Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустиката от вата - вредна ?


MEDELLIN

Recommended Posts

Приятели как сте! Харесах си бастрапове от нета. Казват че наи добрите са от минерална вата и дефакто и наи слъпите и реномирани в момента са си от фиберглас - минерална вата. Но докато търсех сучаино попаднах на статии от където разбирам че тая вата - всички видове е вредна и причинява рак вдишваики малките малките частици които ватата отделя с течението на времето. В 2002 г учени били доказали това. В много държави била забранена за изолация. Ако се ползвала било задължително херметическа изолация на ватата. Такова разбира се е невъзможно при акустичните панели ... Те дефакто са си гола вата с един плат от горе. А и те стоят на около 2-3 метра от нас в студиото. Ако си сложа бастрапове на целите два ъгъла срещу мен може да не е толкова безобидно.. Казвам каква информация виждам. Някои има ли компетентно мнение по въпроса ?

 

Ето едно от местата където говорят за вредата на ватата. http://media.framar.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA#.Tklkn2FGiSo

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A lot of independent related health risk studies since then are executed all over the world.

The general conclusion was and still is that those assumed risks are not substantiated.

 

Some people can be allergic to mineral wool, which mainly shows when working with it.

It can be advisable to take some preventive measures during mounting or handling activities.

 

No long term health effects related to Mineral Wool (fiberglass, rock or slag wool) are known.

 

източник:

http://forum.studiotips.com/viewtopic.php?t=1474

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно от колко дълго са изследванията за това, че не вреди?!

Трябват поне 20-25-30 години целенасочени експерименти серд множество хора, за да се гарантира, че "No long term health effects related to Mineral Wool (fiberglass, rock or slag wool) are known.". и това при все, че за много хора води до алергични реакции, което може пък и да е, щото е един вид като "изкуствена коприва" (бодлички).

 

Тия акустически тертирания с разни утвърдени материали са ясни. Аз обаче си карам като "на село" - с пух от перушина от задника на пилета и кокошки - евтино, природно и мултифункционално, можеш да си се облягаш на тях, да си подлагаш. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MEDELLIN, няма пряко и ясно доказателство че ватите са канцерогенен

материал. Има достатъчно сертификати и тестове че не са. Ако правилно си спомням,

имаше някаква международна класификация (стандарт), в която най-безопасната група има формулировка

от типа "материал, за който никога не е възниквало подозрение или няма пряко

доказателство че е канцерогенен". Ватите (каменни и стъклени) спадат към тази категория.

Забележи че няма категория "доказано не-канцерогенен". Тоест, за всеки продукт под небето,

винаги може да се създадат спекулации, каквато е и цитираната от теб статия. В най-тежката графа (доказано канцерогенни)спадат праха от рязане на твърда дървесина, (не се смей) някои чайове като суха субстанция (преди попарване с вряла вода), или пък известни заплахи като азбеста.

Дразнене на кожата и алергии е друга работа. Да, фибрите на ватата дразнят кожата, ако си астматик

може да имаш проблем при вдишването им и изобщо се чешеш неистово докато работиш с вата. Затова,

ясно е казано: при полагане, да се използват ръкавици, очила и (при желание) маски.

И не работи с къс ръкав :)

Но няма да умреш в адски мъки около бас-траповете си, в това бъди сигурен :)

Аз съм в пряк досег с разни ватени образувания от... хммм, деветдесет и някоя година, пък хей на

жив и здрав съм (да не ми е уроки). А пък това за "херметичността" на конструкциите е брилянтен пример

за журналистическа начетеност. Как точно ватата ще се разпрашава през фугирана и запечатана стенна обшивка

от гипскартон? Това да не са гама лъчи? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да приятели , логични са ви мненията.

 

Този случаи е просто още един пример колко ниско може да пада човек по време на краткия си живот. Защото е ясно че едно нещо не може да е едновременно "канцерогенно" и "безвредно", демек еко ... Едните от МАИР през 2002г доказали с мишки и хамстери че ватата е канцерогенна, а другите казват че "никога не е възниквало подозрение или няма пряко доказателство че е канцерогененна". Луд свят.

 

холограм, много точно питаш от колко години са правили изследването за да докажат че ватата не е вредна,защото последното от 2002г казва обратното. Ако другото е в техен отговор едва ли за 8-9г могат да установят всички неща които евентуално може да причини материала с течение на времето.

 

Аз имам наум и че това е бизнес за стотици милиони,ако не милиарди. Всяка "лоша информация' може да бъде закупена и спряна от такива богати бизнеси. Същото е и с флуора в пастите за зъби които е доказано вреден и нанася тежки увреждания, но все още има организации които говорят колко е полезен и все още го има в почти всяка една паста ....

 

холограм, тая изолация с пук ми се струва много готина идея. Само не знам до колко работи ... Ако работи веднага оставям съмнителната вата. Но никои не продава панели с пух, а за мен ще е огромна играчка да търся такъв пух ,че после да сглобявам ... Ако предложиш оферта , може да ти купя. Ама със снимки и тн ...Явно че в тея луди времена трябва да живеем по революционно (във всеки един смисъл). :)

Редактирано от MEDELLIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търсих и панели от алтернативни на ватата материали но не видях. Има или от дунапрен каквито аз имам или от вата. Някакви други идеи вместо вата имате ли да се продават някъде ? В Томана примерно не скивах нещо интересно ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като обобщение на темата, твоето разсъждение за многомилионните

интереси зад всеки голям бизнес може да бъде прието за аксиома :)

Мобилните телефони пържат ли ти мозъка? Да. Не. Да. Не. Може би...

и така през последните 15 години :)

Алтернативи няма много. В последните години немци, австрийци и

швейцарци полудяха по "алтернативни" изолации. Аз лично съм продал

в България еко-вата от канабис (не е това което си мислиш), за астрономическа

сума, преди години. Но това не е решение, защото пък за подобни

еко-продукти ще прочетеш че ги ядат мишки, завъждат хлебарки и други драми

някакви.

Пух, перушина, трева, всичко става на теория, но ватата поне е доказала

ефикасността си за звукоизолиране и поглъщане. Тоест горедолу можеш

да предвидиш крайния резултат. Аз бих гласувал все пак за вата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jabs , разбирам те. Едва ли ще има нещо идеално за изолация. То и аз за пуха от птичи пера знам че може да доведе до болести :) и казват че не е хубаво да гледаш птици у вас ... 1000 неща. Не че смятам да робувам на всичко. просто искам поне малка сигурност за здравето си. НО щом и ти си се занимавал явно с това и препоръчваш пак вата ... Незнам. Тя си е класика - факт. Бях се засилил но случаино прочетох това инфо за нея и се поспрях. Ше трябва да премисля пак. :)

Редактирано от MEDELLIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма място за истерия покрай ватата. Ако е в плат и ако боравиш с предпазни средства, когато е непокрита няма да имаш грижи. Проветрявай добре и често (това важи дори и да нямаш вата в стаята) и не се притеснявай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се чудех не може ли да се направят тези панели, от това, с което се пълнеха старите дюшеци, то се използваше преди да дойде "модерната" вата? Не мисля, че го ядеше някакво животно - прави се от стари дрехи, които се нарязват на малки парчета на машина - дарак май се казваше. Според мен има сходна структура като ватата, но не е опасно за здравето. Аз твърдо против изкуственяците.

 

Бил съм в студия 1 и 2 на БНР и те определено не са с стъклена и минерална вата, защото са правени през 60-те и 70-те години - изглеждаше като морска трева, покрита с брезент, но какво е било точно........не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвременната стъклена вата няма никакво доказани противопоказания. Да не се бърка с онази стъклена вата, с която изолират топлопроводите на ТЕЦ-а.

 

Преди да слагаш бас трапове измери помещението - резонанси, модове, водопади - та да си наясно какво целиш и после какво си постигнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвременната стъклена вата няма никакво доказани противопоказания. Да не се бърка с онази стъклена вата, с която изолират топлопроводите на ТЕЦ-а.

 

Преди да слагаш бас трапове измери помещението - резонанси, модове, водопади - та да си наясно какво целиш и после какво си постигнал.

 

Защо като няма противопоказания е задължително да се ползва с ръкавици и трябва да се покрие с нещо?

 

А инак, въпросният материал, от който се правеха старите дюшеци е дреб. Само не знам от къде би могъл да се намери.

 

И ето едно линкче относно естествените материали за изолация: "Имението на принц Уилям"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато цепиш и нареждаш дърва също е добре да си с ръкавици - просто си пазиш ръцете.

 

Стъклената вата се набива в кожата (най-малкото) имам и личен опит и не говоря на изуст, от там нататък всеки е свободен да реже дърва с ръкавици или не.

 

Има ли някакъв проблем в естествените материали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.