Jump to content
Българският форум за музиканти

малко помощ относно структурата на песента


Recommended Posts

Ами дрънкам си отвреме на време за кеф в къщи, не съм професионалист и нямам амбиции в тая област но ме кефи а кефът е по-голям като знаеш, та питам аз: има ли изключения в структурата на песента по отношение на броя на тактовете на отделните части. Дрънкам си разни неща който ми хрумват, забавлявам се но не съм сигорен може ли така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това май вече сме го предъвквали неведнъж... :-) В музиката винаги се намират изключения от наложил се шаблон и това е хубаво. Основното правило е, че щом имаш основание и звучи добре, значи е добре. Възможно е например да оформиш песента просто като история.

 

Разни любими неща, за които се сетих на прима виста:

http://www.youtube.com/watch?v=a8aPyBr-_S0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, първо виж темата "Квинтов и Квартов кръг на тоналностите" в същия раздел, после проучи как са структурирани акордите на някой песни (които ти харесват) има много сайтове с акорди из нет-а, и няй-накрая - направи песента както ти харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарности на всички, включително гениите. Може би не се изразявам правилно (музиката ми е хоби, свиря много лошо, нямам дори начална музикална култура)затова ще дам пример:

-свиря интродукция 6 такта;

-после куплет 12 такта;

-после припев 16 такта и така нататък...

и малко бързо "изтича", но ми звучи само че никаде в малкото литература която съм консумирал не съм срещал такава структурна схема. Всъщност не съм срещал различна от: 4-8, 8-16, 8-16 и така нататък... е имам много други въпроси но този имах впредвид питайки за структурата на частите на една песен........Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ей пичове ако тоя форум е само за професионалисти - извинявам се...аз го ползвах доскоро да си купя туй-онуй евтиничко....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В отговор на въпроса ти - да, разбира се, може така. Изцяло твой избор е как точно да структурираш песента си. Хубаво е да музицираш с идеята, че не е задължително да се придържаш към стандартите (това, което ти изброи по-рано), но и да не бягаш самоцелно от тях.

 

А пък щом се забавляваш - свири както ти е кеф, ама ха! :)

 

ПП: Форумът не е само за професионалисти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарности...като ми остане време ще запиша нещо на прима виста и ако не е много нахално от моя страна бих искал да го коментирам с грамотни хора като вас....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....намерих нещо което вече съм записал нескопосано разбира се но толкова мога (правя си записи за да не забравям вариянтите): http://dox.bg/files/dw?a=997a381101 - това е скица която от една строана изразява това което искам и ми харесва, от друга като че ли ме притеснява относно въпроса който зададох по горе....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, първо виж темата "Квинтов и Квартов кръг на тоналностите" в същия раздел, после проучи как са структурирани акордите на някой песни (които ти харесват) има много сайтове с акорди из нет-а, и няй-накрая - направи песента както ти харесва.

 

...пробвал съм м/у другото да се ограмотя но разбрах че е необходимо да се съобразя с методиките на обучение в тая област а това е невъзможно визирайки времето с което разполагам за хобито си. Пробвам да свиря доверявайки се на слуха и вкуса си: променям акордите тон по тон ако се наложи докато ми зазвучат........ макар че са ми казвали преди време че имам трагичен слух....е имам много въпроси - ще питам пък дано някой ми отговори....

Редактирано от yanckov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Форма. Музикалната дисциплина, която се занимава с отговора на повдигнатия въпрос е - форма! Форма на музикалното произведение. В частност, песенната форма може да бъде стандартна и нестандартна.

В пълнота, можеш да прочетеш повече в един учебник с подобно заглавие. Или да си купиш "Справочник на английската терминология в музиката" от книжарницата до Народния театър, където освен други музикално-любопитни неща има и кратка справка за различните форми при писане на музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Форма. Музикалната дисциплина, която се занимава с отговора на повдигнатия въпрос е - форма! Форма на музикалното произведение. В частност, песенната форма може да бъде стандартна и нестандартна.

В пълнота, можеш да прочетеш повече в един учебник с подобно заглавие. Или да си купиш "Справочник на английската терминология в музиката" от книжарницата до Народния театър, където освен други музикално-любопитни неща има и кратка справка за различните форми при писане на музика.

това исках да чуя ... благодаря ти братле

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.