Jump to content
Българският форум за музиканти

Кажете ми как се композират сола!


Recommended Posts

http://www.wikihow.com/Write-a-Guitar-Solo

http://www.wikihow.com/Write-a-Good-Guitar-Solo

 

0. Трябвя да си познаваш грифа, като като ноти върху прагчетата и тия ноти къде отговарят на петолинието.

1. Трябвя да познаваш мелодията и строежа и като гама(и) и акорди.

2. Уши ears_thumb.gif

3. Свирене и експериментиране

4. Имам един чичо който е майстор на тия работи може да го питаш него -> страницата на чичо ми в интернет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^+1.

Не става да научиш някоя гама и после да седнеш и да си кажеш "Е сега ще напиша едно соло в Ре минор". Не става. Трябва да експериментираш. Докато се получи нещо.

Едит: Видях че си го постнал и в друг раздел и са ти дали линк към съвети. Сега почвай да свириш, че в тази жега не е за излизане. :thumbs_up:

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По същия начин по който се композират симфонии...

:thumbs_up: а баш! Даже някой които са композирали симфонии са били и глухи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сайтът на чичото е много добър, а сега до автора:

1 - Научи други сола от сорта на Металика нофтинг елс метър :) (примерно)

2 - Научи тази скала

Ето

свири я чисто както казва чичото :thumbs_up:

После пробвай с малко трикове от сорта на "Пулоф", "Хамър", " Слайд" и " Вибрато" и т.н.

И най - важното не се надявай, че за един ден ще направиш велики сола :punk_guitar:

 

Успех!

 

Поздрави Ицко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Нофтинг елс метър" от албума "Километър 'ем ол" ли е, че ми стана любопитно?

Тези "трикове", които си изброил аз ги наричам "основни техники". Към тях трябва да се добавят бендовете.

 

Из спомен от 8ми клас:

1. Слагаш показалеца на лявата ръка на 2ра струна 5то прагче;

2. Слагаш безименния на лявата ръка над 2ра струна 7мо прагче;

3. С показалеца или средния на дясната ръка натискаш 2ра струна 10то прагче и пускаш бързо, след което с безименния на лявата натискаш 2ра струна 7мо прагче и пак пускаш бързо. Показалеца на лявата ръка през цялото време седи на 2ра струна 5то прагче.

4. ???

5. Profit!!!

Найс соло, а? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Абре, що другия Ицко спря да пише? Да не е на почивка?

 

Относно темата ... соло ... ми то общо взето е както ти дойде, стига да не ти бяга тоналноста ... пробвай да си съчиниш соло върху някоя пентатоника! Ей така ... :girl_witch:

 

Слагайте ме в "бисерите"

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ FoolofRemorse, според мен си е напълно възможно за един ден да си сътвориш велико соло :)

 

Моя съвет е, измисли си мелодия, нещо като припев примерно от 4 или 8 бара. Пускаш я на лууп и си слагаш ръката върху първия тон от мелодията (а останалите може да ги търсиш и по слух), от там нататък хит рандом ноти докато не ти хареса какво излиза като звук спрямо записаната музика :)

На мен ми е лесно с Guitar Pro.

Успех.

Редактирано от Krasen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм професионалист и затова ти давам съвет. Защото явно съм по-близо до теб.

Съгласен с предишния пост. Записваш на процесор или комп, пускаш цялата песен или част от нея и действаш. По слух.

Но, предварително си заучи пръстовки - минор, мажор, блус и т.н.. Каквото и да си измислил като гамова последователност/акорди, като знаеш горе-долу как е пръстовката ще налучкаш верните позиции, ако ще най-извратения акорд да е. Запомняш и след това смело напред.

Пускаш луупа и измисляш. След няколко часа ще видиш какъв голям резултат ще има. Стига да не е кафяв, както се случва понякога ;-))))))) На мен точно това ми доставя най-голямото удоволствие и интуитивно чувствам, че е много важно за упражнение на импровизации/пасажи (е, и малко съм прочел че е така, де). Така се научаваш да "чуваш" със съответната ориентация кое къде е като тон на грифа. Не е лесно, обаче като свикнеш, след година, две, е просто невероятно изживяване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.