознаване с теорията с цел личностно развитие и по-високи творчески успехи. Супер - и аз мисля така.

За комплексарщината - не съм искал да кажа това, защото е доста повърхностно и общо...Чисто и просто се опитвам да разбера, от къде идва този гняв, който усещам в изказванията ти. Може да бъркам, за което се извинявам...Мечо често се обърква... :P

От друга страна ти се кефя колко си надъхан - бориш се...човек с позиция...готов да спори дори да е сам срещу всички :P

 

Поздрави bULGARIQ :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма гняв в изказванията ми. поне не се опитвам да вложа такъв.

така си говоря по принцип. останалото е отстояване на дадена позиция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хубаво избягваш до болка познатата форумна наредба, но по смисъл това излиза. а това, че човек критикува щото има комплекси е няква голяма заблуда. най-малкото - ВСИЧКИ хора имат комплекси.

аз не ги приемам насериозно.

хм... въпреки, че донякъде съм съгласен с мнението ти по темата, още не ми е ясно едно - ти от отбора на неуспелите музиканти-критици ли си, к'во ли??? :think: защото от почти всички твои мнения лъха на нещо средно между сърказъм, ирония и критика. Вече много добре знам какво те дразни и какво НЕ ТЕ кефи, ама не ми е ясно какво харесваш - стилове, групи изпълнители и тн. Аз досега не съм прочел едно положително мнение от теб за някой или нещо... (всъщност май имаше едно за TOOL, ако не бъркам )

Та ще ми е интересно(а и не само на мен) да споделиш ако намериш за добре :P

 

 

P.S. не ми приемай поста като заяждане :P

Редактирано от boogerman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе метълите може и да сме музикални тъпаци според някои, ама важното е, че има такива дето правят музика, която ги кефи, и такива, които се кефят на въпросната музика.

 

- Зад всеки известен неук музикант, присъстващ по някаква причина в световния музикалния бизнес, стои екип от изключително музикално грамотни хора - композитори, аранжори, звук инженери, мениджъри, продуценти, студиа, т.н. Там случайности няма.

 

Ми то и зад чалгите стоят такива, ама :D , кой стил ти се струва по стойностен - метъла и хард рока, или чалгата?

 

За мен теорията може да бъде нещо много полезно, но в никакъв случай не е задължително!

 

А и лично мое мнение е, че "баш музикантите" (тези със супер добра техника и големи теоретични познания), прекаляват със техничните изпълнения, за сметка на чувството на песента. Поне на мен такива песни ми звучат много "пласмасови" и изкуствени. Не ме кефи идеята "музика за музиканти" :P

 

Имам и един въпрос към нашия сънародник, чийто ник няма да напиша. Ти явно си много навътре с музикалната теория, която ти помага да разчупваш граници и да откриваш нови хоризонти. Защо не споделиш откритията си с нас?

 

И моля никой да не ми се обижда, щото ако исках да обидя някой щях да го кажа в най прав текст :P:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

йфогдесперадо, не знам защо трябваше да чуя това? нещо трябва да ми докажеш ли с него, кво ли?

Не бе амиго,нали тръбиш че незнаещите сме дупета търсещи дупета на фенки и че нямаме представа кво правим.Аз имам представа кво правя и това е доказателството,макар и в незавършен вид.Пък все ще е файда ако можеш да му направиш един разбор,нотен, за искащите да направят нещотакова да знаят от къде да започнат. :P

до тук бях със вниманието ми към теб ( в тази тема)

пуснах анкетата на ташак,щото гледам че много компетнтни изказвания имаше напоследък та си помислих че само аз съм неукия.Трябваше да я пусна бе з възможност за дискусия..Ама нейсе така поне живна раздела тука с теорията.

НО това вече не е дискусия ами чесане на езици.Аргументи ниакви не вадиш ами само се заяждаш.

Той Мечо добре ти го каза вече , нямам кво да добавя

В заключение: Споко, не се впрягай толкова. Ако искаш да убедиш някой в теорията си просто дай линк към твоето изкуство...и по-малко анализирай чуждото

Редактирано от jFog deSperado
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

буугърман. не си прочел положително мнение от мен, щото не е имало за какво. това с туул правилно си го разбрал. било е положително щото тва уж трябва да ми е любимата група(мразя подобни определения и тн), но ако очакваш да седна да пиша списък на нещата които харесвам, можеш да ходиш да пийнеш една вода.

и все още не разбирам, кво ви дразни начина ми на изказване?

 

БРАДВО: аз не съм навътре с теорията, но за сметка на това, знам какво може да ми даде тя, ако я изучавам правилно. има една тънка граница която дели загубата на емоции у даден изпълнител при назубрянето. аз се опитвам да се движа по нея. нито съм много вещ, нито нищо. гледам да съм наясно с това което правя и ми се струва абсурдно някой да не изпитва нужда да научи това което свири.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

буугърман. не си прочел положително мнение от мен, щото не е имало за какво. това с туул правилно си го разбрал. било е положително щото тва уж трябва да ми е любимата група(мразя подобни определения и тн), но ако очакваш да седна да пиша списък на нещата които харесвам, можеш да ходиш да пийнеш една вода.

и все още не разбирам, кво ви дразни начина ми на изказване?

абе не знам дали си разбрал, ама ти имаш рядката дарба да дразниш хората непрекъснато с всеки твой пост... как го правиш не знам, ама шапка ти свалям БРАВО :P:P:P

не нищо не очаквам да пишеш, при условие, че досега не си написал... важното е че поне на едно нещо гледаш положително, а именно TOOL :D

 

Не знам дали се правиш на някакъв мизантроп или верно си такъв... Напомняш ми за Гаргамел и за неговата реплика "Мразя да мразя"...

 

С най добри чувства и без лоши помисли :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гледам да съм наясно с това което правя и ми се струва абсурдно някой да не изпитва нужда да научи това което свири.

Не си се изразил превилно или не съм те разбрал правилно, щото аз като съм измислил нещо не ми трябва да го уча... нали съм го измислил.

Аз нещата които ги измислям знам на какво се градят, но не знам много теория. Въпреки това като седна да пиша сола или нещо такова, аз обикновено използвам теория само до момента да знам кои ноти или гами да свиря, оттам нататъка, просто си знам че съм сам.

Може би съм останал недоразбран, тя още Snowwhite го обобщи, че теорията не те прави музикант, но може да те направи по-добър такъв. Аз не казвам че не трябва да се учи теория, но казвам че не е задължително, ако искаш наистина да правиш готини неща.

Това че може в един момент да почнеш да се повтаряш е вярно, но то важи и за "консерваторите" или като общо хората със музикално образование.

Вчерашния спор беше за друго. Според мен точно това че е ИЗКУСТВО ти дава свобода на действие. Една трудна задача не можеш да решиш ако не знаеш математика, но можеш да изсвириш една хубава песен и без толкова теория.

Общо взето всеки знае основните неща. Това е ясно, иначе никаква собствена музика няма да могат да създадат. В смисъл хубава.

 

Мир.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.