Jump to content
Българският форум за музиканти

Кажете ми как се композират сола!


Recommended Posts

Забравих - така ще усетиш кои неща като техника ти куцат и се нуждаят от ден, седмица или дори месеци упражнения. Това всъщнпст е най-важното. Искаш да извириш нещо, хрумва ти, а не го можеш. И тогава дупе да ти яко - търсене в гуугъл следват, техники, чаове пот и т.н.

НО... пък е удоволствие! :wallbash::cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най точни отговори могат да ти дадат,Учителя по СОЛФЕЖ и Учителя по КИТАРА. А между УРОЦИТЕ яко ,ама много яко, :punk_guitar: упражнения ,демек свирене на КИТАРАТА,ако искаш да се научиш как се композират сола.

Редактирано от iliev.p
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е много просто. Рецепти няма, но все пак:

1. Най-напред се научаваш да свириш.

2. Почваш да свириш добре, евентуално.

3. Изяждаш с парцалите сола на любими китаристи.

4. И в един хубав ден отговорът на твоя въпрос идва сам.

Не е сложно, нали? Всичко останало са празни приказки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

От това , дето съм слушала Dance of Death на Iron Maiden ми дава най-добра представа за соло - изпълнение. Не знам дали го няма в учебниците по композиция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фенщината е хубаво нещо ама чак пък толкоз. Послушай малко повече. Чак пък в учебници...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези дето викат ходи и даскала по китара щи каже, може ли да ни светнат каква е точно тайната която споделят даскалите по китара? :) Някаква тайна супер-секретна формула за смятане на сола, или ти дават диск със специален софтуер като оня за чалгата дето попълваш форма - соло тип шред, музика тип мейдън, бпм, и то излиза на ноти :)

Истината е, че ако не ти звучи музиката и идеите в главата, ако ще да наемеш сатриани, вай и малмстийн да са ти частни учители, ще си останеш дъска :) Как се композира соло? Сядаш и свириш - приеми всякаквите техники, скали, арпежи, дивотии като думи в езика на музиката - какво точно ще правиш с тези думи - дали ще бръщолевиш или ще правиш поезия, зависи от това докъде стига таланта ти :)

От друга страна, за да ВИДИШ докъде стига таланта ти, ТРЯБВА да знаеш техниките(думите).

Само веднъж през живота си съм виждал музикален зубър на наше прослушване, който като му казахме просто да свири в/у проста хармония, извади лист и почна да "композира". Гледах като ударен с парцал, после отидох да пия бира, за да не го обидя като кажа това, което мислех :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като даскал по китара съм първият , който ще се съгласи, че тайна рецепта няма. Просто си иска малко талант (не толкова много, колкото някои хора си мислят) и много работа.

 

А един даскал по китара (ако става за такъв) има доста какво да каже (стига да има кой да го слуша), но със сигурност не може да свърши работата на мястото на композиращия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без даскал - един вид bootstraping - сам да се издърпаш за тирантите :P

Дори и да не ходиш на учител, музиката и музикантите, които ти харесват ти влияят косвено и се явяват като учители.

Според мен най-големия смисъл от учител е директния пример.

Много по-голям ефект има, когато някой наистина добър се занимава с теб, и ти показва неща, общуваш с него, отколкото когато сам се занимаваш забит вкъщи.

Пък и ако никой не го интересува какво правиш и не те поощрява грам... трябва да си т. нар. самонавиващ часовник, но рискуваш да се забиеш в мноого глухи улици..

Или пък може да получиш безкритично поощрение, ако имаш такава среда, което поощрение да те задълбае в посредствеността ти.

Някой хора даже стават успели и известни така, и хич не им е зле, нищо че това което правят не е на ниво :P

---

п.п.

А ако даскала не отговаря на търсенията, защото пази тайна, или просто не е в тази посока, трябва да търсиш другаде.

Но дали пази тайна, или ти не разбираш, че има смисъл да минеш от точка А до точка Б през еди къде си, а не през еди къде си..

Или дали ученика бърза и не е готов, или учителя го бави за повече часове.. вече е сложно :)

аз бих ходил, но съм дърт и ме е срам, и не ме интересува през цялото време, повече чешем, само когато сме на кеф

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сперед мен и свиренето по групи спомага много. Когато свириш в група, това е реална ситуация. Трябва да се съобразяваш с ритъм. А и като свириш с групи, започваш да имаш контакти с други музиканти. Обменяш информация. Този ти каже нещо, друг ти каже друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

btw, като някакви реални насоки:

- научи минорната пентатоника (ако те вълнува блус-рок стила примерно)

- научи обръщенията на натуралния минор/мажор

Трябва да свикнеш да ги свириш като скали от произволни позиции по грифа. Също някакви по заиграни хватки по тези скали.

След това - пускаш си бакинг трак и свириш отгоре. Това може да го правиш винаги и сам.

Записваш и слушаш - какво ти харесва, какво не, какво ти се получава, какво не.

---

Общуването с преподавател, групи и др. музиканти, които да ти дават пример, да те надъхват, т.н. изобщо не е за пренебрегване.

Все пак има значение на какви хора ще попаднеш. Рутината с група и на сцена е незаменима, но доколко ще ти е интересно да отделяш време за някакъв "прос' кавър бенд" и колко радост ще ти донесе (или колко мадами ще минеш евентуално покрай това :P)

виж там, плюсове, минуси...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кажете ми как се композират сола!

 

Я кажи какво точно питаш:

 

Какво се свири в солата, или как точно всичко което знаеш да го подредиш ,така че да придобие някакъв завършен композиционен смисъл в съответствие с това което се е случило преди солото и ще се случи след?

 

Ако е по-скоро първия въпрос - научи всичко което има да се научава - гами,ладове, интервали, пентатоники, тризвучия,четиризвучия и т.н.

Ако е втория - слушай много музика и отиди при някой майстор да те научи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както се научаваш да говориш. С учене на думи, фрази свързването им в изречения и.т.н. Но трябва да имаш какво да кажеш на човека (хората) пред теб. Иначе няма много смисъл от празни приказки. А и говорители има достатъчно.

 

П.п. Дано въпроса ти е свързан с желанието да научиш нещо, а не да създаваш полемики и да гледаш сеир....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

7thString- даскала като цяло не може да те научи на творчество, ако не го носиш в себе си, но може да ти помогне по-лесно да достигнеш до начините на изразяване на себе си и творчеството! Може да имаш много ноти и мелодии в главата си, ама като не знаеш как да се изразиш- кел файда! Искам да кажа, че самоуките (ако са отдадени и сериозно) научават това, което и тези, които посещават уроци, но по много по-труден начин, а им трябва още повече време да приведат знанията си в ред и да ги вкарат евентуално в някакъв вид(мелодия), и си мислят (доста от тях), че са открили топлата вода преди всички останали! :Д А въпреки, че не съм китаристка, съм се убедила колко много могат да ти помогнат солфежа и хармонията (хармония на класиката или рок и джаза, зависи какво ти се свири!) :)

Редактирано от тагрид
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.