Jump to content
Българският форум за музиканти

Начинаещ цигулар


Recommended Posts

Здравейте, понеже цигулката ми стана много интересен музикален инструмент, а аз съм "музикален инвалид" бихте ли ми обяснили дали е късно да се науча да свиря на 15 години и ако не е, какво ще е нужно? Преди няколко дни се върнах от фолклорен концерт в Македония и Чехите ми скриха шапката с живия си оркестър. От тях се запалих на цигулка, но не мисля да си изкарвам парите с нея, както те сигурно ще правят, а просто любителско (ако това означава да мога да чета ноти и да ги свиря без проблем). Та въпросът ми е аз си нямам никаква представа от музиката, дори и не знам как имам 5ца по Музика, но това е отделна работа. Само едно знам, че било нужно да уча солфеж. Е как да го науча това? В книжарницата има учебници по солфеж, но като купя един учебник без цигулка и учител сам мога ли да се науча и дали ще ми е нужна цигулка, за да мога да го науча? Ако е да каква ще ми бъде нужна? Мисля, че има едни китайски ли не ги знам, но щом е китайско... вие знаете.. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си съгласен минимум 5 години за начално ниво да ходиш на уроци - почвай.

Ако си музикален инвалид се захвани с нещо, дето недъга ти няма да е пречка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като допълнение към горното мнение:

 

Стани басист, пак са четири струни (макар и в друг строй). Там всякакви недъзи няма да ти пречат :) Говоря от личен опит като басюга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цигулката някак си започна да ме влече и затова искам нея да науча. Значи 5 години на уроци трябва, а няма ли нещо по лесно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-лесно ... сметосъбирач ... там не се изисква нито четене, нито упражнения, нито купуването на каквото и да е било!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи не ме разбра правилно. От по лесно имах предвид, ако мога да си купя учебник по солфеж независимо, че до сега не съм учил такова нещо и тогава да науча движения ли не знам как се казват. Това според мен е по лесното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Възрастта има значение но все пак ако си много надъхан и на 60 да си пак може.. Трябват ти уроци все пак при цигулката е доста по-трудно за разлика от баса например (не че подценявам инструмента) хубаво е и да ходищ на уроци по солфеж ,за да знаеш какво правиш ;д трябва да си зареден с много търпение и амбиции

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Баткоуту... на 36 години съм и ходя на уроци. И по програмиране със "децата" от математическите гимназии. Ходя и на уроци и по китара+солфеж. Няма възраст на която да да си възрастен за нещо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, понеже цигулката ми стана много интересен музикален инструмент, а аз съм "музикален инвалид" бихте ли ми обяснили дали е късно да се науча да свиря на 15 години и ако не е, какво ще е нужно? Преди няколко дни се върнах от фолклорен концерт в Македония и Чехите ми скриха шапката с живия си оркестър. От тях се запалих на цигулка, но не мисля да си изкарвам парите с нея, както те сигурно ще правят, а просто любителско (ако това означава да мога да чета ноти и да ги свиря без проблем). Та въпросът ми е аз си нямам никаква представа от музиката, дори и не знам как имам 5ца по Музика, но това е отделна работа. Само едно знам, че било нужно да уча солфеж. Е как да го науча това? В книжарницата има учебници по солфеж, но като купя един учебник без цигулка и учител сам мога ли да се науча и дали ще ми е нужна цигулка, за да мога да го науча? Ако е да каква ще ми бъде нужна? Мисля, че има едни китайски ли не ги знам, но щом е китайско... вие знаете.. Благодаря предварително.

 

Здравей! Аз съм дългогодишен преподавател по цигулка и смятам, че всеки човек ако наистина иска, може да се научи да свири на цигулка, независимо от възрастта. Но трябват уроци, естествено. Солфежът върви паралелно с цигулката, за това можеш да не се притесняваш. Китайските цигулки които са по магазините ще ти свършат чудесна работа на първо време. За повече инфо, ако искаш, пиши.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, понеже цигулката ми стана много интересен музикален инструмент, а аз съм "музикален инвалид" бихте ли ми обяснили дали е късно да се науча да свиря на 15 години и ако не е, какво ще е нужно? Преди няколко дни се върнах от фолклорен концерт в Македония и Чехите ми скриха шапката с живия си оркестър. От тях се запалих на цигулка, но не мисля да си изкарвам парите с нея, както те сигурно ще правят, а просто любителско (ако това означава да мога да чета ноти и да ги свиря без проблем). Та въпросът ми е аз си нямам никаква представа от музиката, дори и не знам как имам 5ца по Музика, но това е отделна работа. Само едно знам, че било нужно да уча солфеж. Е как да го науча това? В книжарницата има учебници по солфеж, но като купя един учебник без цигулка и учител сам мога ли да се науча и дали ще ми е нужна цигулка, за да мога да го науча? Ако е да каква ще ми бъде нужна? Мисля, че има едни китайски ли не ги знам, но щом е китайско... вие знаете.. Благодаря предварително.

 

Ако беше от Велико Търново ще да ти препоръчам учителя на моя син, но за Бургас не знам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Аз също много искам да се на уча да свиря на цигулка. И аз съм на 15 години. Незнам каква цигулка да си купя като за начинаещ. Моля някой ако разбира да пише.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tъй като си на 15 год. ти трябва цяла-4/4 цигулка.

Може да си купиш една китайска-комплект-цигулка,лък,кутия.Някои имат и колофон и подложката за под цигулката.

Не се хващай да купуваш стара цигулка.Обикновено са с много проблеми и трябва да се реставрира.Ще ти излезе в пъти по скъпо.

Освен ако не е подарък.

В близките 3-4 години няма да ти трябва по хубава.През тези 3-4 години ти ще и пречиш на цигулката,а не тя на теб.

И непременно уроци-2 пъти седмично по цигулка и един път седмично по солфеж.

Ще се научиш колкото да си посвирваш за кеф мелодийки.

Кой каквото да ти казва цигулка се учи още от невръстна 5-6 годишна възраст.

Не е измислен досега друг начин.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Цигулката е труден инструмент и изисква да имаш музикален слух
1. трябва да си я настройваш
2 трябва да разбереш къде трябва да изсвириш всеки един тон и ухото е единственото нещо което ти казва дали си на правилното място.

3. Да имаш блакосклонни родители и съседи на чиито нерви можеш да им стържеш на воля :) 

Китарата пак я настройваш но мястото за изсвирване на всеки един тон е определено ( има прагчета) 
Неудобството на струнния инструмент че ще ти парят пръстите и при китара и при цигулка. 
Но за лудата навита глава няма невъзможни неща. 

 

Пианото е лесен инструмент защото всеки един клавиш ти е даден и просто трябва да натиснеш правилния клавиш във правилното време и всичко е ОК, също ударните като ксилофон и подобните нему  :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.